1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Україна на "Берлінале-2017"

Інга Пилипчук
9 лютого 2017 р.

На "Берлінале" Україну представлять школярі з Миколаївки у секції Generation 14plus та Київська школа наукового кіно 1960-тих у секції Forum Expanded. Спецподія фестивалю - документальний фільм про Олега Сенцова.

https://p.dw.com/p/2XFnT
"Школа номер 3" розповідає про життя 13 школярів з Донбасу
"Школа номер 3" розповідає про життя 13 школярів з ДонбасуФото: Yelizaveta Smith/Georg Genoux

"Ми живемо в Миколаївці, це наче жити на Марсі. Тому що ми нічого не знаємо про цей світ", - каже один із героїв фільму "Школа номер 3". Показ цієї документальної картини стане головною українською подією на 67-му міжнародному кінофестивалі "Берлінале-2017", який проходить з 9 по 19 лютого у німецькій столиці. Прем'єра відбудеться 15 лютого в секції Generation 14plus. Усього на цьогорічному "Берлінале" будуть показані 399 фільмів із 72 країн.

Фільм "Школа номер 3" був знятий у німецько-українській копродукції, режисерами виступили німець Ґеорґ Жено та українка Єлизавета Сміт. В основі стрічки - п'єса "Миколаївка" "Театру переселенця".

В очікуванні "Берлінале" (09.02.2017)

Як у театрі, так і на кіноекрані ми бачимо 13 школярів із Донбасу, які розповідають історії зі свого життя. Вони показують глядачам важливі для них предмети: шолом для катання на мотоциклі, гардину з дитинства, статуетку Ейфелевої вежі.

За цими, на перший погляд, буденними речами приховуються глибинні особисті переживання - перше кохання, мрії про свободу та щасливе життя. Мабуть, підлітки з Миколаївки майже нічим не відрізняються від своїх ровесників в інших куточках України та світу. От тільки війна вже внесла в їхні монологи свої корективи. Найбільше Миколаївка постраждала від потужних воєнних дій улітку 2014-го.

"Школа номер 3" - пронизливе кіно про те, що означає дорослішати під артобстрілами і як жити з цим досвідом далі. За словами очільниці секції Generation 14plus Маріанни Редпат, після прем'єри у публіки "Берлінале" буде шанс поспілкуватися з героями фільму.

Фільми поза конкурсом

Поза офіційною програмою на Європейському кіноринку продемонструють ще чотири українських фільми - "Мустафа", "Слуга народу", "5 терапія" та "Мир Вашому дому". Голова Держкіно Пилип Іллєнко також повідомив, що цього року буде збільшений український стенд "Ukraine is Your Destination". Там буде представлений каталог "Українські фільми 2016-2017", виданий Асоціацією кіноіндустрії України, в якому зібрана інформація про найновіші українські фільми.
У робочій секції Talents від України візьмуть участь режисерка Любов Дуракова ("Аліса в країні війни") та дистриб'ютор Кирило Марікуца ("Наша Надія"). Ця майстерня створена у першу чергу для обміну досвідом між молодими режисерами, продюсерами, операторами. Насичена програма цієї секції складається із майстер-класів та дискусій. У розмові з DW Марікуца зауважив: "Маю надію представити наші проекти, пов'язані з експортом українського короткометражного кіно та фестивальних продуктів".

Олексій Радинський прочитає на "Берлінале" лекцію
Олексій Радинський прочитає на "Берлінале" лекціюФото: Lyuba Knorozok

Крім того, 16 лютого український культуролог та режисер Олексій Радинський ("Люди, які прийшли до влади") прочитає лекцію під назвою "Кінотрон: Київська школа наукового кіно", у якій ітиметься про експериментальні пошуки видатного кінорежисера Фелікса Соболєва та його однодумців у 1960-тих роках. Цей виступ відбудеться в рамках фестивальної секції Forum Expanded. На відкритому симпозіумі виступлять також експерти з Німеччини, Індонезії, Нігерії, Португалії та інших країн. Головною темою цього заходу стане роль архіву в кіномистецтві.

"Процес" над Олегом Сенцовим

Спеціальною подією "Берлінале" стане прем'єра документального фільму "Процес" про засудженого в Росії українського режисера Олега Сенцова, яка відбудеться 11 лютого. Назва стрічки відсилає до однойменного роману Франца Кафки, герой якого Йозеф К. став жертвою судової системи, не скоївши жодного злочину.

Режисер Аскольд Куров
Режисер Аскольд КуровФото: Valentin Tkatsch

"Все, що ми бачили на судових засіданнях у справі Сенцова-Кольченка, виглядало дуже "кафкіанським". Слідство не враховувало жодних аргументів. Логіка не мала жодного значення, ми бачили систему, що відпрацьовує раніше написаний сценарій задля виконання своєї мети", - сказав режисер фільму росіянин Аскольд Куров в інтерв'ю DW.

Куров у своєму фільмі намагається розкрити багато тем. Він знайомить глядачів із нюансами судової справи, але й намагається представити Олега Сенцова як режисера та людину за допомогою розмов з його близькими. Самого ж обвинуваченого ми бачимо лише у суді за металевим огородженням. У фільм увійшли також уже відомі завдяки ЗМІ виступи Олега Сенцова, у яких він не визнає анексію Криму Росією та згадує президента РФ Володимира Путіна: "Термін 20 років мені не страшний. Я знаю, що епоха правління кривавого карлика у вашій країні закінчиться раніше". 

Кадр із фільму "Процес"
Кадр із фільму "Процес"Фото: Marx Film

Центральну роль у фільмі відіграє двоюрідна сестра Сенцова Наталія Каплан. Уже майже три роки вона бореться за визволення режисера. Однак не вся родина ставиться до Олега Сенцова з розумінням. Як розповідає Наталія у фільмі, рідна сестра Сенцова не підтримує його політичної позиції. Крім того, її син та чоловік працюють у російському ФСБ. Останній навіть давав свідчення проти режисера. "Я довго думав, чи слід згадувати цю сімейну історію. Вирішив, що так, треба. Адже це показує, в якій ситуації ми живемо", - зазначив режисер.

"Процес" став результатом копродукції Польщі, Естонії та Чехії. Однак Куров підкреслює також важливу роль України у створенні фільму. "Співавтором ідеї фільму був український режисер Андрій Литвиненко. Крім того, "Процес" був знятий за підтримки краутфандингової кампанії в Україні, нам вдалося зібрати 43 000 гривень", - додає він.

Режисер сподівається після прем'єри в Берліні привезти "Процес" до України. "Мені б дуже хотілося побачити Олега Сенцова там серед глядачів", - зазначив Аскольд Куров.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою