1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Подали на розлучення: сім відповідей про Brexit

Ніна Ніберґалль
29 березня 2017 р.

Цей день настав: Тереза Мей подала заяву про вихід Великобританії з ЄС. Що буде далі? Сім відповідей на ключові запитання.

https://p.dw.com/p/2aE9j
Назад шляху нема: в Брюсселі отримали листа від британського прем'єра про вихід з ЄС
Назад шляху нема: в Брюсселі отримали листа від британського прем'єра про вихід з ЄСФото: Reuters/Y. Herman

Дев'ять місяців уже минуло, відколи британці на референдумі проголосували за вихід з Європейського Союзу. Відтоді не вщухають спекуляції про те, як же саме виглядатиме процес розлучення на практиці. Тепер перший формальний крок зроблено: глава уряду Великобританії Тереза Мей надіслала до Брюсселя листа, в якому повідомила про те, що її країна, користуючись нормою статті 50 Договору ЄС, подає заяву на вихід зі спільноти. Ця заява - лише початок тривалого процесу переговорів про те, на яких же саме умовах відбудеться Brexit.

1.  Про що саме йдеться на переговорах?

Уже у цьому питанні у Лондона і Брюсселя немає спільного бачення. Європейський Союз хоче на даному етапі говорити лише конкретно про те, як відбудеться вихід Великобританії зі спільноти. Натомість британці хочуть домовлятися одразу і про те, якими будуть відносини після розлучення. Особливо делікатною є тема торгівлі. Адже щойно Британія перестане бути частиною єдиного європейського ринку, їй, імовірно, доведеться укладати окремі торговельні угоди з кожною з 27 країн ЄС. І переговори про ці угоди мають розпочинатися лише після того, як Великобританія остаточно вийде з Євросоюзу.

Першим питанням, яке порушать за столом переговорів, як очікується, буде статус трьох мільйонів громадян ЄС, які проживають у Великобританії, і близько 900 тисяч британців, які проживають у країнах ЄС. У найгіршому разі їм доведеться відмовитися від свого громадянства, що в багатьох випадках може означати втрату права на пенсію і медичне забезпечення. Не виключено, що британським громадянам, які масово оселилися на середземноморському узбережжі сонячної Іспанії, доведеться пакувати валізи. Близько третини британської діаспори проживає в Іспанії.

Глава британського уряду Тереза Мей хоче домовлятися про все одразу: і про вихід з ЄС, і про умови співпраці після виходу
Глава британського уряду Тереза Мей хоче домовлятися про все одразу: і про вихід з ЄС, і про умови співпраці після виходуФото: Reuters

Яким буде наступний пункт на порядку денному, поки що невідомо. Євросоюз хоче якнайшвидше порушити питання про рахунки, які доведеться сплатити Великобританії перед виходом. Тереза Мей хоче говорити про це на самому кінці.

2.   Скільки відступних має заплатити Великобританія ЄС?

Європейськими виданнями впродовж останніх тижнів курсує шалена сума у 60 мільярдів євро. Мовою інсайдерів це питання називається просто "The Bill" - рахунок. Чи справді британцям виставлять саме такий рахунок, нині сказати важко. Британська сторона говорить про 20 мільярдів. Очевидно одне: Великобританія взяла на себе певні зобов’язання, які не зникнуть автоматично у день виходу з ЄС. Наприклад, це стосується пенсій єврочиновників. Речник Єврокомісії Маргарітіс Шінас нещодавно так охарактеризував ситуацію: "Це як немов ти прийшов до пабу з 27 друзями і сказав, що ти виставляєш всім по пиву. Потім ти не можеш просто взяти і піти серед вечірки. Ти маєш заплатити за те пиво, яким пригощав".

3.   Хто дотримується якої переговорної стратегії?

У Брюсселі нерідко можна почути думку, що Лондон має відчути негативний бік виходу ЄС. "Дезертира не зустрічають з відкритими обіймами", - сказав з цього приводу глава Єврокомісії Жан-Клод-Юнкер. Президент Ради ЄС Дональд Туск оголосив, що впродовж 48 годин після подачі Лондоном заяви про вихід з ЄС, він оприлюднить ключові позиції на переговорах з Великобританією. Впродовж місяця після цього відбудеться саміт Євросоюзу, на якому відповідні позиції буде затверджено.

Головний важіль тиску, який на переговорах залишається у Великобританії - близько трьох мільйонів громадян ЄС, які проживають у цій країні. Спершу низка лордів у верхній палаті британського парламенту вимагала гарантувати права цих людей, щоби не залишати їх у підвішеному стані. Однак Лондон зрештою зробив ставку саме на невизначеність статусу цих людей, щоб мати козир на переговорах з Брюсселем.

4.   Хто веде переговори про Brexit?

З боку ЄС право голосу мають всі основні інституції спільноти: Європарламент, Рада ЄС і Єврокомісія. Депутатів представлятиме бельгійський ліберал Гі Верховстадт, Раду ЄС - Дід'є Сеус. Найбільш обговорювана у пресі особа - представник Єврокомісії Мішель Барн'є. Колишній єврокомісар з питань внутрішнього ринку має репутацію жорсткого і досвідченого переговорника. З британського боку для переговорів про вихід з ЄС створене ціле міністерство. Його очолив один з найпалкіших прибічників Brexit Девід Девіс.

5.   Що буде з кордонами?

Британський посол Тім Барроу передає главі Ради ЄС Дональду Туску листа із заявою про вихід з Євросоюзу
Британський посол Тім Барроу передає главі Ради ЄС Дональду Туску листа із заявою про вихід з Євросоюзу Фото: Getty Images/AFP/Y. Herman

Це питання особливо актуальне для Ірландії. Досі кордон з Північною Ірландією, яка є частиною Великобританії, доволі умовний. Адже йдеться про кордон між двома членами ЄС. Міністр Девід Девіс запевняє, що все так і залишиться. Але як же це можливо, якщо Великобританія хоче обмежити і жорстко контролювати міграцію, зокрема, з країн ЄС?

6.   Коли завершаться переговори?

Офіційно за два роки з моменту подання заяви про вихід. Такий термін  зазначено у статті 50 Договору ЄС. За згодою сторін цей термін може бути подовжено на період переговорів. Завершити їх за два роки - непросте завдання. Не виключено, що британці після зазначеного терміну просто грюкнуть дверима за принципом "краще жодної угоди, ніж погана".

7.   Що буде потім?

Після підписання угоди про умови виходу з ЄС вона ще має бути ратифікована всіма парламентами країн спільноти. Після цього треба буде домовлятися про майбутні відносини між Великобританією і Євросоюзом. За прогнозом Сера Айвана Роджерса, який донедавна був послом Великобританії при ЄС, підготовка до підписання нових угод про співпрацю між Лондоном і Брюсселем може зайняти до десяти років. Тереза Мей однак впевнена, що все буде швидко і безболісно. Мовляв, інші країни стоятимуть у черзі, щоб підписати з Великобританією угоди про вільну торгівлю.

Лондон йде з ЄС: підприємці в паніці (29.03.2017)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою