1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Фінансова криза: як могло дійти до колапсу?

Йенс Корте16 вересня 2008 р.

В Україні криза політична, а в усьому світі - фінансова. Після «чорного понеділка» міжнародні ринки напружено чекають нових негараздів. Банкіри і політики запитують: хто наступний? І - як могло зайти так далеко?

https://p.dw.com/p/FJNj
Фото: AP

Ще минулого року менеджмент на Волл-стріт заробляв сукупно 30 мільярдів доларів підвищених преміальних виплат. Новий керівник інвестиційного банку Merrill Lynch Джон Тейн із заробітною платою у понад 80 мільйонів доларів на рік був найкраще оплачуваним менеджером фінансової індустрії. Але упродовж кількох місяців фінансова система наказала довго жити.

Один банкір розповідає, що чотири місяці тому втратив свою роботу в Merrill Lynch. І продовжує:

«Люди, на яких лежала відповідальність, серйозно недооцінили ризики, і тепер усі мусять за це платити».

Банки по обидва боки Атлантики передчували смак швидких грошей. Перекладання заборгованостей - цій темі на Волл-стріт раділи наче винаходу колеса. Борги, наприклад, іпотечні, об’єднувались банками у пакети і продавалися у вигляді цінних паперів по всьому світі. Вигадали ці моделі математики, статистики, або, як розповів один із брокерів у «чорний понеділок», навіть ядерні фізики. Іншими словами - світлі голови, які, однак, не мали жодного уявлення про ринок акцій.

Вінтроф Сміт, нащадок засновників Merrill Lynch, вважає найголовнішим фактором сьогоднішньої кризи - брак досвіду:

«У останні роки витрати Merrill Lynch різко зменшувалися, змінилась культура, людей із багаторічним досвідом позвільняли. І у якийсь момент Merrill остаточно перегрівся».

Проблема інвестиційних банків у тому, що вони самі почали спекулювати своїми диво-продуктами і причому поставили цю справу на потік. Дуже часто у співвідношенні 1 до 30. Це означає, за кожен інвестований долар банки позичали ще 30 доларів. Збільшуючи потенційну прибутковість. Але разом із тим і ризики. Проте, слово «ризики» в минулі роки на фінансових ринках було чужим.

Ненажерливість, жадібність, зрештою, відіграли вирішальну роль в цьому. Дуже часто за цю роботу відповідали відносно маленькі відділи. Нести втрати і переживати за свою роботу тепер повинні усі.

Мередіт Вітні вважається знаменитим аналітиком на американській біржі, вона у числі небагатьох інших попередила про подальші важкі наслідки рецесії.

«На кредитних ринках ми ще побачимо хаотичні тижні. Світова економіка відкликатиме ліквідність. Причому, по всьому світі».