3. Idi na ostale ponude DW-a
SportEuropa

Raspršen „ljetni san“ Nijemaca

6. srpnja 2024

Njemačka nogometna momčad je poražena od Španjolske i ispada iz Europskog prvenstva. To je kraj snovima, a poraz je posebno gorak za Tonija Kroosa koji je ovom utakmicom završio svoju karijeru.

Njemački navijač se bori sa suzama nakon poraza od Španjolske
Gotovo je...Foto: Jaime Reina/AFP/Getty Images

Njegovo 83. dodavanje u četvrtfinalu između Njemačke i Španjolske bila je posljednja akcija Tonija Kroosa te večeri u Stuttgartu - i također posljednja u njegovoj profesionalnoj nogometnoj. Njemačka momčad je izgubila od Španjolske nakon produžetaka s 1:2 (0:0, 1:1) i time ispao s domaćeg Europskog prvenstva.

Predstavljanje momčadi pred utakmicu Španjolske i Njemačke u Stuttgartu
Da će biti teško, to su svi slutili: Njemačka momčad je posljednji put pobjedila Španjolce još daleke 1988. godineFoto: Straubmeier/nordphoto/picture alliance

On osjeća "određenu prazninu i veliku razočaranost", rekao je Kroos novinarima koji su ga čekali. "Manje zbog kraja moje karijere, a više zbog toga što je san ove ekipe raspršen." Vezni igrač je već prije Europskog prvenstva završio svoju klupsku karijeru, a sada je kraj i u nacionalnoj momčadi.

Toni Kroos na kraju utakmice protiv Španjolske diže ruke i oprašta se od navijača
Toni Kroos diže ruke od nogometne karijereFoto: Lee Smith/REUTERS

Jedina utjeha i momčadi i milijunima koji su bez daha pratili utakmicu jest jedino što je to bila vrhunska nogometa igra– obje momčadi. Za njemačke navijače je posebno važan bio upravo Kroos i gromoglasnim povicima "Toni, Toni" gledatelji na stadionu u Stuttgartu bodrili su 34-godišnjaka pri svakom prekidu igre.

Dvoboj Fabiana Ruiza i Emre Cana na utakmici Španjolske i Njemčake
Utakmica je svakako bila poslastica za ljubitelje nogometa. Ali ono što se računa je ipak "ono okruglo staviti u ono četvrtasto"Foto: Matthias Schrader/AP Photo/picture alliance

Čitavo prvo poluvrijeme je prošlo u žestokim dvobojima i uzvratnim napadima, ali bez zgoditaka. Tek u 52. minuti je Dani Olmo doveo Španjolsku u vodstvo, a u posljednjim minutama regularnog vremena, momčad izbornika Juliana Nagelsmanna je sve snage usmjerila u napad i nakon što je Joshua Kimmich je glavom dodao Florianu Wirtzu, postigao je izjednačavajući rezultat u 89. minuti.

Kimmich i Williams na utakmici u Stuttgartu
Kimmich je izazvao eurforiju ne samo na stadionu u StuttgartuFoto: Michael Probst/AP Photo/picture alliance

To se već godinama nije vidjelo na susretima nacionalnog tima:stadion u Stuttgartu je eksplodirao, njemačka klupa je utrčala na teren. Svi su slavili. Kad je već sve izgledalo kako će susret biti odlučen jedanaestercima, u 119. minuti je Španjolac Mikel Merino postigao odlučujući i pobjednički zgoditak.