1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Перша зустріч Меркель і Трампа - чого очікувати

Міхаель Кніґґе | Ольга Войтович
13 березня 2017 р.

Зустріч з Дональдом Трампом може стати найбільшим викликом для Анґели Меркель, адже лідери країн мають не лише різні біографії та стилі правління, але і діаметрально протилежні світогляди.

https://p.dw.com/p/2Z5ki
Анґела Меркель та Дональд Трамп
Анґела Меркель та Дональд Трамп

Може здатися, що коли йдеться про трансатлантичне партнерство, Анґела Меркель вже бачила усе. Вона приймала у гостях надзвичайно непопулярного в Німеччині президента Джорджа Буша-молодшого, влаштувавши для нього пікнік. А з неймовірно популярним Бараком Обамою снідала сосисками з пивом у баварських Альпах.

Президентства обох господарів Білого дому позначилися чималими потрясіннями, зокрема, війною в Іраку і скандалом з прослуховуваннями з боку Агентства національної безпеки США. Однак попри ці труднощі, Меркель вдалося налагодити настільки близькі відносини з Вашингтоном, що і Буш, і Обама, зрештою, бачили саме в ній головного партнера у європейських справах.

Складний виклик

Проте у ситуації з Дональдом Трампом Меркель зіштовхнулася зі своїм найбільшим досі викликом. "Коли йдеться про американську політику, ще ніколи не було настільки складно, як тепер", - каже Йозеф Яннінґ (Josef Janning) з берлінського бюро Європейської ради зовнішньої політики.

Анґела Меркель та Джордж Буш-молодший
Анґела Меркель та Джордж Буш-молодшийФото: picture-alliance/dpa/R. Jensen

Канцлерка має обрати новий курс задля того, аби встановити нормальні робочі відносини з президентом США, вважає Джон Гарпер (John Harper), професор із зовнішньої політики США в університеті Джонса Гопкінса в Болоньї. Адже у Трампа, як він наголосив, на відміну від Буша та Обами немає жодного політичного досвіду.

Ускладнює ситуацію і поведінка Трампа. А саме його манера швидко та агресивно коментувати в Twitter безліч тем, зокрема, й політичних. Слід брати до уваги і його протистояння зі ЗМІ. Усе це відрізняє нового президента США від колишніх господарів Білого дому. Крім того, за своїм характером він є абсолютною протилежністю до Анґели Меркель, стиль якої характеризують як спокійний та виважений. 

Протилежні погляди

Різні біографії та стилі правління Трампа і Меркель можуть бути проблемою у стосунках обох політиків. Але всі ці проблеми блякнуть на тлі їхніх діаметрально протилежних світоглядів. Канцлерка ФРН виступає за спільний та багатосторонній підхід до глобальної політики. Натомість Трамп, судячи з усього, схиляється до великодержавного підходу до міжнародних справ, зневажає міжнародні інститути та структури, і по суті розглядає світову політику як гру, в якій може бути лише один переможець.

Усе це ускладнює пошук консенсусу між політиками і занижує очікування від їхньої першої зустрічі. Принаймні, ані Яннінґ, ані Гарпер не прогнозують відчутних результатів.

Низькі очікування

"Одна з головних цілей Меркель - отримати щонайменше словесну прихильність нового президента до G20 та до ідеї вирішення питань у колективних структурах", - каже Яннінґ. Саме підготовка до саміту G20, який відбудеться у липні в Гамбурзі, і стала приводом для візиту канцлерки ФРН до Вашингтона.

Найджел Фарадж (ліворуч) та Дональд Трамп на одному з передвиборних заходів останнього
Найджел Фарадж (ліворуч) та Дональд Трамп на одному з передвиборних заходів останньогоФото: picture-alliance/AP Photo/G. Herbert

Ще однією важливою темою переговорів буде майбутнє Євросоюзу. Трамп уже раніше дав чітко зрозуміти, як ставиться до ЄС: британський євроскептик Найджел Фарадж був одним з перших політиків, яких Трамп прийняв після своєї перемоги на президентських виборах у США. Новий господар Білого дому є палким прибічником Bexit і неодноразово заявляв, що радше віддає перевагу двостороннім відносинам з кожною країною, а не з Брюсселем. 

Враховуючи це, очікується, що Меркель спробує пояснити Трампу, чому Європейський Союз важливий не лише для Німеччини та Європи, але і Сполучених Штатів. Це може бути непросто, вважає Яннінґ, адже Трамп, на відміну від своїх попередників, заявив, що не розглядає США ані як європейську силу, ані як безперечного лідера трансатлантичного альянсу.

Більше жодних образ

Саме тому, на думку Гарпера, успіхом буде навіть зміна тональності президента США стосовно ЄС: "Сподіваюся, що Меркель принаймні  вдасться переконати Трампа більше не нападати на Європейський Союз і не заохочувати таких політиків, як Ле Пен".

Ще одне питання, навколо якого точаться суперечки, - відносини з Росією. Канцлерка ФРН, ймовірно, пояснить президенту США, що чітка відданість загальним принципам та європейському повоєнному порядку є основою для відносин з Москвою.

Чи вдасться Меркель і Трампу знайти спільну мову, стане зрозуміло радше не після їхньої першої зустрічі, а впродовж наступних шести місяців. Це критичний момент і для Трампа, команда якого має нарешті показати певні результати, і Меркель напередодні вкрай складних парламентських виборів. 

Але принаймні один безпосередній ефект майбутньої зустрічі таки буде, переконаний Гарпер. "Щойно Трамп зустрінеться з Меркель, думаю, йому вже буде складно сваритись на неї", - каже він. 

Яким буде новий світовий порядок? (21.02.2017)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою