1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Навіщо Сенцов Росії?

21 жовтня 2016 р.

В Україні вважають, що кримського кінорежисера Олега Сенцова Росія використовуватиме для "торгу" щодо послаблення міжнародних санкцій, тому його звільнення можливе лише через політичний тиск на Кремль.

https://p.dw.com/p/2RXRe
Russland Ukraine Regisseur Oleh Senzow Verhaftung auf der Krim
Український кінорежисер Олег Сенцов був заарештований окупаційною владою Криму за звинуваченням в екстремізміФото: DW/I. Khoroshylov

Міністерство закордонних справ України обурене відмовою Росії передати українській стороні кримського кінорежисера Олега Сенцова, якого засудили в РФ до 20 років колонії суворого режиму. "Олег Сенцов є громадянином України. Він не відмовлявся від українського громадянства. Це абсолютно незаконне рішення РФ вважати його громадянином Росії", - прокоментувала DW речниця МЗС України Мар’яна Беца лист-відповідь міністерства юстиції Росії українському міністерству юстиції з приводу неможливості передати Олега Сенцова Україні через те, що він, мовляв, російський громадянин.

Де логіка?

21 жовтня цей лист опублікував на своїй сторінці  в Facebook заступник міністра юстиції України Сергій Пєтухов. "У зв'язку з тим, що Сенцов О. Г. є російським громадянином, передача в Україну цього засудженого відповідно до Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року неможлива", - зазначено у відповіді мін'юсту РФ. Російські чиновники апелюють до того, що Сенцов отримав російське громадянство згідно з законом, який регулював прийняття до складу Російської Федерації Криму та міста Севастополя. На думку працівників російського мін'юсту, на заваді передачі також стоїть відсутність між Україною та Росією міжнародного договору, що регулює питання подвійного громадянства.

"Доволі цинічне рішення щодо нав’язування р осійського громадянства людині, яка якраз і боролася проти поширення "зеленими чоловічками" російської юрисдикції на території Криму", - каже керівник Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, яка майже два роки тому разом з іншими правозахисними організаціями започаткувала правозахисну адвокаційну кампанію LetMyPeopleGo з допомоги українцям, затриманим у Росії та Криму.

І офіційні представники української влади, і правозахисники не можуть зрозуміти логіку, за якою Росія мотивує свої рішення. Адже влітку цього року Москва офіційно видала Україні кримського фотографа Геннадія Афанасьєва, якого, як і Сенцова, незаконно затримали в Криму та засудили в РФ. Окрім цього раніше омбудсмен Росії визнала, що Олександр Кольченко і Олег Сенцов є громадянами України. При цьому російська сторона заявила, що у них є і громадянство РФ, оскільки вони в установлені терміни "офіційно не заявили про відмову від російського громадянства", але й "не зверталися із заявою на оформлення російських паспортів і, відповідно, даних паспортів не отримували". " Сенцов -громадянин України. Великий Українець, якого ми всі разом зобов'язані витягти з Мордору. Разом з усіма іншими заручниками і політв'язнями. Крапка", - написала на своїй сторінці в Facebook представниця України в підгрупі з гуманітарних питань тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко.

Акція протесту під стінами російського посольства у Києві з вимогою звільнення Сенцова (архівне фото)
Акція протесту під стінами російського посольства у Києві з вимогою звільнення Сенцова (архівне фото)Фото: DW/O. Sawytsky

В обмін на зняття санкцій?

МЗС України запевняє, що не змінюватиме стратегії звільнення українських заручників в Росії і продовжуватиме боротися за звільнення всіх українців. "Заручники - це один з важелів впливу РФ на Україну. Але ми будемо застосовувати всі доступні дипломатичні та недипломатичні заходи для звільнення наших політв'язнів. Ми розуміємо, що у юридичній площині звільнити їх неможливо, бо це всі політично вмотивовані справи, які будуються на сфальсифікованих обвинуваченнях наших громадян", - зауважила Мар’яна Беца. Вона зазначила, що українська сторона мобілізує свої зусилля на міжнародних політичних майданчиках та продовжуватиме переговори про посилення санкційного тиску на Росію з метою звільнення українських політв’язнів.

Натомість правозахисниця Олександра Матвійчук вважає, що Олега Сенцова та інших українських заручників Росія використовуватиме у переговорах про зняття міжнародних санкцій. "Кремль підвищує ставки у його звільненні. І, скоріш за все, буде використовувати це для торгу, наприклад, з питання санкцій", - припускає Матвійчук, оскільки ім’я кінорежисера Олега Сенцова відоме у світі та "на слуху" у міжнародних політиків.

Росія не видасть режисера Олега Сенцова Україні (21.10.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою