1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Теракт у Берліні: останні результати розслідування

Ілля Коваль | Валерій Сааков | Данило Білик
23 грудня 2016 р.

Підозрюваний у вчиненні теракту на різдвяному ярмарку в Берліні тунісець Аніс Амрі загинув у перестрілці з італійською поліцією в Мілані. DW з останніми подробицями розслідування.

https://p.dw.com/p/2Uda6
На місці перестрілки поліції з Амрі в Мілані
На місці перестрілки поліції з Амрі в МіланіФото: picture-alliance/dpa/Daniele Bennati/B&V

Розшук головного підозрюваного у вчиненні терактів у Берліні тунісця Аніса Амрі завершився. Утім, результатом стало не затримання чоловіка, а його загибель. За даними ЗМІ, під час стандартної перевірки документів поліцейськими у районі Сесто-Сан-Джованні в італійському Мілані в ніч на п'ятницю, 23 грудня, чоловік, яким виявився Амрі, розпочав перестрілку з правоохоронцями, внаслідок чого був застрелений. Поранений тунісцем правоохоронець перебуває нині в лікарні. Цю інформацію вже підтвердив міністр внутрішніх справ Італії Марко Мінніті. Особу Амрі вдалося встановити за відбитками пальців.

За інформацію про місцезнаходження Амрі поліція пропонувала до 100 тисяч євро
За інформацію про місцезнаходження Амрі поліція пропонувала до 100 тисяч євроФото: picture-alliance/dpa/Bundeskriminalamt

Раніше саме відбитки пальців тунісця, знайдені в кабіні вантажівки, яка ввечері понеділка, 19 грудня, в'їхала на різдвяний ярмарок на Брайтшайдплац у німецькій столиці, зробили з нього головного підозрюваного у вчиненні теракту. Завдяки цьому факту генпрокуратурі ФРН вдалося отримати ордер на його арешт. У четвер, 22 грудня, міністр внутрішніх справ Німеччини Томас де Мезьєр заявив, що між тим існують уже й інші ймовірні докази того, що злочин вчинив саме тунісець. Після того, як стало відомо про те, що Амрі застрелений, у німецькому МВС оголосили, що в п'ятницю очікується нова заява міністра.

З Берліна до Мілана

У Мілані Амрі, за даними поліції, опинився після того, як уже встиг побувати в Туріні. Туди він, своєю чергою, приїхав потягом із французького Шамбері. Попередній маршрут тунісця наразі не відомий, як невідомо й те, куди прямував чоловік. До цього ЗМІ повідомляли лише про одне ймовірне місце перебування тунісця після теракту. Вже незабаром після атаки він, імовірно, відвідував берлінський район Моабіт. Камери спостеження буцімто зафіксували Амрі біля мечеті, яку навіть самі її відвідувачі називали місцем скупчення прихильників радикальної "Ісламської держави" (ІД) у німецькій столиці. Про те, що застрелений тунісець міг мати зв'язки з ІД, повідомляли раніше й американські медіа. Амрі принаймні один раз контактував через месенджер Telegram з терористичною організацією "Ісламська держава" (ІД), написала The New York Times із посиланням на американських посадовців. Також повідомляється, що підозрюваний збирав інформацію про виробництво вибухових пристроїв. Окрім того, Амрі було заборонено в'їзд до США.

Хронологія нападу і перші кроки слідчих

Напад у Берліні стався близько 20 години вечора понеділка, коли вантажівка марки SCANIA, не гальмуючи, заїхала на різдвяний ярмарок поруч із Меморіальною церквою кайзера Вільгельма. Автомобіль проїхав на ярмарку від 50 до 80 метрів, задавивши при цьому багато людей і зруйнувавши низку яток. Загалом трагедія призвела до смерті 12 людей, серед яких чоловік, знайдений застреленим у кабіні вантажівки. Близько 50 осіб зазнали поранень. За даними на вечір середи, 21 грудня, в лікарнях Берліна перебували ще 12 осіб, що зазнали важких травм. Попри критичний стан деяких з них, кількість загиблих внаслідок нападу з понеділка не зростала.

Смертоносна вантажівка на різдвяному ярмарку в Берліні
Смертоносна вантажівка на різдвяному ярмарку в БерлініФото: Reuters/H. Hanschke

Не того впіймали

Попри те, що вже незадовго після нападу поліції вдалося затримати поряд з Колоною перемоги, тобто неподалік від місця інциденту, 23-річного підозрюваного пакистанського біженця, припущення щодо його причетності до трагедії не підтвердилися. За браком доказів затриманого відпустили

Про те, що німецька поліція розшукує нового підозрюваного нападника на ярмарок у Берліні, стало відомо в середу. Ним і виявися громадянин Тунісу на ім'я Аніс Амрі, адже документи на це ім'я знайшли у вантажівці. 

Згодом міністр внутрішніх справ землі Північний Рейн-Вестфалія Ральф Єґер повідомив, що підозрюваному у скоєнні злочину було відмовлено у наданні притулку у Німеччині та готувалась його депортація. За словами міністра, ймовірний нападник на ярмарок у Берліні відомий правоохоронним органам - його навіть допитували за підозрою в підготовці теракту. Амрі, за наявною інформацією, прибув до ФРН у липні 2015 року, а з лютого 2016 року проживав переважно у Берліні, але нещодавно був на території землі Північний Рейн-Вестфалія. Після теракту розшук підзрюваного проводився на території всієї Німеччини та Шенгенської зони.

Звідки в злочинця вантажівка?

У самій вантажівці на пасажирському місці було виявлено тіло мертвого чоловіка. У поліції повідомили, що йдеться про громадянина Польщі. Згодом міністр внутрішніх справ федеральної землі Бранденбург Карл-Гайнц Шретер уточнив, що чоловіка було застрелено. Пізніше з'ясувалося, що це - тіло водія, який власне працював на цій вантажівці.

Вантажівка належить польській транспортній компанії, власником якої є Аріель Журавскі. Вона перевозила сталеві конструкції.

Власник польської компанії зазначив, що приблизно з 16 години понеділка він не міг зв'язатися з водієм вантажівки - 37-річним Лукашем Урбаном, який був його родичем. Згодом Журавскі впізнав за фотографією свого двоюрідного брата. Інформагенція dpa уточнює, що поляк був убитий з дрібнокаліберної зброї. Водночас на його тілі виявлено також ножові поранення. Як саме скоїлося викрадення транспортного засобу й коли саме загинув польський водій, невідомо. Судмедексперти гадають, що в момент наїзду на людей він був ще живий і намагався перешкодити скоєнню теракту.

Чи діяв злочинець сам-один?

Після смерті головного підозрюваного у вчиненні нападу чимало питань залишаються відкритими. За словами генерального прокурора Німеччини Петера Франка, за терактом може стояти група осіб. Невідомо, чи діяв злочинець самотужки, чи він мав спільників, заявив він на спільній з Федеральним відомством з кримінальних справ прес-конференції. Водночас федеральна прокуратура не сумнівається в тому, що напад був саме терактом. Увечері 20 грудня відповідальність за теракт взяло на себе терористичне угруповання "Ісламська держава".

Напад у Берліні: німецька поліція схиляється до версії про теракт (20.12.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій