Нідерландський політолог: Правопопуліст Вілдерс - не Трамп
11 березня 2017 р.DW: Пане Заслове, почнімо одразу з найнагальнішого: чи можуть Вілдерс та його правопопулістська "Партія за свободу" (PVV) виграти вибори?
Адрей Заслове: Згідно з даними останніх опитувань, PVV посідає лише друге місце після "Народної партії за свободу та демократію" (VVD), яка і зараз перебуває при владі. Та навіть якщо Вілдерс і отримає більшість голосів, йому буде потрібен коаліційний партнер, аби мати можливість сформувати уряд. Хіба що йому вдасться залучити на свій бік абсолютну більшість нідерландців, але це за багатопартійної системи, яка існує в Нідерландах, практично неможливо.
А коаліційних партнерів він зможе знайти?
Ніколи не кажи "ніколи"... Однак поки що усі значущі партії однозначно відмовилися співпрацювати з правими популістами. Ймовірність того, що ми незабаром побачимо Вілдерса в ролі прем'єр-міністра, близька до нуля.
Чому рейтинг Вілдерса безпосередньо перед виборами знизився?
Його передвиборна кампанія була дивною, його практично не було видно. Можливо, це й посприяло тому, що деякі не до кінця переконані змінили свою думку. Утім, Вілдерса ще зарано списувати: багато хто вважає, що така тактика є частиною плану, і він іще несподівано піде в атаку.
Але попри чи, навпаки, через відсутність Вілдерса люди, тим не менш, постійно про нього говорили. Чому?
Своїми популістськими заявами проти ісламу, проти ЄС та проти імміграції Вілдерс, звісно, привертає до себе багато уваги. Я б не називав його антидемократичним, але він провокативно випробовує межі демократії. Однак на відміну від, скажімо, Дональда Трампа, Вілдерс при цьому має стійке бачення світу та діє продумано, і є при цьому досвідченим політиком.
Його ненависницькі випади на адресу мусульман та мігрантів, утім, видаються здебільшого не дуже розсудливими, як, приміром, фотоколаж Анґели Меркель із замазаними кров'ю руками. Багато хто в Нідерландах дивується, чи не посилило його життя в ізоляції й без того нездорові переконання, адже через погрози вбивства Вілдерс вже з 2004 року живе під постійним наглядом поліції - а це майже як у в'язниці.
Вілдерс заснував свою партію 2006 року. Як ця політична сила відтоді змінила політичну дискусію в Нідерландах?
Загалом можна спостерігати зсув "направо". Адже інші партії, приміром, націонал-ліберальна VVD чинного прем'єра Марка Рютте, не хочуть лишати Вілдерса одного на електоральному полі й віддати йому тих, хто міг би проголосувати за них. Вілдерс змістив межі дозволеного в політичних дебатах: за багато що з того, що політики сьогодні говорять, у 1990-х розпочали б судове переслідування.
Хто ці люди, які голосують за PVV?
Частину голосів на користь PVV забезпечують їхні традиційні виборці, лояльні до партії вже роками. Згідно з дослідженнями, це переважно чоловіки, а не жінки, а також люди, які мають нижчий рівень освіти. Крім цього, голос на користь Вілдерса багатьма сприймається як акт протесту проти політичної еліти. Через велику й інертну коаліцію, яка перебуває при владі в Нідерландах, так само, як і в Німеччині, останніми роками серед населення зростав спротив цій еліті.
Припустимо, праві популісти все ж урядуватимуть у Нідерландах. Чи стане тоді реальністю те, що обіцяє Вілдерс, - вихід з ЄС, заборона Корану та закриття кордонів?
Я думаю, багато що з цього є нереалістичним. Підтримка виходу з ЄС серед нідерландського населення була б недостатньою, я її просто не бачу. Інші вимоги несумісні з конституцією. До того ж прем'єр Нідерландів не має стільки влади, скільки, скажімо, канцлерка Меркель у Німеччині.
Адрей Заслове - викладач порівняльної політології в Університеті Неймегена імені Святого Радбода в Нідерландах. Останні 13 років досліджує популістські рухи в своїй та інших країнах.