Ούνα φάτσα, ούνα ράτσα; «Αγανάκτηση» και στην Ιταλία
20 Ιουνίου 2011Διαφήμιση
Η αγανάκτηση των νέων ανέργων ξέσπασε σε δημόσια ομιλία του Ιταλού υπουργού Δημόσιας Διοίκησης Ρενάτο Μπρουνέτα. Μάλιστα μία Ιταλίδα ανέβηκε στο βήμα λέγοντας ότι είναι για πολλά χρόνια άνεργη και ζητά εξηγήσεις από τους πολιτικούς. Ο Μπρουνέτα δεν απάντησε, αλλά εγκατέλειψε την αίθουσα λέγοντας ότι όλοι αυτοί που ζητούν εξηγήσεις αποτελούν σήμερα το χειρότερο πρόσωπο της Ιταλίας.
Το 60% των εργαζομένων ηλικίας 18 έως 29 ετών στην Ιταλία κερδίζει λιγότερα από 1.000 ευρώ το μήνα, ενώ το 30% απλώς δεν έχει δουλειά. Με λίγα λόγια, μόνο το 10% των νέων διαθέτει μόνιμη δουλειά και στοιχειωδώς αξιοπρεπές εισόδημα.
«Μετά από επτά χρόνια με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, δεν έχω κάτι μόνιμο, λέει ένας από τους αγανακτισμένους Ιταλούς. Δεν έχω ούτε δικαιώματα, ούτε διακοπές, ούτε κανέναν σεβασμό για τη δουλειά μου»..
Νέοι, καταρτισμένοι, άνεργοι, ψάχνουν…
Ο Εμίλιο Σαμαπτίνο από τη Ρώμη δηλώνει επιστήμονας σε ινστιτούτο ερευνών με εισόδημα 800 ευρώ μηναιώς: 800 ευρώ στη Ρώμη στοιχίζει μόνο το νοίκι για μία αξιοπρεπή διαβίωση. Ο λογαριασμός δεν βγαίνει με τίποτα. Έτσι κι αυτός, όπως και οι περισσότεροι νεαροί έως και μεσήλικες, ζει ακόμα με τους γονείς του. Μόνο έτσι μπορούν να ανταποκριθούν στα έξοδα. Διαφορετικά απλώς εγκαταλείπουν τη χώρα, όπως λέει ένας από τους διαδηλωτές που στράφηκαν εναντίον του υπουργού Μπουνέττα:
«Έχουμε εξαιρετικούς επαγγελματίες, έχουμε τους καλύτερους γιατρούς, τους καλύτερους στην ιστορία τη τέχνης. Αλλά τους έχουμε στην Αμερική, στον Καναδά, στη Γαλλία ή τη Γερμανία. Είναι μεγάλη απώλεια για τη χώρα μας».
Η αγανάκτηση στρέφεται κατά της πολιτικής ελίτ
«Εξελέγη με πολλές υποσχέσεις, αλλά δεν έκανε τίποτα. Η Ιταλία βρίσκεται σε ακινησία, έχουμε ένα από τα χαμηλότερα ποσοστά ανάπτυξης στην Ευρώπη» δηλώνει ο Σαμπατίνο.
Η αγανάκτηση των νεαρών Ιταλών ήταν και ο λόγος για το ηχηρό «ΟΧΙ» προς τον Σίλβιο Μπερλουσκόνι στα πρόσφατα δημοψηφίσματα. Ένα όχι που ασφαλώς «πόνεσε» τον Μπαρλουσκόνι περισσότερο από οποιαδήποτε διαδήλωση.
Tilman Kleinjung/Γιάννης Παπαδημητρίου
Υπεύθ. σύνταξης: Βιβή Παπαναγιώτου
Διαφήμιση