1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Росія, Іран і Туреччина контролюватимуть перемир'я в Сирії

Дмитро Прокопчук
24 січня 2017 р.

Країни-спонсори сирійських переговорів у Астані заявили про створення механізму контролю за дотриманням перемир'я в Сирії. Представники сирійського уряду та опозиції заключну заяву не підписали.

https://p.dw.com/p/2WKFv
Переговори щодо врегулювання в Сирії в Астані
Переговори щодо врегулювання в Сирії в АстаніФото: picture-alliance/AP Photo/S. Grits

За результатами переговорів щодо врегулювання в Сирії країни-спонсори зустрічі - Росія, Туреччина та Іран - домовилися в столиці Казахстану Астані про створення механізму контролю за порушеннями перемир'я. Про це йдеться в підсумковій заяві цих країн, яку у вівторок, 24 січня, зачитав міністр закордонних справ Казахстану Кайрат Абдрахманов.

"Було ухвалене рішення створити тристоронній механізм, який повинен стежити за повною відповідністю режиму припинення вогню, відсутністю провокацій", - наводить текст заяви агенція "Інтерфакс". Очікується, що конкретне наповнення цього механізму сторони розроблять на подальших зустрічах в Астані.

Країни-гаранти також підтвердили наміри "продовжувати боротьбу проти "Ісламської держави" (ІД) та "Фронту ан-Нусра" та відділення їх від іншої частини озброєної опозиції". Вони привітали бажання озброєної опозиції брати участь у переговорах в Женеві.

Переговори за посередництва

Представники уряду Сирії та опозиції вели переговори не за одним столом, а за посередництва країн-спонсорів та спецпредставника ООН.

Представники уряду та опозиції не підписали заключну заяву. Утім, посол Сирії при ООН Башар Джафарі, який представляв уряд, привітав заяву країн-гарантів та зазначив, що зустріч в Астані була організована з метою "зміцнити перемир'я", цитує агенція dpa. За словами Джафарі, про політичні аспекти врегулювання не йшлося. Він зазначив також, що військову операцію в долині Ваді Барада, яка є важливою для забезпечення водопостачання Дамаска, буде продовжено.

Мохамед Аллуш (ліворуч) та спецпредставник ООН Стаффан де Містура (праворуч)
Мохамед Аллуш (ліворуч) та спецпредставник ООН Стаффан де Містура (праворуч) Фото: Getty Images/AFP/S. Filipov

Представник опозиції Мохамед Аллуш після переговорів підтвердив наміри дотримуватися перемир'я та необхідність країн-гарантів та ООН запроваджувати механізм проти його порушення. Він також закинув представникам загонів "Хезболла", уряду та Ірану перешкоджання в переговорах. "Ми у жодному разі не приймемо участь Ірану у визначенні майбутнього Сирії", - цитує Аллуша dpa. Своєю чергою, радник "Вільної сирійської армії" Усама Абу Сеід зазначив, що зайняття урядовими силами долини Ваді Барада означатиме кінець перемир'я.

Продовження - у Женеві

Спецпредставник президента Росії з питань Сирії Олександр Лаврентьєв назвав головним досягненням зустрічі запуск переговорного процесу в Астані. Він уточнив, що формат переговорів в Астані не підмінює женевський процес мирного врегулювання в Сирії, а доповнює його.

"Ми сьогодні говорили про це з усіма учасниками переговорів, в тому числі зі спецпредставником генсека ООН з Сирії Стаффаном де Містурою про те, що астанинський процес є доповненням до женевського формату", - сказав Лаврентьєв, цитує агентство "Інтерфакс".

Спецпредставник ООН з Сирії Стаффан де Містура привітав заключну заяву та повідомив, що відновлення переговорів у Женеві й надалі планують на 8 лютого, однак точна дата може змінюватися залежно від наступної зустрічі країн-гарантів у Астані, яка має відбутися на початку лютого. Де Містура не уточнив, чи братимуть в женевській зустрічі участь курдські угруповання. Він додав, що це питання постійно активно дискутується.

Переговори щодо Сирії в Астані: про що йдеться? (23.01.2017)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою