Κάιτελ: Να εφαρμοστούν αυτά που εξήγγειλε ο Γ. Παπανδρέου
2 Οκτωβρίου 2011Διαφήμιση
Την Αθήνα επισκέπτεται την ερχόμενη εβδομάδα ο γερμανός υπουργός Οικονομίας Φίλιπ Ρεσλερ, επικεφαλής πολυπληθούς επιχειρηματικής αποστολής. Σκοπός της επίσκεψης να κωδικοποιηθούν συγκεκριμένες επενδυτικές πρωτοβουλίες και να υπογραφεί ελληνογερμανικό σύμφωνο οικονομικής συνεργασίας. Μαζί του θα έρθουν γερμανοί επιχειρηματίες που ενδιαφέρονται να επενδύσουν κυρίως στους τομείς της ενέργειας, του τουρισμού και της διαχείρισης αποβλήτων. Όλα αυτά μερικές μόνον ημέρες μετά την επίσκεψη του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου στο Βερολίνο, ο οποίος μίλησε στο συνέδριο για την «Ημέρα Γερμανικής Βιομηχανίας» που οργάνωσε ο Σύνδεσμος Γερμανικών Βιομηχανιών (BDI). Ο κ. Παπανδρέου άφησε θετικές εντυπώσεις στους γερμανούς επιχειρηματίες, επισημαίνει στην Deutsche Welle ο πρόεδρος του Συνδέσμου, Χανς-Πέτερ Κάιτελ. «Ο κ. Παπανδρέου έκανε μια πειστική ομιλία, ωστόσο για να πεισθεί κανείς απαιτούνται δύο παράγοντες: Ο ένας είναι τα στοιχεία και ο άλλος είναι το πρόσωπο που θα παρουσιάσει αξιόπιστα αυτά τα στοιχεία. Ο Παπανδρέου παρουσίασε αξιόπιστα τα στοιχεία αυτά. Το ζητούμενο τώρα και για μας και για εκείνον είναι να ελέγχουμε από μέρα σε μέρα αυτά όλα που προανήγγειλε και να προσέχουμε έτσι ώστε αυτά να εφαρμοστούν», τονίζει ο κ. Κάιτελ.
Χρειαζόμαστε τους πατριώτες επιχειρηματίες
HillaMichel-Hamm/Σταμάτης Ασημένιος
Υπεύθ. Σύνταξης: Κώστας Συμεωνίδης
Διαφήμιση