1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Дональд Трамп розмахує митним кийком

Ніколас Мартін | Валерій Сааков
31 січня 2017 р.

В економіці Дональд Трамп робить ставку на гасло "Америка - передусім" і планує запровадження митних бар'єрів. Якщо його задум втілиться, це стане істотним ударом по глобальній економіці, застерігають експерти.

https://p.dw.com/p/2WhGb
Фото: picture alliance/dpa/W. Seberger

В інтегрованій світовій економіці митні бар'єри не мають більше жодного економічного сенсу. Так, принаймні, вважає голова Кільського інституту світової економіки Денніс Сновер. "Вони лише підвищують витрати та вартість, а економічного ефекту від них - практично жодного. Це зрозуміли всі, крім Дональда Трампа", - зазначає експерт.

Ще під час своєї передвиборної кампанії Трамп піддавав нищівній критиці країни, які більше експортували до США, ніж завозили товарів та послуг з лейбою "made in U.S.A". Мексика - на першому місці в цьому "чорному списку" Трампа. Тепер американський президент планує запровадити 20-відсотковий митний збір на всі товари, які завозяться з Мексики та реалізуються на ринку США. Адміністрація в Білому домі очікує від цього кроку багатомільярдних надходжень, частина яких, як планується, пішла б на фінансування спорудження залізо-бетонного муру на кордоні з Мексикою.

В принципі, від такої митної політики виграти могли б лише традиційні неефективні галузі американської промисловості, вважає експерт Сновер, вказуючи, приміром, на чорну металургію. Не кажучи вже про те, що такі кроки з боку Вашингтона суперечили б нормам міжнародного торговельного права. "Те, що така важлива країна як США відкрито розпочинає торговельну війну, - вкрай небезпечно для вільної торгівлі, торгівлі з багатьма учасниками", - застерігає генеральний секретар Міжнародної торговельної палати (ICC) Олівер Вік.

Наступна Німеччина?

Не виключено, що, крім Мексики, новий президент США має намір покарати й інші країни за вдалу стратегію експорту на американський ринок. Принаймні на це досить прозоро натякнув речник Трампа Сін Спайсер: "Ми воліємо підвищити ставки ввізного мита на імпорт з тих країн, з якими маємо негативний торговельний баланс". Так само як і у випадку з Мексикою в Сенаті США нині обговорюють інші країни, як то кажуть у пакеті.

Критика лунає не лише в бік улюбленого ворога Дональда Трампа - Китаю, а й Німеччини. Серед американців вироблені в Німеччині товари в ціні. Насамперед цінуються німецькі автомобілі та запчастини до них. Крім того, як на виробництві, так і під час ремонту та будівництва американських доріг широко застосовуються верстати та інша техніка з Німеччини. Так, 2015-го року обсяги експорту з Німеччини до США майже вдвічі перевищили обсяги імпорту з-за океану. Лише Китай випереджає Німеччину в питанні негативного торговельного сальдо Сполучених Штатів.

Німецьких економістів вже зараз непокоїть політика Білого дому з огляду на наведені дані. Президент Інституту економічних досліджень при Мюнхенському університеті Клеменс Фюст взагалі застерігає від жахливих наслідків цілковитого припинення торгових відносин між США та Німеччиною. За наведеними ним у виданні Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung даними, можна говорити про втрату 1,6 мільйона робочих місць.

Значно більше, ніж товари

Запровадження ввізних мит на вироблену в Німеччині продукцію стало б істотним ударом. Адже, згідно з офіційною статистикою, США й досі вважаються найважливішим ринком збуту для Німеччини. 2015-го року на експорт в країну-форпост капіталізму припадало близько 10 відсотків німецького експорту.

Але й цим все не закінчиться. Так склалося історично, що економіки обох країн дуже сильно взаємопов'язані. Для багатьох німецьких підприємств мати своє представництво в США - просто невід'ємна частина програми розвитку підприємства. Так само немало німецьких компаній мають виробничі потужності в США чи інвестують кошти в нові заводи та фабрики. Адже не просто так США посідають беззаперечне перше місце в рейтингу країн з найбільшим обсягом прямих німецьких інвестицій.

Завод BMW, Південна Кароліна
Завод BMW у місті Спартанбурзі (Південна Кароліна)Фото: BMW AG

Приміром, найбільші виробничі потужності німецького виробника автомобілів - концерну BMW - зосереджені не в Баварії, а саме в Південній Кароліні. Загалом 3,5 тисячі німецьких підприємств мають дочірні компанії на американському ринку. Обсяги оборотів цих підприємств статистика зовнішньоторговельного балансу не відображає, але цілком можливо, що виручка згодом повертається до Німеччини, де й зосереджені штаб-квартири німецьких концернів.

Тож, якщо дійде до ескалації торговельних відносин між США та Німеччиною, то на кону стоїть значно більше, ніж просто товари. На питання щодо наслідків такої собі американсько-німецької торговельної війни Денніс Сновер відповів: "Чесна відповідь: нам це невідомо". Однак, на його думку, значно важливішими стануть непрямі наслідки. "В економічному плані світ вкрай інтегрований, тож якщо інші країни обкладуть ввізним митом і вони менше експортуватимуть, то згодом вони скоротять імпорт з Німеччини", - пояснює економіст.

Китай не має швидкого плану Б

Тут добрим прикладом може слугувати Китайська Народна Республіка. Для Німеччини Китай стає дедалі важливішим в економічному плані. Наприкінці минулого тижня Німецька промислово-торговельна палата (DIHK) оприлюднила оновлений звіт, згідно з яким, КНР тепер - найважливіший торговельний партнер Німеччини. Ця новина неабияк потішила німецьких експортерів. Водночас США, які колись вважалися традиційно партнером номер 1, опустилися в рейтингу одразу на третє місце.

Утім, сподівання, що централізовано керована економіка Китаю зможе швидко замінити собою США - помилкова, вважає експерт Денніс Сновер. "Ті товари, які експортуються до США, це - не те, що експортується до Китаю", - каже він. Хоч експерт і припускає, що в майбутньому Піднебесна може стати ще важливішим торговим партнером, ніж тепер, "але не варто думати, що там існує безмежний попит на німецькі товари". До речі, каже експерт, саме Китай мав би стояти на першому місці у списку країн, щодо яких Трамп планує запровадити ввізні мита. Якщо до цього справді дійде, то й економіка КНР теж зазнає сповільнення темпів розвитку. А скорочення темпів виробництва досить швидко позначиться й на орієнтованій на експорт німецькій економіці, резюмує експерт.

Що таке протекціонізм і чим він небезпечний? (23.01.2017)

 

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій