1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Литва змінює правлячу еліту

Вітольд Янчис
24 жовтня 2016 р.

Литовський "Союз селян та зелених" отримав неочікувану перемогу на парламентських виборах в країні. Чого чекати від такого результату?

https://p.dw.com/p/2Reef
Парламентські вибори в Литві в 2016 принесли поразку традиційним для країни елітам
Парламентські вибори в Литві в 2016 принесли поразку традиційним для країни елітамФото: picture-alliance/AP Photo/M. Kulbis

Якщо в сеймі останнього скликання "Союз селян та зелених Литви" було представлено одним депутатом, то в новому парламенті ця партія сформує найбільшу фракцію. За попередніми підсумками другого туру виборів, що пройшов 23 жовтня, у "селян" 56 зі 141 мандата.

Партія-аутсайдер не просто перемогла, вона відтіснила на друге і третє місця відповідно найбільші політичні об'єднання країни - консерваторів із "Союзу Вітчизни - Християнських демократів Литви" і Соціал-демократичну партію Литви. Для соціал-демократів, які досі були при владі в коаліції з трьома іншими партіями, ця поразка виявилась особливо гіркою. Вони отримали лише 17 мандатів, тоді як консерватори майже вдвічі більше - 31.

Запорука успіху "селян"

"По-перше, успіх "селян" пояснюється тим, що традиційні партії розчарувати виборців, по-друге, вони привабили виборців з глушини, по-третє - популістськими заявами щодо внутрішньої політики", -  пояснив в інтерв'ю DW завідувач кафедри політології в Університеті імені Вітаутаса Великого Анджей Пукшто. Популістськими політолог назвав обіцянки посилити правила продажу алкогольних напоїв, створити мережі державних аптек з недорогими ліками і попередити відтік робочої сили з країни.

Голова литовських "селян" Рамунас Карбаускіс (зліва) і лідер партійного списку Саулюс Скверняліс
Голова литовських "селян" Рамунас Карбаускіс (зліва) і лідер партійного списку Саулюс Скверняліс Фото: picture-alliance/AP Photo/M. Kulbis

Представники цієї партії критикували й ухвалений напередодні виборів новий трудовий кодекс. Він лібералізував законодавство, адже полегшив, зокрема, працедавцям звільнення співробітників.

На думку політолога з Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету Вітіса Юрконіса, новий трудовий кодекс, ініціаторами ухвалення якого були соціал-демократи, котрі звичайно обстоювали підтримку прав трудящих, також став фактором, що спричинив поразку на нинішніх виборах традиційних для правлячого класу Литви партій.

Кандидати на прем'єрство

На результатах виборів позначилась і роль лідерів партій. У Литві ні для кого не були секретом натягнуті стосунки представника соціал-демократів, прем'єр-міністра Альгирдаса Буткявичюса, і президентки Далі Грібаускайте. Напередні голосування багато хто прогнозував посаду голови уряду лідеру консерваторів, 34-річному Габріелюсу Ландсбергісу. Але онуку першого після розпаду СРСР президента Литви ще далеко до популярності діда.

Варте уваги й те, що новим прем'єр-міністром стане не голова "Союзу селян та зелених", мультимільйонер і промисловець Рамунас Карбаускіс. Серед головних кандидатів на цю посаду від партії-переможниці - колишній міністр внутрішніх справ Саулюс Скверняліс. Офіційно він не є членом партії "селян". 46-річний поліцейський прийшов у політику два роки тому і завоював чималу підтримку виборців завдяки оголошеній ним рішучій боротьбі з корупцією.

Хто увійде до коаліції?

Лідер "Союзу селян та зелених" Карбаускіс уже заявив, що його партія відкрита для коаліції як із консерваторами, так і з соціал-демократами. Залежно від складу нової коаліції розставлять акценти у внутрішній політиці. "Союз селян та зелених", приміром, стверджує, що соціальна політика потребує активної підтримки держави, консерватори ж мають іншу думку. Вони збираються залучити іноземних інвесторів, і таким чином домогтися зростання економіки. "Селяни" і "зелені" роблять ставку на внутрішні ресурси країни та прагнули би повернути на батьківщину хоча би частину громадян Литви, які емігрували до інших країн", - пояснив DW політолог Антанас Кулакаускас.

Однак у зовнішній політиці якихось змін очікувати не варто. Публіцист Римвідас Валатка нагадав, що раніше "селяни" протестували проти вступу Литви до єврозони і вільного продажу землі: "Лідер партії Рамунас Карбаускіс висловлювався навіть проти НАТО, але під час виборів партія відмовилась від таких заяв". Крім того, необхідність формування коаліції з однією із традиційних для Литви партій говорить на користь попереднього курсу в відносинах з ЄС і НАТО, а також з Росією.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою