1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Ринок біо-продуктів в Україні: повільний розвиток

5 серпня 2009 р.

Екологічно чиста їжа нині в моді. Головне - переконати споживача, що така продукція дійсно здоровіша. Біо-фермерам та маркетологам Західної Європи це успішно вдається, а от Україна поки пасе задніх, констатують експерти.

https://p.dw.com/p/J44y
Біо-супермаркет у НімеччиніФото: picture-alliance/ dpa

Продукція з маркуванням «біо» користується значним попитом у Західній Європі, оскільки вважається екологічно чистою і більш корисною для здоров’я. "Біо-продукти", власне, це такі харчі, якими вони були до поширення отрутохімікатів та «важких» добрив, - говорить Хельга Віллер, співробітник швейцарського дослідницького Інституту органічного господарства.

Такі продукти в середньому обходяться на 10-50 відсотків дорожче за звичайні, але попит на них у світі зростає. Лише за 2007 рік він зріс на п'ятнадцять відсотків, розповідає Віллер. Загалом же 2007 року обсяги товарообігу біо-продуктів на світовому ринку склали 48 мільярдів доларів.

«Біо»-закони

04.07.2006 MIG BIO 7
Біо-продукція зазвичай дещо дорожчаФото: DW-TV

Втім, не усюди такий бізнес добре просувається, і Україна цьому приклад. «У Східній Європі ринок також розвивається, але потрібно, щоб з’явився закон, який би захищав виробника органічних продуктів», - пояснює Хельга Віллер.

В країнах ЄС розвиток органічного бізнесу підтримує законодавство. Крім того, деякі країни з національного бюджету фінансують рекламу та інформування громадян про те, що таке органічні продукти. В країнах Східної Європи цей бізнес розвивається гірше, бо має коротшу історію. Якщо у «старій» Європі активний органічний рух почався ще в 70-80-ті роки, то в Східній Європі зовсім нещодавно.

В Україні немає визначення "біо"

«Ми не порівнюємо український та закордонний ринок органічних продуктів, бо у нас навіть немає законодавчо визначених термінів, що таке органіка. У нас ще треба споживачам доводити, що ці продукти корисні. Це важко без підтримки держави», - розповідає Андрій Коняшин, виконавчий директор Федерації органічного руху України.

Українці часто віддають перевагу продуктам на місцевих базарах без помітки «біо» та за нижчу ціну, бо недостатньо знають про органічні продукти, переконаний Коняшин. Бізнес на такій їжі в Україні страждає і тому, що в національному законодавстві й досі не визначено, що таке органіка, і, відповідно, виробники не можуть вимагати підтримки.

Українське біо - на експорт

Bio Hundefutter
Навіть песиків можна годувати "біо"Фото: Stephanie Raison

«Люди, які займаються органікою в Україні більш орієнтовані на експорт, бо навіть інспекцію сертифікацій, як правило, проводять іноземні структури, тому український ринок не так легко завоювати», - говорить Коняшин.

Представник Німецького аграрного центру в Україні Гайнріх Шюле підзверджує: низка підприємств на півдні України вже отримала від інститутів країн ЄС сертифікати, які підтверджують екологічність продукції за європейськими стандартами. Це дозволило українським фермерам постачати до Європейського союзу овочі, фрукти, а також натуральні комбікорми. Але бути «біо»-виробником непросто: контролюючі органи Євросоюзу регулярно перевіряють господарства за десятками критеріїв.

Натомість в Україні попит на «біо»-продукцію зростатиме дуже повільно, а саме – відповідно до зростання рівня життя, прогнозує Гайнріх Шюле. Адже продукти «біо» зазвичай значно дорожчі за «звичайні».

Криза: погано, але не смертельно

Світова економічна криза знизила темпи зростання органічного ринку в світі. Тепер більше людей економлять і відмовляються від дорожчих органічних продуктів. Але експерти відзначають, що заможніші споживачі, які вже звикли до продуктів з етикеткою «біо», не перестануть їх купувати. Експерти також переконані: щойно економічна ситуація в Україні покращиться, органічний ринок обов’язково почне рости.

Автор: Анна Полуденко

Редактор: Євген Тейзе

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій