3. Idi na ostale ponude DW
FudbalNemačka

Gorak poraz Nemaca u vrhunskoj utakmici sa Španijom

6. jul 2024.

Fudbalska reprezentacija Nemačke poražena je od Španije i ispala je sa Evropskog prvenstva. To je kraj snova, a poraz je posebno gorak za Tonija Krosa, koji je ovim mečom završio karijeru. Ali utakmica je bila odlična.

Kaj Haverc u vazduhu na utakmici u Štutgartu
Kaj Haverc u vazduhu na utakmici u ŠtutgartuFoto: Manu Fernandez/AP Photo/picture alliance

Njegova 83. asistencija u četvrtfinalu između Nemačke i Španije bila je poslednja akcija Tonija Krosa u Štutgartu - i ujedno poslednja u njegovoj profesionalnoj fudbalskoj karijeri. Nemački tim je posle produžetaka izgubio od Španije sa 1:2 (0:0, 1:1) i tako ispao sa domaćeg Evropskog prvenstva.

Toni Kros je završio karijeru
Toni Kros je završio karijeruFoto: Lee Smith/REUTERS

Oseća „izvesnu prazninu i veliko razočarenje“, rekao je Kros (34) novinarima. „Manje zbog kraja moje karijere, a više zato što je srušen san ovog tima“. Vezista je već završio klupsku karijeru pre Evropskog prvenstva, a sada je gotovo i u reprezentaciji. Kros  je u dresu Nemačke odigrao je 114 utakmica, postigao 17 golova, a 2014. postao šampion sveta.

Jedina uteha i za tim i za milione koji su bez daha pratili utakmicu je to što je to bila vrhunska fudbalska utakmica – oba tima. Kros je bio posebno važan za nemačke navijače i gromoglasnim povicima "Toni, Toni" gledaoci na stadionu u Štutgartu bodrili su 34-godišnjaka pri svakom prekidu igre.

Kros i Gundgan u diskusiji sa sudijom Entonijem Tejlorom (Engleska) koji Nemcima u 106. minuti nije dosudio penal u situaciji u kojoj se to radi u 90 odsto slučajeva - komentarisalu su nemački stručnjaci.Foto: Antonio Calanni/AP Photo/picture alliance

Celo prvo poluvreme proteklo je u žestokim duelima i uzvratnim napadima, ali bez golova. Tek u 52. minutu Dani Olmo je doveo Španiju u vođstvo, a u poslednjim minutima regularnog vremena izabranici trenera Julijana Nagelsmana su sve snage usmerili na napad. Nakon što je Džošua Kimih glavom dodao loptu Florijanu Vircu, on je postigao izjednačenje u 89. minutu.

Ovo godinama nije viđeno na utakmicama reprezentacije: stadion u Štutgartu je eksplodirao, klupa Nemačke je istrčala na teren. Svi su slavili.

Mikel Merino postigao je gol koji je Španiju odveo u polufinale
Mikel Merino postigao je gol koji je Španiju odveo u polufinaleFoto: Alex Livesey/Getty Images

Kada je sve izgledalo da će meč biti odlučen penalima, u 119. minutu odlučujući i pobedonosni gol postigao je Španac Mikel Merino.