1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Що потрібно знати про справу Александрова і Єрофеєва

Максим Сидоржевський9 березня 2016 р.

DW нагадує ключові факти резонансної справи перших російських військовослужбовців, які опинились на лаві підсудних у Києві у зв'язку з бойовими діями на Донбасі.

https://p.dw.com/p/1I9QJ
Євген Єрофеєв і Олександр Александров у суді
Євген Єрофеєв і Олександр Александров у судіФото: picture-alliance/Zuma Press

Справа російських спецпризначенців ГРУ Євгена Єрофеєва і Олександра Александрова, затриманих у травні 2015 року, виходить на фінішну пряму. Суд над ними має продовжитись 9 березня в Києві - в один день з судом над українкою Надією Савченко, яку судять у Росії. DW нагадує ключові факти, пов'язані з резонансною справою перших російських військовослужбовців, які опинились на лаві підсудних у зв'язку з бойовими діями на Донбасі.

Хто вони і як були затримані

Капітан Євген Єрофеєв і сержант Олександр Александров - кадрові російські військовослужбовці, які служили в третій гвардійській бригаді спеціального призначення ГРУ, яка дислокується в Тольятті і вважається "елітою російської розвідки". Росіяни були затримані 16 травня 2015 року біля міста Щастя на Луганщині. Під час бою з українськими військовими Єрофеєв і Александров отримали поранення, після чого потрапили в полон. Як зізнались під час допиту невдовзі після затримання самі полонені, на території України вони здійснювали розвідувальну діяльність, виконуючи наказ вищого командування. Вони детально розповіли про те, як опинились на території України в складі батальйону чисельністю 220 осіб. Ще перебуваючи в лікарні, Євген Єрофеєв одразу в кількох інтерв'ю скаржився, що офіційні представники Росії їх досі жодного разу не відвідали, хоча на той момент до них приходили представники ООН, "Червоного хреста" та інших організацій.

Олександр Александров зізнавався, що був шокований заявами дружини
Олександр Александров зізнавався, що був шокований заявами дружиниФото: DW/L. Rzheutskaja

Звинувачення

За весь час військового конфлікту на Донбасі вперше на лаві підсудних опинилися російські офіцери, які брали участь у боях. Єрофеєва і Александрова звинувачують одразу за сімома статтями Кримінального кодексу України, зокрема, в здійсненні агресивної війни проти України, сприянні діяльності терористичної організації та вчинення терористичного акту, що призвело до загибелі людини та інших тяжких наслідків. Під час бою, внаслідок якого росіяни потрапили у полон, загинув один і були поранені троє українських військовослужбовців. Згідно зі словами військовослужбовця 92-ї бригади ЗСУ Андрія Ольховича-Новосадюка, який безпосередньо затримував Єрофеєва та Александрова, він особисто бачив, як від рук затриманих росіян загинув його товариш по службі - сержант Вадим Пугачов. Після завершення досудового розслідування, 17 листопада 2015 року головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що обвинувачення вимагатиме для росіян довічного ув’язнення.

Єрофеєв неодноразово скаржився після затримання, що до нього не приходив консул РФ
Єрофеєв неодноразово скаржився після затримання, що до нього не приходив консул РФФото: DW/L. Rzheutskaja

Офіційна позиція Москви

Офіційні представники Росії та адвокати підсудних, Оксана Соколовська і Юрій Грабовський, наполягають, що росіяни опинились в Україні вже після звільнення зі служби. Офіційний представник міноборони РФ генерал-майор Ігор Конашенко заявив, що Александров і Єрофеєв на момент затримання вже не були чинними військовими, а також звинуватив СБУ в знущаннях над затриманими і підтасовуванні даних. Невдовзі після затримання на російському телебаченні вийшло інтерв'ю дружини Олександра Александрова - Катерини, в якому вона підтвердила цю версію, сказавши, що її чоловік був звільнений з армії в грудні 2014 року. Коментуючи це, Александров в одному з інтерв'ю зазначив: "У Міністерства оборони тепер є офіційний папір, у мене ніяких паперів тут немає, щоб довести протилежне. Не та система там, щоб оскаржувати рішення", - сказав він. Аналогічні заяви про звільнення Єрофеєва з лав армії РФ зробили також і його родичі.

Зміна свідчень росіян

З появою у Єрофеєва і Александрова адвокатів, Оксани Соколовської і Юрія Грабовського, вони швидко змінили свої свідчення, заявивши, що зізнання, зроблені невдовзі після затримання, вони вимушені були зробити під тиском. Тепер адвокати та їхні клієнти стверджують, що після свого звільнення з лав російської армії вони несли службу в "народній міліції" самопроголошеної "Луганської народної республіки". Факт "припинення" їхньої служби в армії РФ нібито підтверджується документами міноборони Росії, заявив під час одного з судових засідань російський консул Олексій Грубий. Захист сподівається, що визнання Єрофеєва й Александрова бойовиками "ЛНР" дозволить вимагати їхнього визнання військовополоненими, адже в такому випадку вони потрапляють під дію Женевської конвенції про поводження з полоненими, і захист зможе клопотати про видачу їх самопроголошеній "ЛНР".

Надія Савченко не хоче, щоб її обміняли на двох службовців ГРУ
Надія Савченко не хоче, щоб її обміняли на двох службовців ГРУФото: picture-alliance/dpa/M. Pochuyev/TASS

Можливий обмін на Савченко

Від самого затримання Єрофеєва й Александрова питання можливого обміну їх на українську льотчицю і народну депутатку Надію Савченко постійно мусується в пресі. Про таку ймовірність періодично заявляють адвокати і росіян, і українки. Як заявив 10 листопада 2015 року головний військовий прокурор України Анатолій Матіос, обмін військових РФ на Савченко або на інших незаконно утримуваних українців є можливим, але лише після винесення вироку. Проте категорично проти обміну виступає сама Савченко. "Хочете обміняти ГРУшників на невинного? Занадто жирно для вас", - заявила 2 березня 2016 року українка. Заперечує таку можливість і президент Петро Порошенко. "Це не тема для обміну", - заявив він газеті Die Welt у вересні 2015 року, пояснивши, що є велика різниця між Савченко, яка захищала свою країну в складі української армії, і військовими держави-агресора зі зброєю у руках, які вторглись на територію України.

Навіщо росіянам статус військовополонених?

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою