1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Трампономіка: якою буде економічна політика Трампа

Томас Кольманн | Валерій Сааков
9 листопада 2016 р.

Проти вільної торгівлі, за протекціонізм та зниження податків - такими є головні економічні постулати Дональда Трампа. Можливі наслідки такої політики експерти оцінюють по-різному.

https://p.dw.com/p/2SPE6
США (символічне фото)
Фото: picture-alliance/dpa/U. Deck

Зменшити податкові ставки - уже багато американських президентів змогли здобути прихильність виборців у США за допомогою такої передвиборчої обіцянки. Але Дональд Трамп оголошував про наміри розпочати найбільш масштабне зниження податків за кілька останніх десятиліть. За його словами, в залежності від рівня доходів у майбутньому громадянам США доведеться сплачувати лише 10, 20 чи 25 відсотків податку на прибуток. Від такої політики найбільше виграють люди з найнижчим та найвищим рівнями доходів. А неодружені та незаміжні, які заробляють менше 25 тисяч доларів на рік, а також сім'ї, чий річний дохід нижчий за 50 тисяч доларів, у майбутньому взагалі не платитимуть податків на прибуток. Водночас для найзаможніших верств населення ставка цього податку має скоротитися із нинішніх 40 до 25 відсотків.

Якщо податкову реформу Трампа підтримає Конгрес, то із 2017 року більше половини із 120 мільйонів американських домогосподарств узагалі більше не платитимуть податку на прибуток. Але й це ще не все. Податок на прибуток для підприємств має зменшитися із нинішніх 25 до 15 відсотків, а податок на спадщину взагалі мають скасувати.

Тож не дивно, що фінансові експерти побоюються драматичних наслідків для американського бюджету внаслідок недорахування багатомільярдних податкових надходжень. У залежності від того, як послідовно та жорстко Трамп втілюватиме свою податкову політику, у наступні десять років бюджет може недорахуватися щонайменше від 2,6 трильйона до 3,9 трильйона доларів США, застерігали нещодавно експерти розташованого у Вашингтоні аналітичного центру Tax Foundation.

Утім, економічним радникам майбутнього президента США байдуже до цих застережень. Вони вважають, що поетапне підвищення податкових ставок на прибутки, отримані за кордоном, зможе закрити лазівки у податковому законодавстві. Адже такі провідні американські корпорації як Apple, Amazon чи General Electric цілком легально роками не перераховували мільярдних податків до відповідних американських відомств. Крім того, запевняють консультанти Трампа Відбар Росс та Пітер Наварро, зниження ставок оподаткування пожвавить американську економіку та, як наслідок, гарантуватиме нові податкові надходження.

Глобалізація лише на умовах США

Після своєї інавгурації Дональд Трамп планує перевірити торговельні угоди, укладені за участю США. Першим "під ніж" піде NAFTA - договір про вільну торгівлю між США, Канадою та Мексикою, принаймні такими були його передвиборчі обіцянки. А після того, як сплинуть прописані в договорі півроку на вихід з угоди, Трамп планував по-новому обговорити пункти цього договору - зі значно кращими умовами для США. 

Трамп також обіцяв, що Транстихоокеанську торговельну угоду (TTP) США ніколи не ратифікують, а над проектом запровадження вільної торгівлі з ЄС - Трансатлантичної торговельної угоди (TTIP) - далі не працюватимуть. Як наслідок, Китай, Південна Корея та Японія більше не матимуть такого доступу до ринку США, як раніше, адже планується запровадження вищих ставок ввізного мита на товари з Азії. На думку Трампа, лише таким чином США зможуть ліквідувати несправедливі конкурентні переваги, яких такі країни як Китай досягають завдяки державним маніпуляціям із курсом власних валют.

"Зробити Америку знову великою" - виборчі обіцянки Дональда Трампа (09.11.2016)

Ринки вже відреагували

Тим часом після підрахунку голосів, які засвідчили перемогу на виборах Дональда Трампа, знизився курс долара по відношенню до основних світових валют.  Також суттєво впали важливі індекси на світових фондових біржах. Так,  ф'ючерси Лондонської біржі, які дають орієнтир, як відкриються ринки, втратили 4,4 відсотка, повідомляє AFP.

S&P 500 - індекс, який включає показники вартості акцій 500 найбільших компаній США - впав на п'ять відсотків. Один з найважливіших фондових індексів Японії Nikkei 225 втратив 6,1 відсотка, у зв'язку з чим уряд та центральний банк країни вирішили провести у середу, 9 листопада, екстрене засідання.

Відреагував падінням на повідомлення про перемогу Трампа і ринок нафти. Ціна на неї знизилась до рівня, який був зафіксований після того, як стали відомі результати референдуму про вихід Великобританії зі складу Євросоюзу. Нафта марки WTI торгується на рівні 43 долара за барель - на чотири відсотка менше, ніж напередодні. Ціна на нафту марки Brent становить 44,9 долара за барель, що на 2,5 відсотка нижче порівняно з попереднім днем. "Це дежавю моменту Brexit, що викликає велике занепокоєння", - прокоментував останні зміни президент компанії Sumitomo Corp Global Research Боб Такаі.

Перша заява Трампа: "Я вас не підведу!" (09.11.2016)

 

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій