1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Трамп ігнорує висновки спецслужб про втручання Кремля

Михайло Бушуєв
12 грудня 2016 р.

Доповідь про вплив Кремля на вибори президента в США Дональд Трамп вважає дурістю і продовжує курс на зближеня з Москвою.

https://p.dw.com/p/2UAYk
Дональд Трамп
Дональд ТрампФото: Reuters/M. Segar

Дональд Трамп нібито не читає звіти своїх спецслужб, які йому як обраному президенту США, кладуть на стіл. "Знаєте, я розумна людина. Мені не треба, щоб мені кожен день говорили одне й те саме однаковими словами наступні вісім років", - заявив Трамп в інтерв'ю Fox News у неділю, 11 грудня. І це не просто нова ексцентрична витівка мільярдера, а продовження його політичної боротьби з опонентами. У їхніх лавах опинилися тепер ЦРУ і ФБР.

Відтоді як минулими вихідними надбанням громадськості стали висновки доповіді ЦРУ, в яких стверджується, що Росія допомогла своїм втручанням кандидату від Республіканської партії виграти передвиборні перегони у США, Трамп перейшов у наступ, побічно звинувативши спецслужби в тому, що вони - лише маріонетки в руках його супротивників: "Уявіть, що результати виборів були б іншими і ми спробували б розіграти карту з Росією і ЦРУ. Це назвали би теорією змови!" - написав Трамп в Twitter.

"Цю доповідь написали ті ж люди, які говорили, що Саддам Хуссейн має зброю масового знищення", - нагадали раніше в штабі Трампа про один з головних провалів американських спецслужб 2000-х років. Головне питання Трампа: "Чому це не сказали до виборів?"

У клінчі з власними спецслужбами

І хоча незрозуміло, чому ЦРУ не оприлюднило свої висновки раніше, цього разу звинувачення у доповіді, яку представили обраним сенаторам Конгресу США, взяли не з порожнього місця. Звинувачення ґрунтуються на "масі свідчень", як написала газета New York Times з посиланням на тих, хто ознайомився з доповіддю. Ба більше, йдеться про "консенсус" спецслужб у тому, що Росія справді втручалася у хід передвиборчої кампанії своїми хакерськими атаками. Як написало інше видання, Washington Post, з посиланням на джерела в спецслужбах, "ідентифіковані люди, що мають зв'язки з російською владою". Саме вони передали переписку демократів платформі Wikileaks.

"Немає питань у тому, що зусилля (Росії) йшли в цьому напрямку, але незрозуміло, чи була у них одна мета, або кілька", - сказала газеті Washington Post одна з неназваних американських офіційних осіб, яка були присутня на брифінгу ЦРУ.
Хакери, за якими можуть стояти російські спеслужби, зламали переписку не лише передвиборчого штабу Демократичної партії, але, як стверджується в доповіді ЦРУ, а й аналогічну переписку республіканців. Однак поки їхні листи не опубліковані. У штабі Республіканської партії заперечують, що їхня кореспонденція зазнала хакерської атаки.

ФБР не таке категоричне у своїх висновках, як фахівці ЦРУ, що можна пояснити, на думку Washington Post, особливостями їхньої роботи: ФБР шукає докази, щоб зуміти довести свою гіпотезу в суді, в той час як ЦРУ цих зобов'язань не має. "ЦРУ досить сказати: ми до біса впевнені", - говорить неназваний американський чиновник, якого цитує Washington Post.

"Спецслужби напевно стурбовані тим, що майбутній президент не сприймає їх серйозно, довіряючи тому, що читає в інтернеті або в якихось менш надійних джерелах", - сказав в інтерв'ю DW Марк Фішер з газети Washington Post: "Можливо, він просто не знає всіх деталей, які привели ЦРУ до висновків, що за атакою стоять росіяни ".

Заклик створити комісію в Конгресі
Тим часом повідомлення про втручання Росії у передвиборчі перегони розбурхують Америку. Четверо провідних політиків від Демократичної і Республіканської партій, включно з колишнім кандидатом на президентську посаду республіканцем Джоном Маккейном, у неділю закликали створити комісію в Конгресі США з розслідування ролі Росії в останній передвиборчій кампанії. Президент Барак Обама розпорядився, щоб спецслужби представили заключний звіт на цю тему.

Шанси створити таку комісію в Конгресі найближчим часом не дуже великі, вважає Марк Фішер з Washington Post: "Справа в тому, що ініціатива виходить здебільшого від демократів, а вони не головна зараз партія в Конгресі. Так, до них приєдналися республіканці Джон Маккейн і Ліндсі Грем, але керівництво Республіканської партії ближче до позиції Трампа з його сумнівами, що це могла бути рука Москви". Згоден з ним і директор Інституту Джона Кеннеді при Вільному університеті Берліна Ірвін Кольєр: "Поки малоймовірно, що створять таку двопартійну комісію. Але якесь розслідування, швидше за все, проведуть".

Тіллерсон і Путін у 2011 році
Тіллерсон і Путін у 2011 роціФото: picture alliance/dpa/Alexey Druginyn Mandatory Credit/R. Novosti

Наслідки? Навряд чи

Доповідь ЦРУ безсумнівно посилила тиск на Трампа, але навряд чи зможе змінити хід політичних подій. "Ніщо вже не завадить інавгурації Трампа", - переконаний Фішер. "З огляду на те, якою божевільною була вся передвиборча кампанія, я би нічого не виключав, але найімовірніше все закінчиться лише з'ясуванням того, як уникнути таких випадків у майбутньому", - вважає Кольєр. Трамп уже дав зрозуміти, що після приходу до влади збирається провести перестановки в керівництві спецслужб. "Прийдуть інші люди, тому що у них свої люди, у нас - свої", - заявив він раніше.

Цікаво, що на тлі скандалу з доповіддю ЦРУ Дональд Трамп продовжує захищати у якості кандидата на посаду держсекретаря главу концерну ExxonMobil Рекса Тіллерсона. Він відомий своєю близькістю до Москви. В американських соцмережах Тіллерсона називають "другом Володимира". Так вчинив і сенатор від Флориди, республіканець Марко Рубіо. У 2013 році Тіллерсон отримав з рук Путіна орден Дружби. "Як очільник Exxon він мав справу з Путіним, укладав з ним великі угоди, однак ми мало знаємо про те, які у нього погляди на світ", - зауважує Ірвін Кольєр.

Трамп посварився з ЦРУ через російських хакерів (12.12.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою