1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Конституційний суд Польщі відхилив реформу юстиції

Валерій Сааков9 березня 2016 р.

Судді Конституційного суду Польщі визнали неконституційною запропоновану урядом реформу цього органу. Уряд пообіцяв ігнорувати це рішення.

https://p.dw.com/p/1IA4X
Конституційний суд Польщі (архівне фото)
Конституційний суд Польщі (архівне фото)Фото: reuters/K. Pempel

Внесена націонал-консервативним урядом Польщі та схвалена у грудні 2015 року парламентом країни реформа Конституційного суду суперечать основному закону держави. Таке рішення ухвалили в середу, 9 березня, судді Конституційного суду Польщі.

На їхню думку, конституції не відповідають багато статей нового закону. "Закон перешкоджатиме надійній та коректній роботі суду", - наголосив голова суду Анджей Жеплінський, цитує агентство dpa. Крім того, реформа обмежує незалежність цього органу та підриває принцип розподілу гілок влади, зазначив інший суддя Конституційного суду.

За новим законом, Конституційний суд має ухвалювати рішення більшістю у дві третини голосів, тоді як раніше для цього було досить простої більшості. Крім того, для ухвалення важливих рішень, згідно з законом, потрібна присутність не менше 13 з 15 суддів, а раніше для цього вистачало присутності дев'яти суддів. Критики побоюються, що через закон Конституційний суд втрачає ледь не більшість своїх повноважень із нагляду за урядом та парламентом.

Уряд обіцяв ігнорувати рішення суддів

Ще до оголошення рішення суду польський уряд заявив, що не прийме його, адже сфера компетенції суду в цьому випадку не відповідає ухваленій парламентом країни реформі.

Нагадаємо, що ухваленню цього закону передували масові протести по всій країні. З критикою реформи Конституційного суду виступив і колишній президент Польщі, лауреат Нобелівської премії миру Лех Валенса. Валенса навіть попередив про можливість "громадянської війни" у Польщі. Попри такі заклики та протести, президент Дуда підписав суперечливий закон.

Крім того, реформа Конституційного суду і поправки до закону про ЗМІ змусили Європейську Комісію застосувати "правовий механізм" щодо Польщі.

За що ЄС може запровадити санкції проти Польщі? (12.01.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою