1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Суспільне мовлення в Україні

Лілія Гришко16 вересня 2016 р.

Процес створення суспільного телерадіомовлення в Україні майже завершено. Але несподівано знову виникли проблеми. Цього разу через податківців.

https://p.dw.com/p/1K3Xd
Фото: Colourbox/Mihajlo Maricic

Ще навесні 2015 замість "Першого національного" телеканалу в Україні запустили "UA:Перший". Його презентували як канал суспільного мовлення, з сучасними соціальними програмами та проектами. І все здавалося б добре. Однак ситуація є оманливою. Річ у тім, що офіційно суспільного мовлення в Україні досі не існує, оскільки юридичне оформлення публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанії України" (ПАТ НСТУ) шляхом реорганізації нині діючої Національна телекомпанія України (НТКУ) ще не завершене. Цю реорганізацію планували закінчити до грудня, аби з січня 2017 року в Україні таки повноцінно запрацювало суспільне телерадіомовлення.

Під особистий контроль

Але цього може не відбутися. Експерти та наглядова рада НСТУ заявляють що створення суспільного мовлення знову під загрозою зриву - цього разу через Державну фіскальну службу України (ДФСУ). Для створення суспільного мовника на базі Національної телерадіокомпанії України спочатку потрібно розпустити всі обласні телерадіокомпанії, аби потім їх об'єднати під дахом уже суспільного мовника. Як пояснив у розмові з DW член Наглядової ради НСТУ Віктор Таран, на сьогодні неліквідованими залишаються лише Національна радіокомпанія України, ДТРК "Крим" та Севастопольська РДТРК. За його словами, Державна фіскальна служба відмовляється викреслити їх з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

"Податківці свідомо нічого не роблять і футболять одне до одного, - скаржиться Таран. - Ніхто з чиновників не хоче брати на себе відповідальність за ліквідацію цих компаній. Реформа ризикує бути заблокованою щонайменше на рік". Таран повідомив, що Наглядова рада НСТУ спрямувала на адресу прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана офіційного листа з проханням втрутитися в ситуацію та створити в уряді робочу групу, яка б координувала створення суспільного мовлення в Україні.

Чим загрожує зволікання?

У своєму листі члени Наглядової ради пояснюють, що ліквідація юридичних осіб трьох державних компаній мусить відбутися не пізніше кінця вересня. Якщо цього не станеться, Державний комітет телебачення та радіомовлення України не матиме правових підстав для перетворення Національної телерадіокомпанії України на ПАТ Національна суспільна телерадіокомпанії України.

Суспільне мовлення: хто саботує реформу? (12.09.2016)

"Закрити ці компанії треба якомога швидше, адже у Фонду держмайна залишається мало часу, аби провести оцінку й визначити балансову вартість компанії. Вона в свою чергу стане статутним капіталом НСТУ", - пояснює юрист Інституту медіа права Ігор Розкладай. Він зауважує, що є певна послідовність юридичних дій створення акціонерних товариств, яку зараз порушує фіскальна служба.

За словами Розкладая, на наступний рік у проекті бюджету вже закладене фінансування нової суспільної телерадіокомпанії, тому закінчити юридичні узгодження критично важливо до кінця цього року. "Якщо ми не створимо нову юридичну особу - ПАТ НСТУ, то виникне правова колізія - гроші на функціонування суспільного мовника є, а самого мовника немає", - наголосив Розкладай.

Експерт також застеріг: якщо до 1 січня наступного року ПАТ НСТУ не буде юридично оформлене, то сім тисяч працівників НТКУ не зможуть отримати заробітну плату, оскільки в бюджеті запроектовані гроші лише на функціонування Національної суспільної телерадіокомпанії України, куди мають бути переоформлені всі працівники НТКУ.

Для завершення юридичного оформлення суспільного мовлення Україні потрібна політична воля, переконаний директор Інституту демократії та верховенства права Тарас Шевченко. "В Україні задля нового генпрокурора змінюють закони за один день. З суспільним мовленням не все так складно. Щоб нарешті повноцінно запустити його, потрібно лише прибрати бар’єри, зокрема ті, що зараз створює податкова", - вважає Шевченко. Він позитивно оцінив те, що в проекті державного бюджету на наступний рік закладено один мільярд гривень вже саме для ПАТ НСТУ. На його думку, це дозволяє сподіватись, що український уряд таки налаштований завершити запуск суспільного мовлення в Україні.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою