1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Справа Онищенка: від газу до записів "голосу гаранта"

Юрій Шейко
2 грудня 2016 р.

Про нардепа-утікача Онищенка почали говорити як про можливого другого Мельниченка. Тим часом СБУ вже звинувачує його у держзраді. DW зібрала докупи основні тези у цій війні компроматів.

https://p.dw.com/p/2TdG0
Олександр Онищенко відомий, зокрема, своєю любов'ю до дорогих коней
Олександр Онищенко відомий, зокрема, своєю любов'ю до дорогих конейФото: picture-alliance/dpa/R. Vennenbernd

Справа народного депутата України від депутатської групи "Воля народу" Олександра Онищенка почалася у червні 2016 року. Тоді в НАБУ оголосили про викриття схеми з розкрадання державних коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ "Укргазвидобування", що завдало збитків на три мільярди гривень. На початку липня Верховна Рада надала згоду на притягнення Онищенка до кримінальної відповідальності за організацію цього розкрадання, але до того часу він уже залишив Україну.

Онищенко стверджує, що перебуває у Лондоні і що попросив у Великобританії про надання йому політичного притулку. Протягом осені кримінальне переслілування депутата-втікача переросло в інформаційну війну: Онищенко у вересні розповів, що президент України Петро Порошенко намагався купити телеканал "112 Україна", використовуючи при цьому адміністративний тиск. У жовтні в СБУ повідомили про досудове розслідування проти Онищенка щодо фінансування сепаратизму.

Компромат Онищенка на Порошенка

На новий рівень політичної гостроти конфлікт довкола справи Онищенка вийшов на початку зими, коли депутат пообіцяв оприлюднити записи своїх розмов із Порошенком. Через це в Україні почали говорити про новий касетний скандал та другого Миколу Мельниченка (який оприлюднив записи розмов з кабінету другого президента України Леоніда Кучми).

Олександр Онищенко заявив, що має записи своїх розмов з Петром Порошенком
Олександр Онищенко заявив, що має записи своїх розмов з Петром ПорошенкомФото: picture-alliance/dpa/K. Nietfeld

Новий епізод почався 30 листопада, коли у розмові з виданням "Страна" Онищенко розповів про купівлю голосів народних депутатів, в якій він сам і брав участь. "Загалом у Раді продають свої голоси в індивідуальному порядку близько 70 депутатів. Щодо знакових голосувань ціна їхнього голосу варіюється від 20 до 100 тисяч доларів, залежно від особи депутата. У кожному окремому випадку слід торгуватися, чим я, власне, і займався протягом кількох років роботи з командою Порошенка. Торгувався і організовував комерційні голосування на користь президента", - сказав Онищенко.

Систематичну купівлю депутатів у матеріалі "Страны" підтверджують критичні до Порошенка депутати Ігор Попов з Радикальної партії, Віктор Чумак з БПП, екс-парламентар від БПП Єгор Фірсов. Натомість Сергій Березенко, якому в статті закидається причетність до організації купівлі призначень та голосувань у парламенті, назвав історії про неї "цілковитою маячнею".

У Порошенка відсилають до правоохоронців

В Адміністрації президента України прямо не відповіли на звинувачення Онищенка, прокоментувавши їх місцевим ЗМІ лише так: "Онищенка з усім його "компроматом" очікують в Україні правоохоронні органи, зокрема НАБУ, Генпрокуратура, СБУ - з розпростертими обіймами".

СБУ говорить про державну зраду

Наступного ж дня після публікації "компромату Онищенка" СБУ заявила, що "вбачає у діях Олександра Онищенка ознаки державної зради". Щоправда, мова йде не про купівлю голосів нардепів, а про співпрацю з Москвою. На своєму сайті служба опублікувала фрагменти СМС-листування, як стверджується, між адвокатом Онищенка Андрієм Циганковим та "громадянином Д." Зокрема, Циганков начебто написав: "Тут усі впевнені, що Онищенко щільно під ними після отримання російського паспорта", а його співрозмовник через кілька повідомлень зауважив: "Коняр - відпрацьований матеріал для росіян, він їм усе віддав в обмін на паспорт". Нагадаємо, що Онищенко активно розвивав кінний спорт під прапором України.

На основі свого аналізу даної переписки в СБУ зробили такі висновки: "Олександр Онищенко отримав паспорт громадянина РФ. В обмін на натуралізацію Онищенко погодився на співпрацю з російською владою для дестабілізації ситуації в Україні з метою ухилення від кримінальної відповідальності (…) Онищенко, який має подвійне громадянство, готує масовану інформаційну атаку на Україну у рамках стратегії, узгодженої з Кремлем".

Другий Мельниченко?

На це Онищенко заявив "Українській правді" (УП), що має лише український паспорт, а звинувачення СБУ є відповіддю на його заяви щодо скуповування Адміністрацією президента голосів у парламенті. За словами нардепа-втікача, відповідний компромат він передав представникам міністерств юстиції та внутрішньої безпеки США, а не російським спецслужбам. Він також пообіцяв оприлюднити записи своїх розмов із Порошенком: "Ви почуєте голос гаранта, щоб всі ілюзії зникли про любов до держави і України, до народу. Я два роки щільно йшов з ним і добре його знаю". Джерела УП зазначили, що Онищенко протягом року записував свої розмови з Порошенком на наручний годинник з диктофоном.

Генпрокуратура "має тонни доказів"

Пізніше того ж дня, 1 грудня, генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що має підтвердження версії СБУ: "Я особисто бачив матеріали, які свідчать про те, що громадянин Онищенко, за словами його найближчого оточення, співпрацює з російськими спецслужбами", - сказав генпрокурор на брифінгу у Києві, передає "Інтерфакс-Україна". Він додав, що ГПУ має "кілька тонн документальних доказів фінансових, зокрема, незаконних угод фірм з орбіти пана Онищенка". За словами Луценка, Генпрокуратура веде провадження щодо інших епізодів, аніж ті, які розслідує НАБУ. Він навів приклад нафтової вишки у Херсонській області, яку свого часу захопили російські війська: "Після того, як російські війська відійшли, пан Онищенко підписав угоду з державними газовими структурами і почав займатися цієї вишкою (…) Відтоді газ без належного документального оформлення йшов до окупованого Криму", - зазначив Луценко. Водночас генпрокурор поставив під сумнів те, що Онищенко надав "які-небудь документи американській спецслужбі".

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою