1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Соціологічні дослідження: виборців тримають за дурнів?

6 серпня 2009 р.

Ще до того, як стали відомі конкретні програми кандидатів у президенти України, деякі «технологи» вже малюють своїм "клієнтам" захмарні рейтинги. Але експерти кажуть: «гроші на вітер». Адже виборці не такі наївні.

https://p.dw.com/p/J4f7
Литвин - майбутній президент? Так вважають деякі "політтехнологи"Фото: RIA Novosti

В інформагентстві «Інтерфакс-Україна» днями відбулася прес-конференція, на якій було представлено «соціологіче дослідження» агентства «Українська проектна система». «Соціологи» методом репрезентативного опитування жителів України отримали доволі несподівані результати: у другому турі президентських виборів, виявляється, має перемогти спікер Верховної Ради Володимир Литвин. Главу уряду Тимошенко Литвин випереджає більш ніж переконливо: 29,8% - 24,1% на користь спікера. Якби до другого туру вийшли Литвин та Янукович, то за голову Верховної Ради вiддали б свої голоси 32,2% виборцiв, а за лiдера опозицiї - 30,8%, - йдеться у повідомленні «Інтерфаксу».

Цитата: "Згiдно з результатами дослiдження, єдиним кандидатом, що показав зростання рейтингу в 1,5 рази за останнiй мiсяць, є Литвин", - наголосив соцiолог агентства "Українська проектна система" Олексiй Ковтун».

Марно витрачені гроші

Wahlen in der Ukraine Viktor Janukowitsch
Досі опитування називали лідером перегонів ЯнуковичаФото: AP

«Українська проектна система» немає навіть інтернет-сторінки, досі на жодних виборах це агентство не працювало. «На жаль, я не чув прізвища цього соціолога і назви цієї організації», - сказав «Німецькій хвилі» заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко, який працює у цій сфері з 1984 року.

«Я не беруся давати оцінку кожному окремому дослідженню, оскільки для цього потрібно проводити ретельний аудит. Але результати, про які йдеться в оприлюдненому дослідженні суттєво відрізняються від усіх останніх результатів провідних соціологічних служб», - каже Міщенко. За словами експерта, технологія сфальсифікованих результатів опитувань застосовується в Україні досить широко. «Чомусь багато українських політиків вважають, що публікація таких «соціологічних досліджень» може істотно вплинути на електоральну поведінку наших співгромадян. Однак я вважаю, що істотного впливу такі публікації не мають», - зауважує соціолог Центру Разумкова.

«Читач усеїдний»?

Не впевнена у дієвості таких маніпуляцій й аналітик Інституту масової інформації Вікторія Сюмар. «Українські політики чомусь гадають, що це принесе їм успіх. Вони чомусь не беруть до уваги, що українець ще з часів Кучми вміє читати між рядками. Він далеко не всьому вірить, що він споживає. Але політики вважають свій народ дурним і продовжують годувати його такою низькоякісною інформацією», - відзначає експерт ІМІ.

Ein Dollar Schein
В Україні склалося своєрідне розуміння медіа-бізнесуФото: AP Graphics

Водночас, даний приклад для Сюмар ілюструє «вдосконалену технологію поширення замовної інформації». «Це явище не нове, ми бачили подібні прес-конференції і в інших інформагентствах. Однак у даному випадку ми бачимо й дуже відлагоджену систему подальшого поширення проплаченої інформації. Це вже серйозне вдосконалення технології. Не просто проведена прес-конференція, але й забезпечена подальша публікація прес-релізу у ЗМІ», - констатує Сюмар.

Повідомлення «Інтерфакс-Україна» про сенсаційні результати Литвина набуло дуже широкого розповсюдження. Зокрема, цією інформацією нагодували своїх читачів майже усі провідні інтернет-видання. «Твердження про те, що медіа має бути бізнесом, в Україні сприйняли аж надто буквально», каже Вікторія Сюмар. «Наш прогноз доволі невтішний: ці технології проплати за появу конкретної інформації будуть домінувати в інформаційному просторі під час нинішньої президентської кампанії».

Довіряй, але перевіряй

Wahlen Ukraine Wahllokal in Kiew Mann an der Wahlurne
Зрештою, вирішуватимуть виборціФото: AP

Експерт Центру Разумкова Михайло Міщенко радить виборцям порівнювати результати різних соціологічних досліджень. «Треба довіряти насамперед тим компаніям та інститутам, які вже давно працюють на ринку і проводять не лише електоральні дослідження, але й опитування на різні соціальні теми чи маркетингові дослідження. Інститути, які дорожать своїм ім’ям, ніколи не публікуватимуть замовних результатів», - каже соціолог. За словами Міщенка, довіри заслуговують такі провідні центри як «Київський міжнародний інститут соціології», «Социс», «Соціальний моніторинг» та GFK.

Автор: Євген Тейзе

Редактор: Леся Юрченко