16η αγωνιστική της Bundesliga

Κώστας Συμεωνίδης8 Δεκεμβρίου 2008

Δαβίδ εναντίον Γολιάθ: στο καλύτερο παιχνίδι της φετινής σεζόν η Μπάγιερν πήρε το τρίποντο σε βάρος του Χόφενχαϊμ

Ο Λούκα Τόνι στο 2:1 υπέρ της ΜπάγιερνΕικόνα: AP

Ήταν κατά γενική ομολογία το καλύτερο μέχρι στιγμής παιχνίδι στη φετινή σεζόν, Μπάγιερν και Χόφενχαϊμ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην Αλιάντς Αρένα. Η ομάδα-έκπληξη κατάφερε να προηγηθεί στο 49ο λεπτό με γκολ του Ιμπίσεβιτς, ο οποίος πέτυχε το 18ο του τέρμα στη φετινή Bundesliga. 11 λεπτά αργότερα ο Φίλιπ Λαμ ισοφάρισε για τους Βαυαρούς ενώ στις καθυστερήσεις ο ιταλός άσσος Λούκα Τόνι λύτρωσε την Μπάγιερν γράφοντας το τελικό 2:1. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 34 βαθμούς.

Στην τρίτη θέση με 3 βαθμούς διαφορά ακολουθεί η Μπάγιερ Λεβερκούζεν που επιβλήθηκε του Γκλάντμπαχ με 1:3. Ο τεχνικός της ομάδας Μπρούνο Λαμπαντία εμφανίστηκε ευχαριστημένος, αλλά παρόλα αυτά προσγειωμένος: «Πιστεύω ότι δεν ήταν μία εύκολη νίκη. Η ομάδα αυτή, το Γκλάντμπαχ αγωνίστηκε περίφημα, το πάλεψε, αλλά τελικά εμείς αξιοποιήσαμε καλύτερα τις ευκαιρίες».

Αρχίζει να ξυπνά η Σάλκε

Bundesliga Schalke 04 - Hertha BSC Berlin
Ο Αζαμόα της Σάλκε πανηγυρίζει το 1:0 κόντρα στην ΧέρταΕικόνα: picture-alliance/dpa

Μόλις 11 βαθμούς μετρά η Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ που βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Απρόσμενη ήττα για την Χέρτα Βερολίνου που δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στη Σάλκε. Χάνοντας με 1:0 παρέμεινε στους 30 βαθμούς και στην 4η θέση. Η Σάλκε αντίθετα, που βρίσκει και πάλι τον παλιό καλό της εαυτό, αναρριχήθηκε στην 7η θέση με 26 βαθμούς. Ο τεχνικός της ομάδας του Γκέλζενκιρχενμ, Φρεντ Ρούτεν: «Σήμερα κερδίσαμε και αξίζαμε τη νίκη. Δεν αισθάνομαι ανασφαλής. Πιστεύω ότι πάντα ήμουν ήρεμος και το ίδιο ισχύει και για την ομάδα. Το ότι δεν τα καταφέραμε στα δύο τελευταία παιχνίδια οφείλεται και στο γεγονός ότι δεν είχαμε τύχη».

Στην 5η θέση το Αμβούργο μετά την εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Κολωνίας με 1:2.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Καρλσρούη σε βάρος της Βέρντερ με 1:0, το πρώτο τρίποντο για την ομάδα μετά από 9 αγωνιστικές. Ο προπονητής της Καρλσρούης Έντμουντ Μπέκερ: «Επί 60, 65 λεπτά δείξαμε όσα δεν μπορούσαμε να δείξουμε σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια. Πιστεύω ότι έτσι όπως έπαιξε η ομάδα σήμερα, το πάθος που έδειξε, ότι αξίζαμε τη νίκη».

Δεύτερη νίκη για Μπάμπελ

Bundesliga Trainer Markus Babbel
Ο τεχνικός της Στουτγάρδης Μάρκους ΜπάμπελΕικόνα: picture-alliance/ dpa

Στην 15η θέση η Καρλσρούη με 13 βαθμούς ενώ στην 16η με έναν βαθμό λιγότερο η Ενεργκί Κότμπους που γνώρισε βαριά ήττα μέσα στο σπίτι της από την Στουτγάρδη με 3:0. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Στουτγάρδη από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Μάρκους Μπάμπελ: «Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες ότι θα πρέπει να αντιδρούν καλύτερα όταν δεχόμαστε αντεπιθέσεις. Όταν πετύχαμε το 2:0 αποκτήσαμε βέβαια μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και στη συνέχεια ήταν πλέον μία τυπική διαδικασία».

Στην 17η θέση το Μπόχουμ που ηττήθηκε από την Άιντραχτ με 4:0. Λευκή ισοπαλία στο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Αρμίνια και Μπορούσια. Σημαντική ήττα, τέλος, για το Βόλφσμπουργκ που επικράτησε του Ανοβέρου με 2:1.