1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

В Україні закликають переглянути "закон Савченко"

3 жовтня 2016 р.

Тисячі засуджених - на волі, поліція не встигає розкривати їхні повторні злочини і просить більше грошей для карного розшуку. В Україні з новою силою розгорілася дискусії навколо "закону Савченко".

https://p.dw.com/p/2QpHh
Лук'янівський слідчий ізолятор
Лук'янівський слідчий ізоляторФото: T. Shulimova

Не минуло й року, відколи в Україні почав діяти "закон Савченко", що передбачає зарахування одного дня попереднього ув'язнення в СІЗО за два дні позбавлення волі, як про його наслідки почалися гострі суспільні дискусії. Міністр внутрішніх справ (МВС) України Арсен Аваков заявляє, що цей закон суттєво ускладнив життя українським поліцейським.

За його словами, на сьогодні за "законом Савченко" від подальшого відбування покарання звільнено 8 200 засуджених, ще 34 тисячі ув’язнених вийдуть на волю за рік. "Із  тих, хто вийшов, 785 знову викриті у скоєнні нових злочинів. З них 22 - затримані за умисне вбивство, 18 - за завдання важких тілесних ушкоджень, 10 - зґвалтування, 405 - крадіжки, 131 - грабежі, 66 - збройні розбої. І це тільки ті, кого вдалося затримати. Стільки ж залишаються за кадром нашої уваги", - навів статистику на своїй сторінці у Facebook Арсен Аваков. Завдяки "закону Савченко" на волю вийшли і  кілька фігурантів гучних кримінальних справ. Серед них - суддя-"колядник" Ігор Зварич, якого засудили за корупцію, Андрій Слюсарчук, відомий як "Доктор Пі", який оперував людей, не маючи медичної освіти, депутат Верховної Ради Віктор Лозинський, який був засуджений за вбивство людини, організатор масштабної будівельної афери "Еліта-Центр" Олександр Шахов.

Закон надії

Проект закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом терміну попереднього ув'язнення в строк покарання", або так званий "закон Савченко", був зареєстрований у Верховній Раді 5 листопада 2015 року. Автором документа виступила народна депутатка від партії "Батьківщина" Надія Савченко, яка на той момент перебувала у російському СІЗО, очікуючи на рішення суду в Донецьку Ростовської області. Співавторами законопроекту Савченко на той момент виступили депутати Верховної Ради з фракцій "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту". Поки Надія Савченко голодувала у російському СІЗО, 26 листопада український парламент підтримав її законопроект. Пізніше його підписав президент України, а 24 грудня 2015 року закон вступив в силу.

"Умови в СІЗО в Україні завжди були поганими, бо ізолятори - переповнені: мало місця, люди сплять по черзі чи стоячи, холодно, брудно. Ідея "закону Савченко" в тому, аби люди, які очікували вироку суду в таких умовах, що прирівнюються до катування, отримали рік в’язниці за два. Це - гуманізація Кримінально-процесуального кодексу (КПК)", - пояснює керівник Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Він наголошує, що в Україні треба якомога швидше розпочати реформи пенітенціарної та судової системи та продовжити реформу поліції. Адже, за його словами, через недосконалість правоохоронної системи у в’язниці потрапляють люди, які не скоювали злочини, але зізнання у скоєнні з них "вибивають". Правозахисник впевнений, що "закон Савченко" - це єдина можливість неправомірно засудженим вийти на волю. "В Україні практично немає виправдальних вироків. "Закон Савченко" - це надія для незаконно засуджених", - каже Євген Захаров.

"З цим треба закінчувати"

Тим часом глава МВС Арсен Аваков переконаний, що "закон Савченко" підриває суспільну безпеку та провокує зростання злочинності в країні, тому МВС просить Верховну Раду терміново скасувати цей закон."Я за гуманізм, звісно, і все таке, але проти потурання рецидивістам. З цим треба закінчувати, панове парламентарі", - написав Арсен Аваков у Facebook.

В інтерв’ю DW радник міністра Володимир Філенко зазначив, що за ініціативи МВС депутати розробляють законопроект про перегляд окремих положень "закону Савченко", однак не уточнив, коли цей законопроект буде переданий на розгляд Верховної Ради. "Більшість фракцій у парламенті готові розглядати такі зміни", - запевнив Філенко. Він вказує на те, що про повне скасування закону поки не йдеться, а лише про вилучення з закону кількох статей, які дозволяють виходити на волю серійним вбивцям, рецидивістам, засудженим довічно. За словами Філенка, в МВС розуміють, що потрібно вдосконалити роботу правоохоронної системи, аби термін розслідування справ був максимально коротким, щоб попередньо ув’язнені перебували в СІЗО якомога менше часу. "Але для цього нам треба збільшити слідчий апарат. У нас брак кадрів. Після переатестації з такими зарплатами, які є зараз, багато звільнилося. Навантаження на слідчого - сотні справ", - каже радник міністра. На його переконання, аби виправити наслідки "закону Савченко" та не допускати порушення прав попередньо ув'язнених в СІЗО, Кабмін має збільшити фінансування Нацполіції. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вже заявив, що уряд ініціює виділення додатково 330 мільйонів гривень на зарплати співробітникам карного розшуку та перегляд "закону Савченко".

Альтернатива перегляду закону

Експерт з кримінального права Центру політико-правових реформ Олександр Банчук попереджає: якщо депутати і скасують "закон Савченко", то ув’язнені продовжуватимуть виходити на волю. "Закон поширюється і на тих, хто був засуджений раніше і зараз. Він покращує становище людини, тому за Конституцією не має зворотної дії. Тобто вийдуть всі, хто до моменту ймовірного скасування мав право на перегляд строку ув’язнення один день у СІЗО за два у в’язниці", - констатує Банчук. Він вважає, що ефективніше буде запустити в Україні систему пробації, коли за засудженим чи звільненим з місць позбавлення волі наглядають співробітники пробаційної служби. "У нас зараз ніхто не контролює, хто виходить з місць позбавлення волі, і що вони далі роблять. А їх треба супроводжувати і ресоціалізовувати" - наголошує Банчук. Необхідні зміни до законодавства, які запускають в країні систему пробації, Верховна Рада ухвалила лише у вересні цього року.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою