1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

День бабака: різниця виборів у РФ 2011 і 2016

Юлія Вишневецька, Стас Соколов19 вересня 2016 р.

Результати виборів до російського парламенту викликають відчуття дежавю. Але спосіб досягнення цих результатів дещо інший. Про головні відмінності виборів 2011 та 2016 року - у статті DW.

https://p.dw.com/p/1K4f1
Вибори у Росії: урна для бюлетенів у Москві
Урна для бюлетенів у МосквіФото: picture-alliance/AP Photo/I. Sekretarev

У Державній думі Росії, обраній у неділю, 18 вересня, будуть представлені ті ж партійні фракції, що і протягом останніх п'яти років. Законодавча влада в країні продовжує "день бабака". Але є і відмінності. "Єдина Росія", усупереч низці прогнозів, значно посилила свої позиції в новому парламенті. І це не єдиний важливий нюанс.

Явка впала

Станом на ранок понеділка, 19 вересня, з урахуванням 90 відсотків опрацьованих бюлетенів, явка на виборчих дільницях Росії 18 вересня 2016 року становила 47,84%. Це набагато менше, ніж на виборах 2011 року. Тоді офіційна статистика показала більше 60 відсотків явки. Особливо разючий контраст помітний у Москві та Санкт-Петербурзі. У столиці РФ явка порівняно з 2011 роком знизилася - з 50 до 28 відсотків, а в Санкт-Петербурзі - з 55 до 26 відсотків. Примітно, що в 2016 році дані щодо явки збільшувалися зі зростанням кількості оброблених бюлетенів.

Партії ті ж, позиції різні

"Єдина Росія" на чолі з прем'єром Дмитром Медведєвим, Комуністична партія (КПРФ) Геннадія Зюганова, Ліберально-демократична партія (ЛДПР) Володимира Жириновського та "Справедлива Росія" під керівництвом Сергія Миронова, як і 2011 року, подолали п'ятивідсотковий бар'єр для проходження партії до Держдуми.

Вибори до Держдуми: підрахунок голосів у Петербурзі
Підрахунок голосів у ПетербурзіФото: picture-alliance/AP Photo/D. Lovetsky

Але на відміну від 2011 року, "Єдина Росія" сьогодні претендує не лише на парламентську, але й на конституційну більшість. Партія влади отримала більшість депутатських мандатів як за партійними списками, так і в одномандатних округах.

Інші парламентські партії зробили рокіровку: боротьба за друге місце йде між ЛДПР і КПРФ, "Справедлива Росія" помітно відстала. За цю партію, за наявними даними, проголосували трохи більше шести відсотків виборців. У 2011 році "Справедлива Росія" на хвилі протестного голосування набрала більше 13%.

Більше учасників, більше переможених

У 2016 році на виборах до Держдуми за федеральним списками брали участь 14 партій, які мають представництво в регіональних парламентах. Це вдвічі більше, ніж у 2011 році. Тоді за місця в Держдумі змагалися сім партій, але "Яблуко", "Патріоти Росії" і "Правое дело" до Думи не пройшли. Цього разу перелік "невдах" відповідно став довшим.

Він виглядає наступним чином: "Яблуко", "Патріоти Росії", "Родина", "Комуністи Росії", Російська партія пенсіонерів за справедливість, "Зелені", "Гражданская платформа", "Партия роста", "Гражданская сила" і "ПАРНАС".

Заповітні три і п'ять відсотків

Ці партії не подолали п'ятивідсотковий бар'єр, який необхідно взяти, щоб отримати мандати у парламенті. На момент публікації статті було незрозуміло, чи буде в опозиційної партії "Яблуко" бодай два відсотки голосів. Утім, щоб претендувати на державне фінансування, яким "Яблуко" користувалося після виборів до Держдуми в 2011 році, необхідно отримати мінімум три відсотка.

Фальсифікацій менше, як і спостерігачів

За даними "Газети.ру", на 0 годин 10 хвилин 5 грудня 2011 року офіційні результати "Єдиної Росії" у Москві майже вдвічі перевищували дані екзит-полів (опитувань виборців на виході з виборчих дільниць): 46,2% проти 27,6%.

Фальсифікації тоді були грубими і кричущими: за численними свідченнями, члени виборчих комісій просто ігнорували бюлетені і вносили в протоколи свої дані. А тодішній голова Центрвиборчкому Володимир Чуров всі повідомлення про порушення називав "нісенітницею".

Протести проти фальсифікацій на виборах 2011 року
Протести проти фальсифікацій на виборах 2011 рокуФото: picture-alliance/dpa

Цьогоріч опитування приблизно відповідали офіційним даними ЦВК. Хіба що "Єдина Росія" знову "відзначилася". За офіцками Всеросійського центру опитування громадської думки (рос. ВЦИОМ), провладна партія за партійними списками здобула 44% голосів. Натомість за офіційними підрахунками, цей результат "Єдина Росія" знову значно перевершила.

Асоціація "Голос", яка веде спостереження за виборами, повідомила про "вкидання" бюлетенів і "каруселі", але далеко не в таких масштабах, як раніше. Утім, спостерігачів "Голосу" у цьому році було вдвічі менше, аніж у 2011-му - лише чотири тисячі по всій Росії. Зате з ними поводились краще - майже ніде не виганяли з виборчих дільниць, давали можливість вести фото - і відеозйомку. Усі повідомлення про порушення "Голос" направляє до Центрвиборчкому, там обіцяють розібратися. У 2011-му про це можна було хіба що мріяти.

Одномандатні ілюзії

Здавалося б, інша важлива відмінність нинішніх виборів від попередніх - поява одномандатних округів, переможці в яких отримають половину, тобто 225 місць, у Держдумі. Теоретично це давало виборцям можливість провести до парламенту окремих опозиційних політиків. На практиці ж кандидати від "Єдиної Росії", судячи з усього, можуть святкувати перемогу в більш ніж двохстах округах.

Провокації на виборах до Держдуми РФ у Києві (18.09.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою