1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Внутрішньополестинське протистояння - історія, що не має кінця

13 червня 2007 р.
https://p.dw.com/p/AwSS
Головною темою коментарів європейських видань є загострення збройного протистояння між палестинськими угрупованнями ФАТХ та „Хамас”, що поступово переростає в громадянську війну. Крім того, газети пишуть про відновлення переговорів із Сербією про асоційоване членство в ЄС. Про конфлікт у Палестинській автономії німецька газета FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND пише:

Прихильники прем’єра обстрілюють будинок президента, а прихильники президента обстрілюють будинок прем’єра... Конфлікт у секторі Газа між палестинськими організаціями „Хамас” та ФАТХ вже мало чим відрізняється від відкритої громадянської війни. Щодня десятки загиблих. Жодна зі сторін не вибачається. Гарно інсценована на початку року угода в Мецці, коли прем’єр Ісмаїл Ханія від „Хамасу” та президент Махмуд Аббас від ФАТХ під тиском Саудівської Аравії домовилися про формування уряду національної єдності, закінчилася провалом. Конфлікт досяг тієї точки, коли на ситуацію вже не можна вплинути стандартними методами, - констатує FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND.

Австрійська газета DIE PRESSE висловлює таку думку:

З палестинцями вже справді не побудуєш ані держави, ані навіть миру. Як засвідчує жахлива братовбивча чи громадянська війна, вони навіть не спроможні домовитися між самими собою. (...) Для мирного процесу на Близькому Сході це нова катастрофа. З ким має вести переговори Ізраїль? ФАТХ у політичному та військовому плані нині занадто слабкий. А „Хамас” прагне спершу знищити ФАТХ, а тоді за прикладом Ірану встановити ісламістську диктатуру - з далекоглядною метою знищити Ізраїль, - зауважує DIE PRESSE.

На думку ще однієї німецької газети NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG:

Гірше для палестинців ситуація вже не може розвиватися. І без того незатишне становище в секторі Газа та на Західному березі ріки Йордан стає дедалі безпрогляднішим. І жоден сильний посередник не є нині спроможний покласти край цій жахливій братовбивчій війні. Навіть Єгипет для цього заслабкий. Тому варто чекати затяжних заворушень у Палестині. Така хаотична ситуація багато в чому пов’язана зі спадщиною Ясира Арафата. Харизматичний палестинський президент від ФАТХу був, з одного боку, інтеграційною фігурою, яка докладала зусиль до об’єднання палестинців. З іншого - Арафат через свою корупційну систему посприяв тому, що „Хамас” досяг нинішньої сили, - зазначає NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG.

Тему продовжує британська газета THE INDEPENDENT:

Обидва рухи мали б займатися тим, щоб здобувати для палестинського народу міжнародну підтримку. Натомість вони займаються тим, що намагаються знищити одне одного. Чим тривалішою буде нестабільність та насильство в Палестинській автономії, тим більше зруйнувань принесе це людям у секторі Газа. „Хамасу” та ФАТХу слід, вочевидь, нагадати, що вони є при владі, щоб служити своєму народові, а не власним інтересам, - читаємо у британській газеті THE INDEPENDENT.

До іншої теми. У середу Європейський союз відновив переговори із Сербією про надання цій країні асоційованого членства в ЄС. Німецька газета HANDELSBLATT з цього приводу пише:

Переговори про асоційоване членство насамперед мають окреслити проєвропейський розвиток Сербії. Тому що в новому уряді у Белграді є не лише сили, які прагнуть членства в ЄС, - як президент Борис Тадіч та міністр економіки Младжан Дінкіч. У Сербії є також противага їм - прем’єр Воїслав Коштуніца, який в минулому неодноразово співпрацював з радикальними силами, що звеличують військових злочинців як героїв, відкидають зближення з ЄС, натомість пропагують тісніші зв’язки Сербії з Росією, -

читаємо у HANDELSBLATT. Далі видання зауважує, що суперечка навколо майбутнього статусу сербської провінції Косова відіграватиме не останню роль на переговорах з ЄС:

Було б фатальною помилкою, якби Євросоюз зробив питання майбутнього статусу Косова вихідним пунктом початку переговорів. Адже позиція Белграда, який поки що відкидає план спецпосередника ООН про незалежність цього краю, найближчим часом не зміниться. Сербія ще занадто сильно заглиблена в своє націоналістичне минуле, передусім пов’язане з іменем Слободана Мілошевича. Вихід в питанні Косова має бути знайдено в Раді безпеки ООН. Однак це буде не просто. Наскільки складна ситуація засвідчує також блокадна політика Росії та поспіх США у цьому питанні, - стверджує HANDELSBLATT.

Огляд преси підготувала Христина Ніколайчук