1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW
Тероризм

Звільнення Мосула не означатиме кінця ІД

Керстен Кніпп | Інна Завгородня
18 жовтня 2016 р.

Навіть у разі швидкої перемоги над бойовиками "Ісламської держави" у Мосулі загроза глобального тероризму меншою не стає. Після повалення халіфату у світі може виникнути небачена досі "терористична діаспора".

https://p.dw.com/p/2RMuK
Наступ іракських урядових сил на Мосул, 17 жовтня
Фото: Getty Images/AFP/A. Al-Rubaye

Результати першого дня наступу на Мосул "відмінні", відзвітував генерал-майор Наджм аль-Джабурі. За його словами, вдалося звільнити перші міста й села поблизу міста-мільйонника, захопленого терористичним угрупуванням "Ісламська держава" (ІД) улітку 2014 року. Окрім того, за словами іракського військовослужбовця, знищені близько 60 відсотків реактивних систем залпового вогню та мін довкола міста.

Незалежно від того, у якому темпі просуватиметься операція зі звільнення Мосула найближчими тижнями і місяцями, серйозні заяви про майбутнє ІД у довгостроковій перспективі робити важко. Однак з огляду на розвиток ситуації можна зробити певні припущення. І вони, за оцінками експертів, дають мало надій те, що ІД скоро буде переможеною й недієздатною.

Навпаки: в Іраку, на Близькому Сході та в інших частинах світу, особливо в Європі, ІД і далі буде присутня. Якщо і не в дотеперішній, то у новій, видозміненій формі.

Нові форми ІД

У найближчому майбутньому ІД вже не зможе претендувати на "державу", чи то пак "халіфат", пише Реувен Ерліх, директор ізраїльського Інформаційного центру Меїра Аміта з вивчення тероризму. За його словами, ісламістські бойовики зазнаватимуть дедалі більшого натиску в Іраку й Сирії. А це, у свою чергу, змусить їх відмовитися від їхньої попередньої структури, але аж ніяк не повністю ліквідувати її, вважає експерт. "За нових умов ІД знову стане сунітською терористичною організацією, якою вона була на початку. Однак нині - зі значно покращеними оперативними здібностями", - зазначає Ерліх.

За його словами, політична й суспільна ситуація в регіоні і в майбутньому залишатиметься сприятливою для ІД. Експерт наголошує, що ціла низка держав знищені, передусім Ірак, Сирія, Ємен і Лівія. А тамтешні уряди, додає Ерліх, не в змозі запропонувати своїм громадянам безпеки й основоположних державних послуг. Це й надалі гарантуватиме ІД симпатиків і новобранців, зазначає експерт.

Ідеологічні успіхи ІД

Схожими є прогнози аналітиків Інституту МакКейна з міжнародного лідерства при Університеті штату Аризона. На їхню думку, територіальні втрати хоч і ослаблять ІД, однак її ідеологія й надалі вабитиме. "Таким чином ІД вдасться надихати терористів у всьому світі - у незнаних донині масштабах", - зазначається в дослідженні Інституту.

Після руйнування "халіфату" ІД здійснюватиме свій вплив у всьому світі передусім за допомогою інтернету. Так, ІД має у своєму розпорядженні 100 тисяч акаунтів на Twitter, на яких щодня публікуються 50 тисяч повідомлень, пише у своїй книжці "Цифровий халіфат" публіцист Абдель Барі Атван. За підрахунками експерта Школи східних і африканських досліджень Лондонського університету, ІД щодня здійснює 40 публікацій - окрім текстів ідеться про відео, аудіо та фоторепортажі.

Заклик до терору

В інтернеті публікуються у тому числі й заклики до терору, серед яких - звернення нині вже вбитого головного пропагандиста ІД Абу Мухаммеда аль-Аднані. У квітні він закликав вбивати "невірних". Ті, хто не має бомби або кулемета, за словами аль-Аднані, мають використовувати каміння, перерізати своїм жертвам горло, підпалювати їхні будинки й автомобілі. "Чогось на кшталт невинності не існує", - заявив він кількома тижнями пізніше у відео-зверненні. Мовляв, чим більшого болю завдає атака на цивільних осіб, тим вона ефективніша й бажаніша.

Подібна пропаганда може активізувати численних терористів-одинаків, побоюється Реувен Ерліх. Окрім чітко спланованих атак, на кшталт нападів у Парижі і в аеропорту Стамбула або збиття російського літака над Сінаєм, треба рахуватися із численними меншими інцидентами. Вони хоч і не є спланованими та здійсненими ІД, однак інспіровані її ідеологією. Серед прикладів Ерліх називає напад у потязі поблизу німецького Вюрцбурга, атаки в Орландо та Ніцці.

Місце теракту в Ніцці
Тероризм майбутнього - атаки на кшталт здійсненої за допомогою вантажівки у Ніцці Фото: picture-alliance/AP Photo/F. Mori

"Кров Мосула"

Про значну загрозу попереджає й очільник Федерального бюро розслідувань США Джеймс Комі. Халіфат хоч і буде розбитий, однак "із хаосу краху вийдуть сотні дуже, дуже небезпечних людей". Вони, за словами Комі, у жодному разі не обмежуватимуть свої дії Близьким Сходом. "Упродовж наступних двох-п'яти років виникне така терористична діаспора, якої ми ніколи раніше не бачили", - застерігає він.

Розвиток ситуації в регіоні лише збільшуватиме згадані загрози, пишуть аналітики Інституту МакКейна. Вони зазначають, що на підконтрольних ІД територіях народилося перше покоління дітей ІД. "Це наступне покоління не знатиме нічого іншого, окрім тероризму, а тому становитиме довгострокову небезпеку", - зазначають дослідники.

На думку аналітиків, звільнення Мосула не зможе зменшити цих загроз. Навпаки, битва за місто може навіть зробити екстремістів сильнішими, застерігають фахівці. Як пише на сторінках газети Al Araby Al-Jadeed політичний аналітик Талха Абдулразак, Мосул може стати синонімом пекла, набагато гіршого, ніж те, якого нині зазнають жителі сирійського Алеппо. "Із крові й попелу Мосула може постати набагато більша небезпека, ніж та, яку нині становить ІД", - додає він.

Іракські війська розпочали звільнення Мосула (17.10.2016)