2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

7η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης6 Οκτωβρίου 2008

Στην πρώτη θέση το Αμβούργο – συνεχίζει να απογοητεύει η Μπάγιερν – παρελθόν από τον πάγκο της Γκλάντμπαχ ο Λουχουκάι

Ο Μλάντεν ΠέτριτςΕικόνα: AP

Το Αμβούργο είναι ο μεγάλος νικητής της 7ης αγωνιστικής. Εκμεταλλευόμενο τις γκέλες των υπόλοιπων διεκδικητών και νικώντας με αρκετή τύχη με 1:2 μέσα στο Κότμπους, κατάφερε να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση έχοντας τρεις βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο. Ο προπονητής του Αμβούργου Μάρτιν Γιολ απένειμε τα εύσημα στον Μλάντεν Πέτριτς που για άλλη μία φορά εμφανίστηκε σαν από μηχανής θεός:

«Είμαστε τυχεροί που έχουμε τον Πέτριτς. Πρόκειται για έναν παίκτη που από το τίποτα μπορεί να βάλει γκολ και αυτό έκανε. Ωστόσο πιστεύω ότι κερδίσαμε δικαίως γιατί είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες».

Ισοπαλία στο Γκέλζενκίρχεν

Fussball Bundesliga FC Schalke 04 VfL Wolfsburg
Παρολίγον η πρώτη εντός έδρας ήττα για τη ΣάλκεΕικόνα: AP

Γκολ της τελευταίας στιγμής και στο Γκέλζενκιρχεν. Η Σάλκε προηγήθηκε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κουράνι, το Βόλφσμπουργκ κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί μάλιστα, αλλά ο Κέβιν Κουράνι με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε την Σάλκε από την πρώτη εντός έδρας ήττα στη φετινή σεζόν. Απογοητευμένος εμφανίστηκε ο τεχνικός του Βόλφσμπουργκ Φέλιξ Μάγκατ:

«Φυσικά και είσαι απογοητευμένος όταν προηγείσαι μέχρι το ΄94 με 2:1 και στο τέλος αντί να πάρεις το τρίποντο παίρνεις μόνον τον έναν βαθμό. Ωστόσο αυτό που μένει είναι ότι η ομάδα έπαιξε περίφημα και πως άξιζε τη νίκη».

Ικανοποιημένη αντίθετα πρέπει να είναι η Σάλκε. Ο προπονητής της ομάδας Φρεντ Ρούτεν ζητά κατανόηση καθώς, όπως είπε, η ομάδα χρειάζεται χρόνο:

«Γνωρίζω ότι αυτό που μετρά είναι τα αποτελέσματα, αλλά ο τρόπος που παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο δείχνει ότι η ομάδα δουλεύει έτσι όπως το θέλουμε».

Ντόρτμουντ – Ανόβερο 1:1

Fussball Bundesliga Bayern München VfL Bochum
Οι παίκτες του Μπόχουμ πανηγυρίζουν την ισοφάριση στον αγώνα εναντίον της ΜπάγιερνΕικόνα: AP

Ισοπαλία και στο Ντόρτμπουντ όπου η Μπορούσια υποδέχθηκε χθες το Ανόβερο. Ο τεχνικός του Ντόρτμουντ ήλπιζε στο τρίποντο, αλλά εμφανίστηκε αρκετά προσγειωμένος:

«Τη Πέμπτη αγωνιστήκαμε 120 λεπτά στον αγώνα του κυπέλλου UEFA και αυτό δεν ήταν ό,τι καλύτερο. Δώσαμε όσα μπορούσαμε, κάναμε όμως και λάθη και στο τέλος πήραμε έναν βαθμό, έτσι είναι τα πράγματα».

Στη 2η θέση το Χόφενχαϊμ

Την εκπληκτική της πορεία συνεχίζει η νεοφώτιστη ομάδα του Χόφενχαϊμ που επικράτησε με 2:1 της Άιντραχτ και βρίσκεται έτσι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε απόσταση τριών βαθμών από το Αμβούργο. Στην 3η θέση η Στουτγάρδη που συνέτριψε την Βέρντερ με 4:1, στην 4η θέση η Λεβερκούζεν που έχασε στο σπίτι της από την Χέρτα Βερολίνου με 0:1 ενώ στην 5η βρίσκεται η Σάλκε.

Μόλις στην 11η θέση η Μπάγιερν Μονάχου που συνεχίζει να απογοητεύει στη φετινή σεζόν. Μετά τις δύο ήττες στις προηγούμενες αγωνιστικές παραχώρησε ισοπαλία στο Μπόχουμ με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τις δυο ομάδες στο 3:3.

Παρελθόν ο Λουχουκάι

Teamcheck08 Bundesliga Borussia Mönchengladbach Jos Luhukay
Ο πρώτος προπονητής που "τα μαζεύει" πρόωραΕικόνα: picture-alliance /dpa

Άμεσες συνέπειες είχε η 6η συνεχόμενη ήττα για την Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ που ηττήθηκε το Σαββατοκύριακο με 1:2 από την Κολωνία. Ο Γιος Λουχουκάι είναι πλέον παρελθόν από τον πάγκο της Γκλάντμπαχ. Είναι ο πρώτος προπονητής που εγκαταλείπει πρόωρα στην τρέχουσα σεζόν. Στην τελευταία θέση λοιπόν το Μένχενγκλαντμπαχ, στην 17η η Άιντραχτ, στην 16η η Ενεργκί Κότμπους ενώ ένας βαθμός χωρίζει πλέον την Αρμίνια Μπίλεφελντ – που ηττήθηκε με 2:1 από την Καρλσρούη -από την ζώνη υποβιβασμού.