23η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης10 Μαρτίου 2008

Απόσταση ασφαλείας για την Μπάγιερν μετά τις γκέλες των υπόλοιπων διεκδικητών του τίτλου

Ο Μάικ Χάνκε του ΑνοβέρουΕικόνα: picture-alliance/ dpa

«Το Σαββατοκύριακο όλοι έπαιξαν για την Μπάγιερν», σημειώνουν σήμερα γερμανοί σχολιαστές. Η Βέρντερ γνώρισε οδυνηρή ήττα στη Στουτγάρδη όπου ηττήθηκε με 6:3 ενώ το Αμβούργο έχασε την ευκαιρία στη Νυρεμβέργη να σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση. Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς που αγωνίστηκε χωρίς 6 βασικούς, λόγω τραυματισμού, αρκέστηκε στο 0:0 με την Κυπελλούχο Νυρεμβέργη: «Δεν έχουμε τους παίκτες που έχει η Μπάγιερν», λέει ο Στέφενς, «και όταν λείπουν 6 παίκτες, αυτό γίνεται ιδιαίτερα αισθητό».

Μετά το 2:0 εναντίον της Καρλσρούης η Μπάγιερν Μονάχου παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά 7 βαθμών από την δεύτερη Βέρντερ. Στην 3η θέση με 42 βαθμούς το Αμβούργο με διαφορά μόλις ενός βαθμού από την Λεβερκούζεν που επικράτησε με 2:0 του Ανοβέρου. Με ένα εκπληκτικό γκολ ο Φάνης Γκέκας άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό ενώ 9 λεπτά αργότερα ο Μπαρνέτα διαμόρφωσε το 2:0.

Fussball Bundesliga Bayer Leverkusen Karlsruher SC
Με εκπληκτικό γκολ ο Φάνης Γκέκας έγραψε το 1:0 στον αγώνα εναντίον του ΑνοβέρουΕικόνα: picture-alliance/dpa

Ο τεχνικός της Λεβερκούζεν Μίχαελ Σκίμπε: «Με εξαίρεση ελάχιστες επικίνδυνες φάσεις των αντιπάλων στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Κάναμε πολλές και καλές επιθέσεις με εξαιρετικές ευκαιρίες για γκολ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση των παικτών μου».

Στην 5η θέση που οδηγεί στο Κύπελλο UEFA σκαρφάλωσε η Σάλκε μετά τη νίκη σε βάρος της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 2:0 ενώ στην 6η θέση ακολουθεί η Καρλσρούη. Στην 10η θέση πλέον το Ανόβερο μετά την εκτός έδρας ήττα στο Λεβερκούζεν. Ο προπονητής Ντίτερ Χέκινγκ: «Θέλουμε φυσικά να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Θέλουμε να παίζουμε αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, αλλά αυτό που δείξαμε εντέλει στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια είναι πολύ λίγο».

Ντουίσμπουργκ και Χάνσα Ρόστοκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1:1, η Ενεργκί Κότμπους έχασε στο Βόλφσμπουργκ με 3:0 ενώ η Νυρεμβέργη παραχώρησε ισοπαλία στο Αμβούργο. Ο τεχνικός της Νυρεμβέργης Τόμας φον Χέεσεν: «Το αποτέλεσμα δεν μας πάει μπροστά. Με έναν βαθμό δεν μπορείς να απομακρυνθείς από τις τελευταίες θέσεις, πρέπει να κερδίζεις παιχνίδια όπως τα σημερινά τουλάχιστον με 1:0 αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε».

Η Νυρεμβέργη βρίσκεται στην 16η θέση, ακολουθεί το Ντουίσμπουργκ ενώ στην τελευταία θέση είναι η Ενεργκί Κότμπους η οποία μετρά ωστόσο έναν αγώνα λιγότερο. Το ματς εναντίον της Στουτγάρδης, την περασμένη εβδομάδα, είχε αναβληθεί λόγω κακών καιρικών συνθηκών και θα γίνει τελικά αύριο.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Μπορούσια Ντόρτμουντ και Χέρτα Βερολίνου παρέμειναν στο 1:1 όπως άλλωστε και η Φρανκφούρτη στον αγώνα εναντίον του Μπόχουμ.