1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Європейський суд дозволив заборону хусток на робочому місці

Аніта Грабська
14 березня 2017 р.

Працівницям-мусульманкам зможуть забороняти носити хустки на робочому місці, якщо це порушує внутрішні правила компаній. Заборони так само можуть стосуватися хрестиків чи інших релігічних символів.

https://p.dw.com/p/2Z8B1
хустка, жінка, мусульманський одяг, Німеччина, заборона, Європейський суд
Фото: picture-alliance/dpa/F. Heyder

Європейські роботодавці можуть забороняти персоналу носити на робочому місці хустки, якщо внутрішні правила забороняють демонстрацію світоглядних символів і якщо на це є вагомі причини. Про це йдеться в рішенні Європейського суду в Люксембурзі, ухваленому в вівторок, 14 березня, передають інформагенції AFP та dpa.

У Німеччині носіння хусток на робочому місці дозволене, але обмеження можливі. Віднині німецькі суди будуть зобов'язані орієнтуватися на рішення Європейського суду в Люксембурзі.

Приводом для рішення стали позови мусульманських жінок. У Бельгії Саміра А. три роки працювала на рецепції в охоронній організації та втратила робоче місце після того, як оголосила роботодавцю, що має намір носити хустку в робочий час. Це порушувало внутрішні правила організації, які забороняють персоналу демонстрацію символів "політичних, філософських або релігійних переконань".

За цих обставин заборона носіння хустки не є безпосередньою дискримінацією, вирішили судді в Люксембурзі. Водночас це можна інтерпретувати як "опосередковану дискримінацію", тобто правило, яке дискримінує носіїв певної релігії чи світогляду. З іншого боку, таке правило може бути виправдане необхідністю зберігати політичну, філософську або релігійну нейтральність стосовно клієнтів, зазначили в суді. Важливим є й те, яких саме працівників стосуватиметься заборона носити хустки - тих, які підтримують контакти з клієнтами, чи й інші групи.

Інший позов надійшов із Франції. Розробниця програмного забезпечення Асма Б. втратила роботу в компанії після того, як один із клієнтів поскаржився, що під час роботи вона носила хустку. Судді зазначили, що в цьому випадку серед іншого незрозуміло, чи порушує носіння хустки внутрішні правила компанії. Суд вирішив, що бажання клієнта не можна розглядати як "робочу вимогу".

Жіночий мусульманський одяг регулярно викликає суспільно-політичні дискусії в Європі. Європейський суд з прав людини в січні 2017-го зобов'язав дівчат-мусульманок вчитися плавати з хлопцями. У Франції влітку 2016 року намагалися заборонити носіння буркіні.

Вбрання мусульманок: у чому різниця? (29.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою