Через десять днів після того, як перший лист очільника Федерального бюро розслідувань США (ФБР) Джеймса Комі наробив стільки галасу й вніс свої корективи в передвиборну кампанію в США, в останні вихідні перед виборами він написав ще одного листа. Комі повідомив членам Конгресу, що після вивчення нової порції електронних листів, пов'язаних із кандидаткою на посаду президента від Демократичної партії, ФБР не знайшло підстав для відкриття справи проти неї. Якщо перша заява Комі щодо виявлення нових електронних листів викликав захват прихильників Трампа та обурення табору Клінтон, то зараз усе навпаки.
Прихильники Клінтон зітхнули з полегшенням, тому що заява Комі за два дні до виборів спростовує головний аргумент Дональда Трампа - зокрема про те, що Гілларі Клінтон загрожує кримінальне провадження через скандал навколо її електронної пошти. Натомість для Дональда Трампа та його прихильників лист Комі став ще одним підтвердженням того, що вся політична система зазнає маніпуляції. Тож нині за вказівкою Трампа вони знову обурюються главою ФБР і звинувачують його в здійсненні політичного вплину на користь Клінтон.
Дилема Джеймса Комі
Від самого початку вивчення пов'язаних із Клінтон листів поставило Комі у безвихідне становище. Незалежно від його дій він не зміг би догодити усім. Нинішнє зняття підозри із Клінтон також нічого не змінює у цій ситуації. Адже багато прихильників Клінтон і досі розгнівані через те, що Комі взагалі розпочав нову перевірку і зробив її публічною. Таким чином він, мовляв, надав Трампові переконливий аргумент проти Клінтон уже на фінішній прямій передвиборної кампанії. Тому багато прихильників Клінтон переконані - і в цьому вони, за іронією долі, мають багато спільного з прихильниками Трампа, - що глава ФБР від початку веде політичну гру, аби здійснювати вплив на виборців.
Після того, як пристрасті довкола виборів у США вляжуться, прихильники обох політичних таборів, які справді зацікавлені у примиренні після виборів, повинні були б подумати над тим, чи сприяли вони своїми, виправданими з партійної точки зору, нападками на ФБР та Комі і без того постраждалій довірі до інституцій та демократії у країні.
Адже ніхто, окрім самого Комі, не знає справжніх мотивів його дій. Можливо, він і справді переслідував політичну мету. А може, він намагався діяти добросовісно, керуючись найкращими намірами і не озираючись на політичні партії. Прихильникам і Трампа, і Клінтом можна лише порадити принаймні взяти до відома таку можливість.
Однією перешкодою менше
Але загалом нинішня новина є полегшенням для Гілларі Клінтон, адже вона прибирає велику перешкоду на її шляху до Білого дому. Бо навіть для цього дивного передвиборного цирку, у якому все видавалося можливим, імовірність притягнення до кримінальної відповідальності новообраної президентки виходила за рамки допустимого.
Тому те, що після заяви ФБР можливість кримінального переслідування більше не кидає тінь на Клінтон, не можна переоцінити. Це важливо не лише з огляду на день виборів, але і з огляду на час після нього.