1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Процес над тими, кого "немає"

Роман Гончаренко10 листопада 2015 р.

В Україні вперше судять російських офіцерів, які воювали на боці сепаратистів. Київ хоче ще раз довести російську військову присутність на сході країни. Москва від них відмежувалася.

https://p.dw.com/p/1H2SQ
Євген Єрофеєв (ліворуч), Олександр Александров
Євген Єрофеєв (ліворуч), Олександр АлександровФото: picture-alliance/Zuma Press

Чоловік за скляною перегородкою гладко поголений, на ньому чорний в смужку костюм. Схоже, в нього гарний настрій, він упевнений у собі. На запитання, що він робив на сході України, з посмішкою відповідає: "Мимо проходив".

Ця сцена відбулася на початку листопада в Голосіївському районному суді Києва. Багато українців пам'ятають цього чоловіка іншим: з густою бородою, на лікарняному ліжку, з пораненою правою рукою, слабким і пригніченим. Його звати Євген Єрофеєв.

Зізнання під питанням

Приблизно півроку тому українські військові взяли тридцятирічного росіянина в полон під час боїв на сході країни. На допиті Єрофеєв сказав, що він - капітан російського спецназу з Тольятті. Сьогодні він говорить, що ті свідчення були дані "під тиском".

У вівторок, 10 листопада, в Києві починається розгляд по суті справи проти Єрофеєва та 28-річного сержанта Олександра Александрова, який був затриманий разом з ним. Алєксандров також говорить, що зізнався під тиском з боку прокуратури.

Для Віктора Ніколюка це звучить, напевно, дивно. Український полковник особисто брав у полон росіян 16 травня біля містечка Щастя на лінії розмежування зі самопроголошеною "Луганської народною республікою". Під час рутинної перевірки зав'язався бій, внаслідок якого загинув український військовий, розповів Ніколюк DW. Вирушивши на пошуки нападників, він разом зі своїми бійцями знайшов у кущах поранених російських військових. "Ми росіяни, 3-я бригада спецназу, виносьте нас", - передає Ніколюк слова Александрова.

Прохання про статус військовополонених

Єрофеєв і Александров були доставлені до Києва і прооперовані. Тепер вони - на лаві підсудних. Прокуратура серед іншого звинувачує їх в "участі і здійсненні агресивної війни проти України" і в тероризмі. Їм загрожує тривалий термін або навіть довічне ув'язнення.

За кілька днів до початку процесу обидва подали позови з проханням надати їм статус військовополонених. При цьому адвокат Александрова посилається на Женевські конвенції від 1949 року. "Військовополонених взагалі не можуть судити", - заявив адвокат після одного судового засідання.

Експерт з міжнародного права Ґерд Ганкель не згоден з таким твердженням. "Оскільки війни між Україною і Росією немає, багато що вказує на те, що в класичному розумінні вони (Єрофеєв і Александров - Ред.) не є військовополоненими", - сказав DW експерт Гамбурзького інституту соціальних досліджень.

Ганкель каже, що російські військові підпадають під дію додаткового протоколу до Женевських конвенцій, в якому йдеться про "повстання проти центральних властей". З полоненими в такому конфлікті "слід поводитися по-людськи", каже експерт, але судити їх за "особливі злочини" конвенція не забороняє.

Прецедент для української юстиції

Для України цей процес здається особливо важливим - вперше з початку війни на лаві підсудних опинилися російські офіцери, котрі брали участь у боях. Україна й Захід давно звинувачують Росію в підтримці проросійських сепаратистів зброєю і військовими. Росія заперечує військову участь у конфлікті на сході України.
Раніше Україна вже брала полонених російських військових у зоні бойових дій, але швидко обмінювала їх на своїх солдатів, що опинились у полоні в сепаратистів. Найвідоміший випадок стався більше року тому, коли в кінці серпня 2014 року були обміняні дев`ять російських десантників. Президент Росії Володимир Путін тоді сказав, що вони заблукали під час навчань на кордоні.

Російський слід на Сході України

Росія тримає дистанцію

У випадку з Єрофеєвим і Александровим Москва поводиться інакше й тримає дистанцію. Обидва є колишніми військовими, які звільнилися в грудні 2014 року, повідомило міністерство оборони Росії. Це підтвердили в інтерв'ю російським ЗМІ і деякі родичі. Сепаратисти в "ЛНР" стверджують, що Єрофеєв і Александров - російські найманці, учасники "народної міліції".

Особливо в перші дні полону створювалося враження, що Росія "кинула своїх". Представник російського посольства не приходив кілька тижнів, скаржився в одному з інтерв'ю Єрофеєв. Пізніше Москва стверджувала, що Київ не давав доступу.

У будь-якому випадку - президент Путін жодного разу не згадав прізвища затриманих в Україні російських військових публічно. Також в російських ЗМІ немає кампанії на їхню підтримку і з вимогою звільнення.

Обмін після вироку?

Це сильно контрастує з тим, як поводиться Україна в справі кадрової української військової Надії Савченко, що воювала проти проросійських сепаратистів. Процес проти неї зараз йде в Росії. І український президент Петро Порошенко, і інші політики постійно вимагають її звільнення.

За повідомленнями ЗМІ, Україна хотіла запропонувати Росії обмін: Єрофеєва і Александрова - на Савченко та українського кінорежисера Олега Сенцова, засудженого в Росії до тривалого терміну ув'язнення. Офіційно така пропозиція не була підтверджена.

Багато спостерігачів вважають, що такий обмін можливий після винесення вироків. Віктор Ніколюк також виступає за такий обмін. "Їх потрібно повертати на батьківщину, міняти на наших, наприклад, на Надію Савченко", - вважає український офіцер, який взяв росіян у полон.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою