1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

«Бюджетна дисципліна» передусім … попри кризу

5 травня 2009 р.

Запровадження країнами ЄС численних програм з пожвавлення кон’юнктури дається взнаки – їхня державна заборгованість неминуче зростає. Такий розвиток подій суперечить пакту ЄС "Про стабільність і зростання євро".

https://p.dw.com/p/HkGg
Єврокомісар Хоакін Альмунія нагадав членам ЄС про необхідність дотримуватися "Пакту про стабільність і зростання".Фото: AP

Підписаний ще у 1997 році країнами Євросоюзу "Пакт про стабільність і зростання" мав на меті забезпечити міцність єдиної європейської валюти і зобов’язував членів ЄС дотримуватися певної "бюджетної дисципліни". Так, поміж іншим, було встановлено верхню межу допустимого бюджетного дефіциту в три відсотки. Порушення цієї вимоги передбачає покарання у вигляді штрафу та низку санкцій з боку Єврокомісії щодо країни-порушниці.


Норми порушать майже всі


Нині, через перевищення встановленої межі бюджетного дефіциту, вже тривають штрафні процедури стосовно Франції, Іспанії та Греції. Згідно з останніми прогнозами Брюсселя, через кризу цього року збільшать державний борг і, відповідно, порушать умови стабілізаційного пакту щонайменше 20 країн-членів ЄС. Приміром, у Німеччині цього року бюджетний дефіцит, ймовірно, становитиме 3,9 відсотка, а наступного року - навіть 5,9 відсотка.


Криза – не виправдання


Основною причиною значного державного боргу в часи кризи стали численні кон’юнктурні програми, спрямовані на порятунок економіки. Втім, на думку єврокомісара з фінансових питань Хоакіна Альмунії, цей факт не виправдовує порушення країнами "Пакту про стабільність і зростання": "Вирішальним є те, що заходи з пожвавлення кон’юнктури не виходять за межі пакту про стабільність. Країни ЄС повинні мати чіткі стратегії, аби усунути державні борги, щойно економіка знову почне зростати".


Завдяки реформі "Пакту про стабільність і зростання", запровадженій два роки тому, країнам ЄС дозволено у часи кризи, як виняток, підвищувати державні видатки. Втім, як зауважив Хоакін Альмунія, Єврокомісія не збирається довго ігнорувати перевищення членами ЄС встановлених дефіцитних норм.


Автори: Міхаель Бекер / Тетяна Бондаренко

Редактор: Захар Бутирський