1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Росія та Грузія по-різному оцінюють доповідь європейських експертів щодо війни

30 вересня 2009 р.

Російська сторона схвально оцінила доповідь спеціальної комісії ЄС щодо причин минулорічної війни на Кавказі. Тбілісі ж закидає авторам необ'єктивність.

https://p.dw.com/p/Juru
Російські війська в Південній ОсетіїФото: AP

Швейцарський дипломат Гайді Тальявіні передала доповідь його замовнику - Європейській Раді - під час позачергового засідання на рівні міністрів та послів. Зустріч відбувлася за зачиненими дверима. Коментувати зміст документу керівництво Євросоюзу відмовилося, зазначивши у зверненні до преси, що ця доповідь сприятиме розумінню витоків конфлікту, що відбувся в серпні 2008 року і допоможе дипломатам у майбутньому діяти превентивно. Копії документу отримали також представники Росії, Грузії, ОБСЄ та ООН.

Heidi Tagliavini
Гайді ТальявініФото: AP

На думку тих, хто готував доповідь, їхнім завданням було не виявити винних у грузинсько-російському конфлікті, а з'ясувати що ж насправді сталося. Тому з документу не можна однозначно зробити висновок - чия провина є більшою. Водночас він містить багато нюансів для отримання повної картини тодішніх подій, необхідних для дотримання об'єктивності.

Грузія критикує

Втім, документ обсягом у 900 сторінок уже піддала критиці грузинська сторона, оскільки в доповіді наголошується, що грузинські війська відкрили вогонь першими після численних провокацій з російського боку. Грузинські дипломати закидають членам слідчої місії брак об'єктивності й стверджують, що мають докази того, що представники Росії намагалися вплинути на них, зокрема, на представників від Німеччини.

Водночас з боку російської сторони пролунали схвальні відгуки на адресу авторів доповіді. Від офіційних представників Кремля можна було почути, що документ є цілком об'єктивним.

Доповідь Гайді Тальявіні мала бути готовою іще у липні, але її оприлюднення відклали через технічні затримки, оскільки керівництво Грузії та Росії, а також Південної Осетії та Абхазії невчасно відповіли на анкети, які були їм розіслані.

Автор: Тетяна Карпенко

Редактор: Наталя Неділько