1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Польський фарс на саміті ЄС

9 березня 2017 р.

Традиційно лідери держав ЄС на весняному саміті обговорюють економіку. Цього ж разу на першому плані стоїть питання особистого протистояння між Дональдом Туском та Ярославом Качинським.

https://p.dw.com/p/2YtIe
У Берліні впевнені у переобранні Дональда Туска президентом Європейської Ради
Дональд ТускФото: picture alliance/dpa/A. Vitvitsky/Sputnik

Президент Європейської Ради Дональд Туск має намір і бажання залишитись на посаді на наступні два з половиною роки. Його переобрання мало би бути, власне, формальністю, якій глави держав та урядів країн-членів ЄС мали би приділити на весняному саміті у четвер, 9 березня, лише кілька хвилин.

Проте цього разу буде інакше, оскільки польський уряд висловився проти. Націонал-консервативна прем'єр-міністерка Польщі Беата Шидло виступає проти переобрання Туска, про що вона повідомила у листі до своїх 27-ми колег по саміту. Туск, який представляє польську опозиційну партію "Громадянська платформа" і сам очолював уряд у Варшаві, неприпустимим чином втручався у польські внутрішньополітичні справи, стверджує Шидло. "Ми не можемо допустити жодного небезпечного прецеденту", - йдеться у листі Шидло, яка до того ж надає свої докази на підтвердження закиду.

Особиста неприязнь

Причиною атаки проти Туска є протистояння між польським урядом та Єврокомісією, яке триває уже понад рік. Брюссель закидає Варшаві зловживання більшістю в парламенті для підривання основ правової держави. Передусім йдеться про ускладнення роботи конституційного суду Польщі. Нинішній президент Європейської Ради, говорячи в грудні про необхідність дотримання принципів правової держави загалом, згадав і Польщу.

Окрім того, Дональд Туск є червоною ганчіркою для голови правлячої націонал-консервативної партії "Право і справедливість" Ярослава Качинського. Ця політсила вбачає частку провини Туска у загибелі Леха Качинського, близнюка Ярослава. У 2010 році тодішній президент Польщі Лех Качинський перебував у літаку, який розбився під Смоленськом. Тодішньому прем'єру лідер нинішньої правлячої партії закидає недбалість у питаннях безпеки.

Анґела Меркель та Беата Шидло підтримують різних кандидатів
Анґела Меркель (л) та Беата Шидло підтримують різних кандидатівФото: Reuters/K. Pempel

Одна проти всіх?

Польський уряд хоче, аби поляк залишався на чолі Європейської Ради, і тому висунув свою кандидатуру євродепутата Яцека Саріуша-Вольського, який, однак, не має жодних шансів. За даними німецьких урядових кіл, переобрання Туска є вирішеним питанням, оскільки Варшава не заручилася підтримкою жодної з інших 27 держав-членів ЄС. І не лише канцлерка Німеччини Анґела Меркель (Angela Merkel) переконана в тому, що Дональд Туск добре виконує свою роботу посередника у ці кризові часи.

Твердження представників уряду Польщі, що близький до нього уряд Угорщини підтримує наміри запобігти переобранню Туска, угорські чиновники у Брюсселі напередодні саміту не підтверджували і не заперечували. "Це мають вирішити керівники", - звучала відповідь. Обрання президента Європейської Ради проходить за правилом кваліфікованої більшості: проголосувати "за" мають щонайменше 20 держав-членів, які представляють 65 відсотків населення ЄС.

Тож польський уряд навіть пригрозив блокуванням усього саміту глав держав та урядів Євросоюзу. Варшава поінформує інші держави-члени ЄС, що "весь саміт поставлено під загрозу", якщо "наші партнери" спробують "примусом" провести голосування щодо Туска, заявив у інтерв'ю телеканалу TVN24 міністр закордонних справ Вітольд Вищаковський.

 

Бернд Ріґерт
Бернд Ріґерт кореспондент DW у Брюсселі
Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій