1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Чи буде у Шотландії другий референдум про незалежність?

Андрій Гурков | Ольга Войтович
17 березня 2017 р.

Великобританія виходить з ЄС, але шотландці воліли би залишитися. Питання тепер у тому, чи захочуть вони повторного голосування про незалежність, і як його провести, адже Лондон виступив категорично проти.

https://p.dw.com/p/2ZJ94
Фото: Reuters/P. Hackett

До кінца березня у Великобританії відбудуться дві доленосних події. У Лондоні уряд Сполученого Королівства офіційно запустить розраховану на два роки процедуру виходу країни з Євросоюзу (Brexit), подавши відповідну заявку в Брюссель. А в Единбурзі уряд Шотландії планує направити в парламент цієї наділеної великою автономією провінції запит на проведення референдуму про її незалежність від Великобританії.

Від абстрактної ідеї до конкретного образу

Перша подія давно очікується, другу багато хто пророкував. Однак, коли перша міністерка Шотландії та лідерка Шотландської національної партії Нікола Стерджен повідомила про свій намір запросити у парламенту дозвіл розпочати підготовку до референдуму, далеко не всі були готові до настільки стрімкого розвитку подій. Тим більше, вона назвала вже конкретні терміни можливого голосування: між осінню 2018 року та початком 2019 року.

Нікола Стерджен
Нікола Стерджен Фото: Reuters/R. Cheyne

Це означає, що абстрактна ідея повторного референдуму про відділення Шотландії від Великобританії отримала у головах її прибічників цілком конкретний образ. Вони хочуть провести голосування ближче до кінця дворічного періоду переговорів про Brexit, коли стануть зрозумілі його умови, але до моменту офіційного виходу Сполученого Королівства з ЄС. Розрахунок очевидний: той факт, що на момент референдуму Великобританія формально іще буде членом ЄС, має, за задумом прибічників незалежності, допомогти їм у випадку перемоги зберегти Шотландію у складі Євросоюзу.

Рішучість Ніколи Стерджен вельми неочікувана. Адже у вересні 2014 року у Шотландії вже відбувся референдум про незалежність від Великобританії, і тоді понад 55 відсотків його учасників висловилися проти відділення. Та після всебританського референдуму 23 червня 2016 року ситуація кардинально змінилася, пояснює глава шотландського уряду. Якщо в Англії виборці голосували тоді здебільшого за Brexit, то в Шотландії 62 відсотка були проти. Тож розрив з Євросоюзом відбувається всупереч волі абсолютної більшості шотландців, і в такій ситуації цілком легітимно знову поставити на голосування питання про незалежність від Великобританії і збереження таким чином членства в ЄС.

"Не час для референдуму"

Ідею другого референдуму щодо незалежності Шотландії у Лондоні вже відкинули. "Зараз не час", - відрізала у четвер, 16 березня, британська прем’єр-міністерка Тереза Мей, але не уточнила, чи допускає повторний референдум у майбутньому. Нині ж, на її думку, слід сфокусуватися на майбутніх переговорах щодо виходу з ЄС і пошуку найкращої угоди для Шотландії та Великобританії. "Ми маємо працювати разом, а не розділятися", - наголосила керівниця британського уряду. 

Тереза Мей
Тереза МейФото: picture-alliance/PA Wire

На позицію Лондона Стерджен відреагувала не менш категорично. Будь-які спроби завадити проведенню референдуму про незалежність Шотландії будуть "недомократичними", наголосила вона, і доведуть, що консерватори Мей "бояться вердикту шотландців". 

Щоправда, опубліковані 15 березня дані соцопитування показали, що 57 відсотків шотландців нині не підтримують ідею незалежності. Виходить, что палка прихильниця цієї ідеї Стерджен або погано поінформована про настрої своїх виборців, або, затіваючи зараз підготовку до референдуму, діє на випередження, вважаючи, що на межі 2018-2019 років, коли умови і наслідки Brexit будуть вже більш зрозумілими, настрої в Шотландії неодномінно зміняться.

Ні - сепаратизму в Європі

В історії Євросоюзу подібних прецедентів не було, тож правові аспекти такої рокіровки абсолютно неясні. До того ж, у ЄС є розуміння серйозності проблеми сепаратизму в Європі та явне небажання йому потурати. Так, Іспанія, яка зіштовхнулася з досить потужним рухом за незалежність Каталонії, недвозначно заявила, що застосує право вето, якщо Шотландія буде претендувати на право автоматично стати членом ЄС. Мадрид, виступаючи в принципі проти перекроювання кордонів в Європі, має намір суворо дотримуватися правила, згідно з яким кожне нове державне утворення вступає до Євросоюзу на загальних підставах. Іншими словами, під час чітко прописаної, складної та багаторічної процедури, у процесі якої пильно вивчаються, зокрема, фінансові показники кандидата, а вони у шотландців через низькі ціни на нафту помітно погіршилися. 

Своє слово мають іще сказати шотландські парламентарії. Рішення про проведення або непроведення референдуму вони можуть ухвалити вже 22 березня.

Brexit: без лікарів-іноземців британській медицині загрожує колапс? (13.03.2017)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою