Bajern razočarao u Napulju

19. oktobar 2011

Treći dan grupne faze Lige prvaka, Bajern je svoje mjesto na vrhu opravdao izjednačenom igrom protiv Napulja. Bajer Leverkuzen dočekuje u srijedu Valensiju, a Dortmund želi prvu pobjedu.

Mario Gomez nakon lošeg udarca s bijele tačkeFoto: picture-alliance/dpa

Nogometni klub Bajern iz Minhena (Bayern) je kao favorit da postane peti u tabeli serije A otputovao u Italiju da se sastane sa Napuljem. Trajalo je samo 99 sekundi do prvog uzvika Bajernovih fanova. Toni Kros je u drugoj minuti postigao vođstvo sa 1:0 za tim Bajern. Nijemce je u Napulju sa vatrometom i užasnom galamom dočekalo 60.000 za nogometom ludih Tifosa, navijača Napulja. Navijači su sve vrijeme podržavali Napulj, a cijeli Napulj je očekivao nogometno čudo. Igra se završila iznenađujuće, izjednačeno 1:1. Trener Bajerna Jupp Heynckes (Jup Hajnkes) je povukao bilancu: “Sve u svemu smo imali dobru i suverenu igru. Mislim da pobjeda ne bi bila nezaslužena.” Tako je Bajern ostao neporažen i vođa tabele grupe A, ali su propustili da povećaju svoju prednost.

SSC Neapel vs. Bayern München Fans Flash-Galerie
TifosiFoto: dapd

Prekinut slijed Bajernovih pobjeda

Odigrali su za redom dvanaest obaveznih utakmica a nisu primili nijedan gol. Maneul Neuer (Nojer) je izjavio “Naravno da nam nije bilo drago primiti gol, posebno kada smo vodili sa 1:0. Bio nam je cilj da pobijedimo. Napulj nam je otežao zivot.”

Drugo poluvrijeme počelo je kao i prvo: blic-startom za Bajern. Tri minute nakon zviždanja portugalski sudac je pokaza na bijelu tačku. Vidio je da je italijanski odbrambeni igrač Paolo Cannavaro (Kanavaro) igrao rukom. Kontroverzna scena koja nije dovela do gola, jer je golman Morgan de Sanctis (Sanktis) lako odbranio slab udarac Maria Gomeza. U nastavku su igrači iz Minhena nastavili da prave greške u odbrani.

Oba tima su igrala ispod svojih mogućnosti, tako da se igra završila neodlučeno, rezultatom 1:1, koji je bio razočaranje za Bajern. U paralelnoj igri, Mančester siti (Manchester City) je pobijedio Viljareal (Villareal) sa 2:1. Ali, Bajern ostaje vođa grupe sa sedam poena, iza njega je Napulj sa pet, Mančester je sa četiri poena na trećem mjestu, dok Viljareal ostaje posljednji bez ijednog osvojenog poena.

BVB već pod pritiskom

U srijedu navečer, igraju i dva druga njemačka tima u trećem kolu grupe. Nakon tri pobjede u Ligi za redom, Borusija (Borussia) iz Dortmunda se nada prvoj trojci u Ligi šampiona protiv Olimpijakosa (Olympiakos) iz Pireja. Oba tima su imala loš početak: Grci su izgubili obje početne igre. Dortmund je ipak uspio privući 1:1 protiv Arsenala, ali je izgubio uprkos velikoj nadmoći protiv Olimpika (Olimpique) iz Marselja sa 0:3. Ovo stavlja BVB samo tri boda iza drugoplasiranog Arsenala. Konačno pobjeda u premijer klasi bila bi iznimno važna, to zna i kapiten Sebastian Kehl (Kel): "Još uvijek ne funkcionira sve stopostotno, a neke stvari moraju biti još bolje. Mi smo na pravom putu, a sada se radujemo igri u Pireju. Dortmund se sastaje po prvi put protiv momčadi iz Grčke.

Čak i Bajer (Bayer) Leverkuzen se po prvi put sastaje sa svojim protivnicima Valensijom (Valencia) , iako je već oko 20 puta igrao protiv drugih španjolskih momčadi. Nakon poraza od 2:0 protiv Čelzija (Chelsea) , Bajer želi nastaviti pobjedu sa 2:0 i protiv Genka. S tri boda je Leverkuzen na drugom mjestu, iza Čelzija, a upravo to je i navedeni cilj Leverkuzena u igri po grupama: drugo mjesto.