1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Таїланд на порозі духовної кризи

Родіон Еббіґгаузен | Валерій Сааков
14 жовтня 2016 р.

Смерть короля Адульядета може знаменувати початок глибокої кризи в тайському суспільстві. Військові та представники королівського двору мали б стартувати перезапуск усієї системи. Однак передумов для цього бракує.

https://p.dw.com/p/2REuM
Таїланд, жалоба
Фото: Reuters/J. Silva

У Таїланді жалоба. Країна прощається з монархом Пуміпоном Адульядетом, який після тривалої хвороби помер 13 жовтня в лікарні Сірірай. Улюбленець свого народу правив країною впродовж 70 років. Після себе він залишає вакуум. І цей вакуум становить додаткову загрозу стабільності країни, яку й без того роздирають чвари між політичними групами, безкінечні конституційні реформи та військові путчі.

Право та порядок

Про те, наскільки серйозними є побоювання, свідчить і заява прем'єр-міністра країни, колишнього генерала Прают Чан-Оча, який прийшов до влади 2014 року внаслідок військового перевороту. У своїй телевізійній промові в зв'язку зі смертю монарха прем'єр заявив, що збереження безпеки та правопорядку має найвищий пріоритет. Тож з того моменту скрізь у країні до ключових місць стягли додаткові військові підрозділи.

Прают також застеріг від будь-яких спроб намагатися скористатися нинішньою ситуацію для здобуття політичних балів. Крім того, він закликав представників бізнесу, наскільки це можливо, якомога швидше повернутися до щоденного ритму роботи.

Після поширення новини про смерть Пумпіона Адульядета на біржі зафіксували короткотермінове падіння курсу котирувань цінних паперів. Але вже наступного дня ситуація знову покращилася.

Пуміпон Адульядет, король Таїланду, жалоба
Короля Пуміпона Адульядета дуже шанували, тож жалоба через його смерть повсюднаФото: Reuters/A. Perawongmetha

Тим часом політична та економічна криза, яка власне триває вже роками, не може відволікти багатьох мешканців Таїланду від шоку. Насправді король вже багато років майже не з'являвся на людях, а його вплив на політичні події в країні був радше незначним, порівняно з попередніми роками.

Духовна криза

Набагато складнішою видається духовна криза, яку спричинює смерть короля Пуміпона. Панівною релігією в Таїланді є буддизм, а більшість населення глибоко релігійне. Для таїландців король символізує та гарантує космічний порядок. В свідомості багатьох таїландців король у кращому разі ідеальний буддійський правитель, адже своїм моральним авторитетом та харизмою він привносить порядок у земний безлад. На думку багатьох жителів країни, король Пуміпон цілком виконував цю роль.

Багато людей в Таїланді побоюються не політичної чи економічної кризи, яка вже багато років не випускає країну зі своїх лабетів, а значно глибшого духовного потрясіння. Тепер, коли короля немає серед живих, такі чесноти буддизму як доброта, мудрість, самозречення та моральність можуть остаточно зникнути. Особливо в політиці.

Тож лишається цілком невизначеним, чи вдасться військовим та монархії, впоратися з цією кризою, що зачепила всі прошарки суспільства.

Диктатура військових та кронпринц

Два роки, що минули з часу останнього перевороту, довели, що військові в змозі вберегти стабільність та порядок в країні. Але взятися за втілення глибшої програми реформ, що покликана подолати глибокий розкол у суспільстві, вони загалом не зуміли. Так само і в економіці, попри чимало спроб з боку уряду військових, домогтися покращення ситуації не зовсім вдалося. Хоч на конституційному референдумі, що відбувся в серпні 2016 року, військові змогли домогтися ухвалення запропонованої ними конституції, але всі партії оцінили передбачені конституцією рамки для дій як занадто тісні. Тож у жодному разі не можна з впевненістю стверджувати, що призначені на 2017 рік вибори справді відбудуться.

Маха Вачіралонгкорн, наслідний принц Таїланду
Трон може виявитися непосильним тягарем для наслідного принца Махи ВачіралонгкорнаФото: Getty Images/AFP/P. Kittiwongsakul

Крім того, питання правонаступництва на троні, яке регламентується конституцією та палацовим законодавством, ще не з'ясоване до кінця. Так напередодні прем'єр-міністр Прают Чан-Оча заявив, що 64-річний наслідний принц Маха Вачіралонгкорн замінить свого батька на троні, щоб буквально "запобігти безладу". Ще 1972 року король оголосив свого сина наступником на троні. Утім, наслідний принц попрохав відстрочки, щоб спільно зі співвітчизниками оплакувати смерть свого батька. Можливо, він сподівається, що це допоможе покращити його імідж.

Кронпринц, який провів багато часу на своїй віллі на Штарнберзькому озері в Баварії, був тричі одружений. Одного разу його мати порівняла його з Дон Жуаном. На противагу своєму батькові, який сповідував готовність до жертв, скромність та дисципліну, наслідний принц відомий як примхливий, непередбачуваний та ексцентричний. А всі ці якості дискредитують його в очах багатьох таїландців як ідеального правителя.

Через тимчасову відмову Вачіралонгкорна регентство перебирає на себе голова Ради корони Прем Тинсуланон. Саме такий порядок передбачає основний закон Таїланду. Тинсуланон, який раніше посідав пост прем'єра країни, має поважний вік - 96 років. Під час свого керування урядом у 1980-ті роки він вважався прихильником центристських позицій і виступав за демократизацію країни.

Видовищні політтехнології: слони як агітатори в Таїланді (01.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій