2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Браво на Нургюл Салимова! Втора на Световната купа по шах.

21 август 2023

Гордост за България: 20-годишната Нургюл Салимова стана втора на Световната купа по шах в Баку. Българската шахматистка си осигури участие в турнира за световната титла в Торонто през 2024. Тя играе шах от 4-годишна.

Нургюл Салимова на турнир по шах
Гордост за България: Нургюл СалимоваСнимка: Paul Meyer-Dunke/CC/Wikipedia

Рускинята Александра Горячкина спечели Световната купа по шахмат за жени в Баку, Азербайджан. Така българката Нургюл Салимова остана втора. Победителката бе определена в тайбрек. До него се стигна, след като първите две срещи на Салимова и Горячкина завършиха реми. Горячкина бе смятана за фаворит, тъй като е трета в световната ранглиста на Световната шахматна федерация (ФИДЕ) при жените.

"Впечатляващо": ФИДЕ за Салимова

По пътя към финала в Баку 20-годишната Нургюл Салимова отстрани Чарлийз ван Зийл (РЮА), Оливия Кьолбаса (Полша), Мари Ан Гомес (Индия), Медина Варда Аулия (Индонезия), Полина Шувалова (Русия) и Анна Музичук (Украйна). Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) определи представянето на българската шахматистка като "впечатляващо". А Салимова каза по-рано, че не е очаквала да стигне дотук.

Още с класирането на финала българската шахматистка си осигури място и в Турнира на кандидатките за световната титла през 2024 в Торонто. Тя стана първият международен майстор, осигуряващ си място в тази надпревара от 28 години насам.

Коя е Нургюл Салимова?

Нургюл Салимова играе шах от 4-годишна. Родена е в село Крепча, област Търговище. Първите уроци по шах ѝ дават нейните баща и дядо. През 2011 година става европейска шампионка при момичетата до 8 години, а през 2015 печели световната титла при момичетата до 12 години.

Тя е най-младата носителка на Държавната титла за жени - печели я едва на 13 години и 9 месеца. През годините е печелила и държавните шампионати във всички възрастови групи до 18 години.

Като ученичка Нургюл Салимова споделя в интервю, че обикновено е тренирала по пет часа дневно след учебните занятия. "Прибирам се към 15:00 часа от училище и веднага започвам да тренирам. Тренировките ми се провеждат по Скайп, тъй като треньорите ми са далеч от мен", бе споделила тя през 2019.

И на турнира в Азербайджан треньорите ѝ, за съжаление, останаха надалеч. Причината: липса на финансиране.