1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Дюндар: Европа трябва да реши за Турция

Гезал Аджар
2 ноември 2016

Каква Турция искаме - свободна, демократична и светска, или управлявана от един потиснически режим държава? Германия и Европа трябва да се решат, казва за ДВ бившият главен редактор на в-к „Джумхуриет” Джан Дюндар.

https://p.dw.com/p/2S0mZ
Buchmesse Frankfurt Can Dündar -  Raif Badawi Award 2016
Снимка: picture-alliance/dpa/S. Prautsch

ДВ: Г-н Дюндар, в момента Вие живеете в изгнание в Германия. Срещу Вас се води съдебен процес в Турция, смятан от много критици за скалъпен. Как смятате, че би завършил подобен процес, в случай, че Турция подаде до германските власти официално искане за екстрадирането Ви?

Джан Дюндар: Това решение ще трябва да си го вземе Германия. Според мен, Германия ще трябва да вземе и друго важно решение: на коя страна да застане - на страната на демокрацията или на тази на потисничеството? Предстои да научим отговора. Всъщност решение трябва да вземе не само Германия, а и цяла Европа: каква Турция би желала да види – един потиснически режим или една свободна и демократична, светска държава? Мисля, че това ще бъде лакмусовият тест както за Германия, така и за Европа.

Как оценявате юридическата аргументация на арестите, предприети срещу журналисти от Джумхуриет”?

Намирам я за смехотворна. Щеше да е по-добре, ако веднага бяха казали: „Не искаме никакви мнения на инакомислещи и няма да толерираме и най-малката опозиция”. Защото „Джумхуриет” през цялата си досегашна история – т.е. през последните 20-30 години винаги се е борил срещу движението „Гюлен”. А това, че сега обвиняват тъкмо този вестник в подкрепа на Гюлен, не звучи правдоподобно за никого.

В Германия и Европа сте получавали многобройни награди, имате контакти с различни политици. Получавате ли онази поддръжка от Европа, на която сте се надявали? Какво би трябвало да се направи сега конкретно?

Наградите, които са ми присъждани, имат за мен голямо значение, те са същевременно и послание за солидарност. Но сега има нужда от нещо повече: когато гледам новите данни за оръжейната търговия между Турция и Германия от  последната година, се замислям дали зад тази подкрепа не стоят въпросните икономически интереси. И дали споразумението за бежанците не е замъглило европейския поглед към демокрацията? Мисля, че тези решения са толкова важни, че могат да поставят под въпрос дори съществуването ни – не само на Германия, но и на цяла Европа.

 

Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата