2. Μετάβαση στο κύριο μενού
  3. Μετάβαση σε περισσότερους ιστοτόπους της DW

Ευρωπαϊκό ντέρμπι στη σκιά της πανδημίας

30 Μαρτίου 2022

Ένταση, ωραίες στιγμές και ισοπαλία στο παιχνίδι Ολλανδίας-Γερμανίας, με τους Ολλανδούς να διαμαρτύρονται για πέναλτι και τους Γερμανούς να απορούν για τη θετική διάγνωση του ολλανδού προπονητή.

Ο Τόμας Μίλερ
Ο Τόμας Μίλερ πανηγυρίζει το 1-0 εις βάρος της ΟλλανδίαςΕικόνα: Ulrich Hufnagel/IMAGO

Ήταν το πρώτο παιχνίδι των Γερμανών με προπονητή τον Χάνσι Φλικ, στο οποίο η «Νατσιονάλμανσαφτ» δεν κατάφερε να κερδίσει. Ήταν το πρώτο παιχνίδι των Ολλανδών, στο οποίο βλέπουν τον διαιτητή να τους παίρνει την …μπουκιά από το στόμα, ανακαλώντας την απόφασή του για πέναλτι εις βάρος της Γερμανίας. Κι όμως, τελικά όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Λίγο πριν την κλήρωση για τον τελικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλου στο Κατάρ, η Εθνική Γερμανίας έπαιξε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, τα βρήκε δύσκολα απέναντι στους Ολλανδούς, αλλά όταν μίλησε η εμπειρία του Τόμας Μίλερ κατάφερε να προηγηθεί μέσα στο Άμστερνταμ, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι ο Τόμας Μίλερ φτάνει τα 43 γκολ με τη φανέλα της Εθνικής Γερμανίας και ισοφαρίζει την επίδοση του θρυλικού Ούβε Ζέελερ. «Νομίζω ότι δείξαμε, για μεγάλο χρονικό διάστημα, τι ποδόσφαιρο μπορούμε να παίξουμε», δήλωσε ο σκόρερ μετά τον αγώνα. «Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν πράγματι εξαιρετικό». Το σίγουρο είναι ότι ο αγώνας δεν θύμιζε «φιλικό παιχνίδι». Είχε πολλή ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα, κίτρινες κάρτες και η ένταση κορυφώθηκε στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οι Γερμανοί έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 2-0 και λίγο αργότερα οι «Οράνιε» ισοφάρισαν με άπιαστο σουτ στην κίνηση από τον Μπέργκβιν, μετά από υποδειγματικά οργανωμένο άνοιγμα της γερμανικής άμυνας.

Ένα ευρωπαϊκό «El Classico»

Χειροκροτήματα στο Άμστερνταμ
Χειροκροτήματα για τους Οράνιε από τους φιλάθλους στο ΆμστερνταμΕικόνα: ANP/IMAGO

Εδώ η γερμανική ομάδα έχει ακόμη δουλειά μπροστά της, επισημαίνει ο πρώην άσσος της Μπάγερν και παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 Σεμπάστιαν Σβάινσταιγκερ, ο οποίος χθες είχε αναλάβει καθήκοντα σχολιαστή για τη γερμανική τηλεόραση. «Και στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε πολύ καλά, αλλά μετά το 1-1, στα επόμενα πέντε-δέκα λεπτά, υπήρξαν στιγμές που θα μπορούσαμε να χάσουμε το παιχνίδι», λέει ο Σβάινσταιγκερ. «Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει. Το θέμα είναι λοιπόν αν μπορούμε να κρατήσουμε για 90 λεπτά την απόδοση που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο». Η πιο χαρακτηριστική στιγμή που η «Νατσιονάλμανσαφτ» πήγε να χάσει το παιχνίδι ήταν το 70ό λεπτό, όταν ο Ολλανδός Ντεπάι ανατράπηκε, μάλλον ξεκάθαρα, στη μικρή περιοχή των Γερμανών από τον Τίλο Κέρερ, κέρδισε πέναλτι, έστησε ο ίδιος την μπάλα στα έντεκα βήματα, αλλά μετά έγινε κάτι απίστευτο: Ο Βρετανός διαιτητής Γκρεγκ Πόσον έκρινε ότι πρέπει να ξαναδεί τη φάση στο VAR και τελικά ακύρωσε το πέναλτι που ο ίδιος είχε κατακυρώσει. Το σχόλιο του Σβάινσταιγκερ: «Σε τέτοιες φάσεις σκέφτομαι πάντα: τί θα λέγαμε αν είμαστε εμείς στη θέση του άλλου; Νομίζω λοιπόν ότι ο Κέρερ χτυπάει πρώτα το πόδι του Ντεπάι και μετά τη μπάλα. Κατά τη γνώμη μου ήταν πέναλτι…»

Το ίδιο είπε, μετά τον αγώνα, ο Ολλανδός προπονητής Λουίς φαν Χάαλ, ενώ ο Γερμανός τεχνικός Χάνσι Φλικ υποστηρίζει ότι ο Τίλο Κέρερ «πήγαινε για την μπάλα» και δεν υπάρχει ανατροπή. Είναι και αυτές οι διαφωνίες που συντηρούν τη γοητεία μίας αναμέτρησης Γερμανίας-Ολλανδίας. Για τους οπαδούς πρόκειται για το απόλυτο ευρωπαϊκό «El Classico». Ευτυχώς οι παίκτες το αντιμετωπίζουν με φίλαθλο πνεύμα. Χαρακτηριστική και ιδιαίτερα αξιέπαινη η τελευταία φάση του παιχνιδιού: ο Ολλανδός Ντεπάι και ο Γερμανός Ρύντιγκερ, δύο παίκτες που γενικώς «δεν χαρίζονται» στον αντίπαλο, διεκδικούν την μπάλα με ένταση που φτάνει στα όρια της χειροδικίας. Εκείνη τη στιγμή ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη. Ο Ντεπάι στρέφεται χαμογελαστός στον Ρίντιγκερ, οι δύο παίκτες αγκαλιάζονται, αναγνωρίζουν ο ένας την αξία του άλλου.

Η «θετική διάγνωση» του φαν Χάαλ

Ο Χάνσι Φλικ
Ευχαριστημένος φαίνεται ο προπονητής της Νατσιονάλμανσαφτ Χάνσι Φλικ Εικόνα: Federico Gambarini/dpa/picture alliance

Συζητήσεις αναμένεται να προκαλέσει το εξής περιστατικό που εκτυλίχθηκε στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα: ο Ολλανδός προπονητής Λουίς φαν Χάαλ μπαίνει στην αίθουσα τύπου και, μιλώντας στα ολλανδικά, παρακαλεί τους δημοσιογράφους να μην πλησιάσουν πολύ, γιατί, όπως λέει «είχε βρεθεί θετικός στον κορωνοϊό». Τη δήλωσή του αλιεύει Γερμανίδα δημοσιογράφος που ξέρει ολλανδικά. Στην πραγματικότητα ο φαν Χάαλ δεν έκανε κάτι παράνομο, καθώς, σύμφωνα με την ολλανδική νομοθεσία, δεν υποχρεούται να παραμείνει σε καραντίνα για περισσότερες από πέντε ημέρες μετά τη θετική διάγνωση, ακόμη και αν διατηρεί «ίχνη του ιικού φορτίου». Ωστόσο, λίγο πριν ο φαν Χάαλ είχε αποχαιρετήσει με αγκαλιές τον Μπάστιαν Σβάινσταιγκερ, με τον οποίο είχαν συνεργαστεί παλαιότερα στη Μπάγερν, ενώ εξίσου διαχυτικός ήταν και με τη δημοσιογράφο της γερμανικής τηλεόρασης, στην οποία έδωσε συνέντευξη. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;