Συνάντηση Αλέξη Τσίπρα και Γκρέγκορ Γκίζι
7 Ιουλίου 2011Διαφήμιση
Σε κοινή συνέντευξη τύπου το μεσημέρι της Πέμπτης (07.07.11) ο κ. Τσίπρας και ο πρόεδρος της κοιν. ομάδας του Κόμματος της Αριστεράς, Γκρέγκορ Γκίζι, άσκησαν δριμεία κριτική στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται η ΕΕ την οικονομική κρίση τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Ιρλανδία και την Πορτογαλία.
Όπως ισχυρίστηκε ο κ. Γκίζι, η βοήθεια που παρέχεται στην Ελλάδα δεν δίνεται στον Ελληνικό λαό, αλλά στις γερμανικές και γαλλικές τράπεζες που την έχουν δανειοδοτήσει. Επιπλέον χαρακτήρισε τις προϋποθέσεις που θέτει η γερμανική κυβέρνηση «εντελώς παράλογες και μεροληπτικές». Διότι όπως υποστήριξε «δεν περιορίζουν μόνον την εθνική κυριαρχία της χώρας, αλλά οδηγούν και σε λάθος κατεύθυνση. Γιατί λένε ότι το ελληνικό κράτος θα πρέπει να περιορίσει τις επενδύσεις, να μειώσει τις συντάξεις και τους μισθούς στο δημόσιο, να απολύσει δημόσιους υπαλλήλους, και μετά, επειδή εξαναγκάζεται, θα πρέπει να πουλήσει τη δημόσια περιουσία στις πιο χαμηλές τιμές.»
«Ναι» στο ευρωομόλογο
Όσο για τις φωτογραφίες που παρουσιάστηκαν στα γερμανικά μίντια που δείχνουν Έλληνες διαδηλωτές να κρατούν αφίσες με ναζιστικά εμβλήματα, ο πρόεδρος της κ.ο.. του Κόμματος της Αριστεράς, είπε: «Γνωρίζω βέβαια, ότι όταν ένας λαός είναι οργισμένος, χρησιμοποιεί και τέτοια μέσα. Είναι ανάρμοστα, και δεν είναι αναγκαία. Μπορούμε να λύσουμε τις διαφορές σε ένα άλλο επίπεδο. Η Γερμανία δεν είναι φασιστικό κράτος.»
Διακυβεύονται οι δημοκρατικοί θεσμοί;
Μιλώντας προς τους βουλευτές του Κόμματος της Αριστεράς ο κ. Τσίπρας αναφέρθηκε διεξοδικά στους κινδύνους που διατρέχει η Ελλάδα, αλλά και η ΕΕ από κρίσεις σαν την παρούσα. Μια τέτοια κρίση στη δεκαετία του ’30, υπενθύμισε ο Έλληνας πολιτικός, οδήγησε τη Γερμανία στο φασισμό. Αυτό το σενάριο θα ήταν όμως ρεαλιστικό, είπε ο Αλέξης Τσίπρας, εάν πχ. κατέρρεε η ευρωζώνη.
Προς το τέλος της συζήτησης ο Γκρέγκορ Γκίζι παρακάλεσε τον Αλέξη Τσίπρα να διαβιβάσει τους «χαιρετισμούς του σε έναν παλιό του γείτονα από την εποχή της πάλαι ποτέ Λαοκρατικής Δημοκρατίας της Γερμανίας». Το όνομα του γείτονα: Σωκράτης Κόκκαλης.
Παναγιώτης Κουπαράνης, Βερολίνο
Υπεύθ. σύνταξης: Βιβή Παπαναγιώτου
Διαφήμιση