1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Піратство біля берегів Африки набуває промислових масштабів. Не лише на Сході

5 липня 2010 р.

Напади піратів поблизу узбережжя Сомалі стали повсякденням. Вже не раз в Аденській затоці тримали у заручниках українських моряків. Цього разу двох українців захопили біля протилежного узбережжя Африки – поблизу Нігерії.

https://p.dw.com/p/OAlW
Торік було зареєстровано 409 піратських атакФото: dpa/Montage DW

Сомалійські пірати – це жах для моряків з усіх куточків планети. Нині в Аденській затоці перебувають кілька десятків торгівельних суден з різних країн. Піратство стає в Африці дедалі поширенішим промислом. Небезпека чатує на моряків не лише на Сході, але й на Заході. Жертвами чергового нападу минулої п’ятниці стало судно «BBC Polonia», на борту якого були й двоє українців. На щастя, у неділю надійшло повідомлення про звільнення членів екіпажу. Однак моряки знають: атлантичне узбережжя Африки вже давно перестало бути безпечним для мореплавства.

Захоплення суден поблизу берегів Нігерії і Камеруну стають регулярними. До того ж, на відміну від Аденської затоки, тут захоплюють і пасажирські судна. Нещодавно біля камерунського узбережжя 12 піратів захопили корабель із понад сотнею пасажирів. Під час перестрілки на борту загинула одна туристка, четверо були поранені. Злочинці блискавично обібрали пасажирів і зникли на швидкісних моторних човнах.

Hansa Stavanger nach ihrer Freilassung Flash
Кораблі "Аталанти" супроводжують судно "Ганза Ставанґер" після звільнення з полонуФото: AP Photo/Bundeswehr, Fregatte Rheinland-Pfalz

Повстанці чи прості грабіжники?

На відміну від Сомалі, де від держави лише сама назва, Камерун і Нігерія мають у своєму розпорядженні неабиякий військовий флот. Однак впоратися зі злочинністю сили безпеки не ладні – на морі, так само як і на суходолі. Крім звичайних озброєних грабіжників у дельті річки Нігер орудують і повстанські групи. За даними нігерійських військових, судно «BBC Polonia» з українцями, росіянами і німцями на борту захопили саме бойовики.

З 2006 року у цьому регіоні діє «Визвольний рух дельти Нігеру». Повстанці оголосили війну владі, домагаючись справедливої участі місцевого населення у розподілі прибутків від видобутку нафти і газу. Бойовики підривають нафтопроводи і свердловини, викрадають іноземних співробітників нафтогазових концернів. Більшість заручників виходять на волю після передачі викупу.

Близько 20 тисяч бойовиків минулої осені пристали на пропозицію уряду про амністію, але проблему не розв’язати без зміни соціальної ситуації. Чимало колишніх бойовиків нарікають, що уряд не виконує своїх обіцянок щодо соціальної допомоги і погрожують відновити боротьбу. За інформацією експертів, більшість бойовиків досі переховують від влади зброю. Крім того, активізуються кримінальні угруповання, які перебирають методи повстанців.

Головний біль судноплавних компаній

MV Ariana von Piraten gekapert
На "Аріадні" українці декілька місяців пробули у заручникахФото: picture-alliance/ dpa

Тим часом піратство вже стало серйозною економічною проблемою. Торік майже кожна друга німецька міжнародна судноплавна компанія стала жертвою шантажу з боку піратів. Такі дані випливають з оприлюдненого днями опитування PricewaterhouseCoopers. Роком раніше цей показник був вдвічі менший. 70 відсотків з понад ста німецьких перевізників заявляють, що заходи безпеки через розвій піратства спричиняють серйозне фінансове навантаження.

Опитування судновласників також засвідчує, що з початку військової операції ЄС і НАТО «Аталанта» біля берегів Сомалі відчутного покращення ситуації немає. Такий висновок робить експерт PricewaterhouseCoopers Клаус Брандт. Думки власників суден неоднозначні: лише 40 відсотків опитаних вважають військову місію успішною.

Безпека моряків коштує дедалі більше. Майже кожна друга компанія перевела судна на обхідні маршрути – подалі від берегів Сомалі. Більшість перевізників вдається до переоснащення суден, зокрема до натягування колючого дроту, до тренінгів екіпажів щодо заходів безпеки. Однак лише кожна п’ята компанія виділяє гроші на послуги приватних охоронних фірм.

Здобич - 40 мільйонів

За даними Міжнародного судноплавного бюро, торік в Аденській затоці було зареєстровано 215 нападів на торгівельні судна. Піратам вдалося захопити 68 кораблів. Загальна сума викупу складає близько 40 мільйонів євро. По всьому світі 2009 року було 409 піратських атак.

Євген Тейзе / Тетяна Бондаренко / dpa, afp

Пропустити розділ Більше за темою