1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Дебати про незалежність Каталонії

Сантьяґо Саес | Дмитро Каневський
6 лютого 2017 р.

На тлі початку судового процесу проти колишнього прем'єра Каталонії Артура Маса, який 2014-го року санкціонував референдум про незалежність, в Іспанії поновилися й дебати про відокремлення краю.

https://p.dw.com/p/2X2N0
Екс-прем'єр Каталонії Артур Мас
Екс-прем'єр Каталонії Артур МасФото: Reuters/A. Gea

У понеділок, 6 лютого, колишній прем'єр-міністр Каталонії Артур Мас постане перед Верховним судом у Мадриді. Йому закидають невиконання наказів та посадові злочини. Державний прокурор Іспанії вимагає позбавити його права обіймати державні посади впродовж десяти років, а для його колишньої заступниці Жоани Ортеги та екс-міністерки освіти Ірен Рігау - такої самої заборони на дев'ять років. 

Справа Маса поновила запеклі дебати у Каталонії. Його прихильники вважають судовий процес політичним. Депутат каталонського парламенту Роже Торрен від партії ERC (Республіканська лівиця Каталонії), що виступає за відокремлення краю, у розмові з DW зазначив, що під час процесу йдеться про "спроможність каталонського народу визначати своє майбутнє".

Водночас партії, котрі виступають з позицій єдиної Іспанії, задоволені тим, що Мас постане перед судом, і не бажають проведення нового референдуму про незалежність Каталонії. Депутатка каталонського парламенту Лорена Ролдан від лівоцентристської партії Ciudadanos ("Громадяни"), що підтримує єдність Іспанії, нагадує, що іспанською конституцією не передбачено проведення "будь-якого опитування чи референдуму про відокремлення регіону від Іспанії". Незалежно від результатів судового процесу, її партія задоволена самим фактом того, що такий суд відбувається. "Політики не повинні мати привілеїв", - сказала вона в коментарі DW.

Новий референдум у 2017-му

Якщо все піде за планом, цього року каталонці проведуть ще один референдум. З точки зору місцевого уряду, що виступає за відокремлення, результати плебісциту будуть зобов'язуючими. Про це прем'єр-міністр Каталонії Карлес Пучдемон оголосив у грудні. Точної дати ще не призначено, але правляча коаліція Junts Pel Sic ("Разом задля "так"") вирішила, що він має відбутися не пізніше вересня. 

Мітинг прихильників незалежності Каталонії в Барселоні 6-го лютого 2017-го року
Мітинг прихильників незалежності Каталонії в Барселоні 6-го лютого 2017-го рокуФото: Getty Images/A. Caparros

Пучдемон пообіцяв "не поступатися" на переговорах з урядом прем'єр-міністра Іспанії Маріано Рахоя щодо умов проведення референдуму. Разом з тим, Рахой досі не демонстрував жодних ознак послаблення своєї позиції. На прес-конференції минулого тижня Рахой заявив, що не дозволить проведення референдуму. "Я з радістю говоритиму та прагнутиму досягти порозуміння, але я не вестиму переговори про єдність Іспанії чи про ліквідацію її національного суверенітету з двох причин: конституція та закони цього не дозволяють та я цього не хочу", - пояснив він.

Депутат Роже Торрен, натомість, каже, що каталонців покличуть голосувати. незважаючи на незгоду Мадрида. "Я впевнений, що іспанський уряд зробить все задля того, щоб голосування не відбулося, але ми налаштовані рішуче і маємо політичну легітимність", - переконує депутат місцевого парламенту і наполягає на законності такого референдуму, хоча й визнає, що така законність може бути обмеженою рамками правової системи самої лише Каталонії. 

Лорена Ролдан, у свою чергу, не сумнівається, що такий референдум буде незаконним. "Станом на сьогодні, з огляду на конституцію та існуючі правові рамки, регіон не має жодних можливостей для відокремлення від Іспанії", - каже вона.

Європейське питання

Одне з центральних питань дебатів про незалежність в Каталонії - членство у ЄС. Для партій, що стоять на засадах єдності Іспанії, чітко зрозуміло: у разі відокремлення Каталонії ця нова держава муситиме подавати заявку на членство в ЄС, якщо захоче залишитися у його складі.

Минулого місяця лідери коаліції Junts Pel Si на чолі із прем'єром Пучдемоном відвідували Брюссель, сподіваючись заручитися підтримкою ідеї референдуму про незалежність. Та як повідомила барселонська газета La Vanguardia, їхню конференцію відвідали переважно самі ж каталонці та депутати від сепаратистських партій з інших країн ЄС. З представниками Єврокомісії Пучдчемонт так і не зустрівся. Його помічники, втім, пояснювали, що й не шукали такої зустрічі.

Виконавчий директор та заступник голови відділу досліджень у компанії політичного консалтингу Teneo Intelligence Антоніо Барросо вважає, що саме Брюссель, а не Мадрид є основною перешкодою силам, що виступають за незалежність Каталонії. "Переговірні ресурси ЄС зараз кинуті на Brexit, Каталонія - не в пріоритеті", - сказав він у коментарі DW і додав, що сумнівається в тому, що їхні прагнення взагалі знайдуть підтримку в країнах ЄС.

Торрен, разом з тим, упевнений, що незалежну Каталонію членства в ЄС не позбавили б. "Якби Каталонію залишили б поза межами Європи, це було б погано для всіх. Тому ми навіть не занепокоєні такою можливістю".

Третя опція

Найпопулярніша за підсумками двох останніх виборів у Каталонії партія не виступає ні за, ні проти незалежності.

Коаліція En Comú Podem ("Разом ми можемо") на чолі з мером Барселони Адою Колау спромоглася стати третім голосом у цих дебатах про незалежність. Ця сила підтримує ідею проведення референдуму із зобов'язуючими наслідками, але не підтримує ідею виходу краю зі складу Іспанії. Очікується, що у березні Колау та її союзники оголосять про створення нової партії, яка кине виклик гегемонії коаліції Junts Pel Si.

Депутатка від прогресивної партії зелених ICV, що належить до політичного табору Колау, виступає за Каталонію у складі Іспанії після проведення реформ та вважає односторонні кроки неможливими. "У будь-якому політичному конфлікті в історії людства, справжні рішення знаходили лише у діалозі та на переговорах. І здоровий глузд в кінцевому рахунку нас до цього приведе", - сказала вона у коментарі DW.

Каталонія - що далі?