1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Як обиратимуть наступника Деканоїдзе

Олександр Голубов
11 січня 2017 р.

Серед членів комісії половину складають іноземні експерти, але формальна процедура обрання кандидатів досі не узгоджена.

https://p.dw.com/p/2Vd1n
Neue Polizisten in Kiew vereidigt
Фото: Reuters/V. Ogirenko

Прийом заявок на консультативний конкурс на посаду голови Національної поліції завершився. У міністерстві заявляють, що отримали 64 пакети документів. Тепер, за словами міністра Арсена Авакова, із поданими документами працюватиме конкурсна комісія. У результаті її роботи кандидатури трьох найбільш гідних кандидатів будуть подані Авакову для того, аби він обрав нового очільника Національної поліції. DW вирішила з’ясувати, хто саме претендує на посаду голови Національної поліції, як проходитиме процедура обрання та чи зможе конкурс відбутися без втручання політиків.

Кого обиратимуть

За словами одного з членів конкурсної комісії, голови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, тільки 18 кандидатів зараз працюють безпосередньо у структурі, за керівництво якою вони вирішили позмагатися. 40 - мали досвід роботи у міліції, є також правоохоронці з інших структур - прокуратури, СБУ чи інших. Серед тих, хто раніше не мав досвіду роботи у правоохоронних структурах, досить багато адвокатів, каже Захаров.

Але боротьба відбуватиметься не лише між колишніми правоохоронцями та позасистемними кандидатами, говорить народний депутат та член Колегії МВС Мустафа Найєм. Він запевняє, що, за його даними, головному фавориту, чинному виконуючому обов’язки голови Національної поліції Вадиму Трояну, протистоятимуть дуже сильні кандидатури із обласного керівництва Національної поліції. Захаров додає, що серед кандидатів-важковаговиків є також заступник голови Національної поліції Костянтин Бушуєв та начальник Департаменту карного розшуку Сергій Князєв.

Як обиратимуть

Khatia Dekanoidze Nationalpolizei Ukraine Porträt
Донедавна Національну поліцію очолювала грузинка Хатія Деканоізде. Вона пішла, заявивши про політичне втручання в її роботуФото: DW/N.Jolkver

Захаров попереджає, що далеко не всі кандидати будуть допущені до конкурсу. Серед претендентів щонайменше шість осіб не мають вищої юридичної освіти. У Захарова є також сумніви і щодо того, чи усі кандидати мають необхідний для кваліфікації досвід роботи у сфері права та в сфері менеджменту - сім та п’ять років відповідно. Окрім формальних вимог, від претендентів на посаду очікують чесності, бездоганної репутації, мотивованості та політичної незаангажованості.

Як відбуватиметься оцінка цих чеснот, поки що невідомо навіть членам комісії. Оскільки конкурс не регламентований законом, все відбуватиметься в режимі імпровізації, розповідає Найєм. "Виникає питання - за якими критеріями будуть обирати. Незалежність від корупційних схем, суспільна довіра, досвід?", - питає нардеп. За його словами, досі не зрозуміло, чи будуть засідання комісії відкритими, чи будуть публікуватися документи, що були подані кандидатами, та результати їх тестів. Саме цьому 18 січня, коли усі члени комісії вперше зберуться разом, вони почнуть не з обговорення кандидатів, а з організаційних питань, каже Захаров. Потрібно зрозуміти, як саме виглядатимуть співбесіди, та яким чином аналізуватимуться відповіді претендентів, чи будуть застосовуватися додаткові тести тощо.

Хто обиратиме

З шести членів комісії троє є іноземцями, що представляють міжнародні організації. Мікаел Люнгбо є експертом з верховенства права, він також був заступником голови Служби національної безпеки Данії. Рональд Гленсор має більш ніж 35-річний досвід роботи в американській поліції, а зараз є експертом Департаменту юстиції США. Не менший досвід роботи у канадській поліції має Джозеф Макалістер - нині консультант програми допомоги уряду Канади у підготовці кадрів української поліції. До комісії також входять троє представників з боку України. Окрім правозахисника Захарова, це директор програмної ініціативи "Права людини і правосуддя" Міжнародного Фонду "Відродження" Роман Романов та журналіст і публіцист Віталій Портников.

Найєм вважає великим досягненням те, що конкурсна комісія складається із українських громадських активістів та іноземних експертів. На думку депутата, усі перелічені фігури є досить незалежними від керівництва МВС. А той факт, що голова Національної поліції обирається за участі міжнародних партнерів, збільшує їх довіру до цього відомства. "Вони краще розуміють, кому вони будуть довіряти допомогу", - пояснює Найєм.

Чому конкурс

Конкурс називається консультативним невипадково - згідно із законом його проведення не є необхідністю. Але попередня голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе, подаючи у відставку, майже прямим текстом заявила, що саме політичний тиск став однією із причин її демаршу. Чинного виконуючого обов’язки голови відомства Вадима Трояна, якого деякі експерти називають одним із головних претендентів на перемогу у конкурсі, Деканоідзе вважає таким, що не відповідає цій посаді, адже, на її думку, він не є політично незалежним.

Vadim Troyan Batallion Azov Ukraine
Одним з фаворитів конкурсу вважається нинішній виконувач обов'язків голови Нацполіції Вадим Троян. Йому приписують тісні зв'язки з головою МВС Аваковим Фото: Reuters

Найєм додає: Міністерство внутрішніх справ і призначення у ньому завжди були вкрай політизованими. Тому, на його думку, важливо використати конкурс, аби зняти питання підкилимних домовленостей. "Новий голова Національної поліції буде фактично обраний на п’ять років. Він буде відповідати за порядок на найближчих парламентських та президентських виборах", - пояснює нардеп.

Коли оберуть

Попри очікування чиновників МВС, конкурс буде важко завершити вже на початку лютого, каже Захаров. Після того, як члени комісії зберуться 18 січня, їм знадобиться, мінімум, три тижні, аби вирішити усі організаційні питання, опрацювати заявки та провести співбесіди. А в разі, якщо серед потенційних кандидатів буде людина, що не мала попереднього досвіду на державній службі, їй доведеться пройти спеціальну перевірку, на яку може піти ще місяць. І лише після завершення перевірки комісія збереться на фінальне засідання, аби оголосити результати своєї роботи.

Втім, ніхто не сумнівається у тому, що, попри консультативний характер конкурсу, міністр не буде ігнорувати його результатів. "Так, такий варіант можливий теоретично, але він буде катастрофою", - каже Найєм. На його думку, не було жодного сенсу влаштовувати конкурс, аби потім проігнорувати його результати. Тому, якщо у керівництві МВС вирішили піти на цей крок, вони доведуть справу до кінця, впевнений депутат.

Відставка Деканоідзе: реакція Заходу (14.11.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою