1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Е-декларації: що декларують чиновники

Михайло Малий
28 жовтня 2016 р.

Із зависанням сайту, складністю введення даних, але процес заповнення українськими чиновниками електронних декларацій триває. DW з'ясовувала майнові тренди заповнених е-декларацій.

https://p.dw.com/p/2RqjV
Із електронних декларацій українці дізналися, скільки готівки мають чиновники
Із електронних декларацій українці дізналися, скільки готівки мають чиновникиФото: Colourbox

Станом на 28 жовтня українські чиновники подали понад 85 тисяч електронних декларацій. Про це повідомила голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак на своїй сторінці у Facebook. Термін подання чиновниками електронних декларацій спливає 30 жовтня. Тож вони поспішають.

Оприлюднені дані про готівку

Нинішній прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який обійняв цю посаду у 2016 році, за попередній рік отримав 77 270 гривень зарплати на посаді голови Верховної Ради. Готівкою Гройсман задекларував два мільйони 280 тисяч гривень, 870 тисяч доларів і 460 тисяч євро. Народний депутат від фракції "Блок Петра Порошенка" (БПП) Руслан Демчак вказав у е-декларації 133 мільйони гривень готівкою. Водночас на банківських рахунках нардепа - 2 726 гривень. Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький на банківських рахунках зберігає 61 тисячу 293 гривень, а от готівкою - 53 тисячі доларів, 12 тисяч євро і 50 тисяч гривень. Депутат від "Волі народу" Олесь Довгий задекларував півтора мільйони доларів готівкою.

Виконавча директорка Центу протидії корупції Дарина Каленюк у зв'язку із таким трендом заявила, що з нетерпінням чекає на декларацію глави Нацбанку Валерії Гонтаревої. "Цікаво, скільки готівки під матрацом тримає голова Нацбанку", - запитує Каленюк у Facebook. У декларації, яку Валерія Гонтарева оприлюднила ще у квітні, на депозитах в українських банках у неї було 44 мільйони гривень.

Життя у стилі "люкс"

Начальник митного поста "Луцьк" Олександр Щуцький вказав у своїй декларації про доходи за 2015 рік автомобілі Bentley, Audi, Mercedes та BMW.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман задекларував 12 елітних годинників, серед них бренди: Rolex, Breguet, Girard-Perregaux, Parmigiani, Audemars Piguet, Ulysse Nardin. Нардеп від "Народного фронту" Ігор Котвіцький задекларував частину свого гардеробу. Серед одягу депутата є речі бренду Brunello Cucinelli: куртка за 174 164 гривні і костюм за 109 615 гривень. А міністр внутрішніх справ Арсен Аваков виявився поціновувачем дорогих вин. У декларації він вказав близько восьми сотень пляшок вина. Найстаріше - французьке Chateau Mouton-Rothschild врожаю 1945 року. Ціна за пляшку такого вина на європейських аукціонах сягає 15 тисяч доларів, пише сайт "Новое время".

Швейцарський годинник - незмінний символ статусу в українському політикумі
Швейцарський годинник - незмінний символ статусу в українському політикуміФото: Colourbox/Y. Iluhin

Іменні торгові марки

Уважно ставиться до торгової марки імені себе депутат Олесь Довгий. Він володіє марками "Довгий", "Олесь", "Олесь Довгий" і тими ж назвами англійською. Депутат Мустафа Найєм - власник марки "Мустафа Найєм". Позафракційний народний депутат Дмитро Ярош має право на торговельну марку "Правий сектор". Цікаво, що у грудні 2015 року Ярош вийшов із "Правого сектора" і створив новий громадсько-політичний рух "Дія".

Цікавинки й курйози

Декларанти найбільше нарікали на саму електронну систему. Мустафа Найєм зізнався, що йому розібратися в IT-тонкощах системи допомагала ціла команда. "За невелику доплату ми готові розповісти, як подати декларацію без по-батькові. Хто не знає, у мене його ніколи не було, по паспорту", - пише депутат у Facebook. Жваве обговорення в соцмережах викликало те, що депутат від БПП Анатолій Матвієнко задекларував володіння приміщенням храму Пресвятої Богородиці у Вінницькій області. А мер Харкова Геннадій Кернес, за даними декларації, орендує житловий будинок площею сім квадратних метрів. Тоді як голова фракції БПП Ігор Гринів, який пропонував закрити для широкого загалу доступ до даних про кошти і майно чиновників, задекларував першу друковану книгу в Україні "Апостол", видану Іваном Федоровим у Львові у 1574 році.

Інтригою залишається декларація президента Петра Порошенка. У Національному агентстві з питань запобігання корупції попередили, що відтермінування крайнього терміну подання декларацій не буде. Ті, хто вказали неправдиву інформацію в деклараціях, підпадають під кримінальну відповідальність.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій