Lewandowski: San ljetne noći

25. april 2013

Sa četiri postignuta gola u utakmici protiv Reala iz Madrida, igrač Borussije iz Dortmunda, Robert Lewandowski, je dao šansu Dortmundu da sanja o finalu Lige šampiona.

Robert Lewandowski je prvi igrač, koji je u istoriji Lige šampiona, u njenih nešto više od 20 posljednjih godina, u polufinalnoj utakmici tog renomiranog takmičenja postigao četiri gola. Na pitanje novinare da li su to ujedno bila i prva njegova četiri gola uopšte u jednoj utakmici, popularni „Lewa“ je odgovorio: „Mislim, da je to bilo prvi put. I to još u polufinalu Lige šampiona – to je bilo super. No, ono što je još važnije je to da smo mi pobijedili“. Potom je novinar upitao junaka utakmice: Već nakon prvog gola (1:0) pogledali ste u nebo. Zbog čega?

„Pomislio sam na svog oca. Uvijek kada postignem neki važan gol mislim na njega“.

Champions League 2012/13 Halbfinale BV Borussia Dortmund Real Madrid
Prvi gol Roberta Lewandowskog (lijevo)Foto: Reuters

Njemačka u fudbalskoj groznici

Nakon pobjede Bayerna protiv Barcelone od 4:0, Njemačka je sinoć, pred susret Borussije i Reala, iznova bila u fudbalskoj groznici. Svuda, u gotovo svim mjestima i gradovima, bez obzira na to što je utakmicu prenosio Drugi program njemačke televizije ZDF - kojeg svi mogu gledati u svojim stanovima i kućama - ljudi su ipak spontano izašli na ulice, u kafane, da bi taj „događaj“ mogli zajedno pratiti. Vlasnici kafana i restorana su iznijeli televizijske aparate na ulice. Toj atmosferi su doprinijele i prave ljetne temperature. Na svakom ćošku su se čuli glasovi reportera, koji je prenosio utakmicu, i nevjerovatno navijanje publike. A počelo je uz pjesmu navijača Borussije na stadionu u Dortmundu: „You'll never walk alone“.

"Nevjerovatna utakmica"

Tek po neki zvižduk za fudbalera Borussije Marija Götzea, koji odlazi za Bayern iz Münchena. Ta vijest je došla samo dan ranije prije tako važne utakmice za Borussiju. Šok! „Ko je to uradio, zbog čega?“, pitali su se navijači. „Zbog čega se sa njenim objavljivanjem nije sačekalo, barem malo, dok se utakmica protiv Reala ne završi?“. Götze je, sa ostalim igračima, na stadion izašao sramežljivo, čak i sa pomalo straha. Samo dan ranije na njegovu Facebook stranicu je, nakon objavljivanja vijesti da Götze prelazi u Bayern, za nekoliko minuta stiglo između 50 i 60.000 poruka: „Juda“! Izdajica“, pisali su mnogi. I onda, igrao se osmi minut. Götze je sa lijeve strane nabacio loptu u šesnaesterac. Gol je postigao Lewandowski. Kao da su svi odjednom zaboravili da Götze prelazi u Bayern. „Nevjerovatna utakmica, dobra utakmica – također i za Götzea“, rekao je nakon svega trener Borussije iz Dortmunda Jürgen Klopp. Borussija još jednom može da sanja o finalu Lige šampiona, pogotovo nakon one utakmice – kada je po završetku njenog regularnog toka – za samo tri minute postigla dva gola i pobjedila špansku Malagu sa 3:2. Bio je to početak sna, koji još uvijek traje: „Oooo...ist das schön, o ist das schön...“ (o, kako je to lijepo), pjevali su navijači do duboko u noć.

Borussia Dortmund Juergen Klopp Mario Goetze Champions League Real Madrid BVB Stadion Dortmund