1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Вибори у США: кожен голос буде під контролем

Міхаель Кніґґе, Дмитро Губенко9 вересня 2016 р.

ОБСЄ значно збільшість число спостерігачів на виборах у США. Причини - зміни до виборчого законодавства, сумніви щодо надійності електронних систем і стиль нинішньої передвиборчої кампанії.

https://p.dw.com/p/1Jz0G
Вибори у США: кожен голос буде під контролем
Фото: Getty Images/AFP/F.J. Brown

Організація з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) відгукнулася на офіційне запрошення уряду США організувати місію зі спостереження за листопадовими президентськими виборами і вирішила надіслати до країни 100 довготермінових та 400 короткотермінових спостерігачів. На додаток до контингенту спостерігачів, у США діятиме також команда з моніторингу мас-медіа та аналітики ОБСЄ.

До складу місії вперше входять короткотермінові спостерігачі. Вони повинні спостерігати за ходом голосування та підрахунком голосів на виборчих дільницях у день голосування. Чотири роки тому ОБСЄ надіслала до США на президентські вибори та вибори до Конгресу лише 44 довгострокових спостерігачів, а також основну команду з 13 експертів.

Місія виступала за посилення

"Рішення збільшити склад місії зі спостереження за виборами та надіслати також короткотермінових спостерігачів ґрунтувалося на результатах інспекційної місії з вивчення потреб, яка відвідала США у травні", - пояснив у розмові з DW Томас Раймер з Бюро з демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ.

БДІПЛ відповідає за організацію місії зі спостереження за виборами у країнах-членах ОБСЄ, як-от США. За словами Раймера, місію у США буде розпочато у жовтні. Під час травневої інспекційної місії експерти БДІПЛ зустрілися у Сполучених Штатах з представниками 27 установ - партій, уряду, громадянського суспільства та ЗМІ, щоб обговорити необхідність та різні варіанти спостереження за виборами.

Усе під контролем: ОБСЄ вперше надсилає до США короткотермінових спостерігачів, які стежитимуть за перебігом голосування у день виборів
Усе під контролем: ОБСЄ вперше надсилає до США короткотермінових спостерігачів, які стежитимуть за перебігом голосування у день виборівФото: Imago/ZUMA Press

Виборче законодавство та електронне голосування

Результат інспекції: спостерігачі сконцентруються на змінених законах про реєстрацію та ідентифікацію виборців у різних штатах США, а також на надійності електронних систем для голосування. "За висновками інспекційної місії, короткотермінові спостерігачі, які будуть присутні у день виборів на дільницях, зможуть краще контролювати та оцінювати саме ці аспекти", - каже Раймер.

Зміна рішенням Верховного суду порядку реєстрації та ідентифікації виборців стала причиною суперечки між партіями, адже судді визнали нечинними 2013 статей закону про виборчі права, який був ухвалений 1965 року та мав на меті запобігти расовій дискримінації.

Суперечка про нові правила

Демократи тепер побоюються, що жорсткіші правила реєстрації та ідентифікації виборців можуть перешкодити участі представників меншин у виборах. З іншого боку, республіканці вбачають у суворіших правилах реєстрації та ідентифікації інструмент запобігання фальсифікаціям.

Як свідчать результати нового дослідження, фальсифікації у США є все-таки досить поширеним явищем. Хоч більшість штатів і вимагають, щоб виборці могли ідентифікувати себе у день виборів, єдиного загальноприйнятого правила щодо такої ідентифікації немає.

Надійність електронних систем для голосування є ще одним акцентом цьогорічного спостереження за виборами у США. Згідно зі звітом інспекційної місії, деякі американські представники висловили сумнів у "надійності та безпеці" цих систем, переважно через те, що вони вже застаріли.

У багатьох штатах використовують різні типи електронних машин для голосування та сканерів бюлетенів. Несправність та поламки цих пристроїв неодноразово висвітлювали американські ЗМІ.

Наскільки надійні електронні машини для голосуванні? Спостерігачі ОБСЄ це перевірять
Наскільки надійні електронні машини для голосуванні? Спостерігачі ОБСЄ це перевірятьФото: picture-alliance/dpa

Цькування у мережі

Моніторинг висвітлення виборів в американських мас-медіа також є однією з функції спостережної місії ОБСЄ. Вісім чи дев'ять спостерігачів оцінюватимуть, "якого типу інформацію отримують виборців", пояснює Раймер. Робитимуть вони це, переглядаючи, наприклад, основні телеканали. "Соціальні медіа відіграють дедалі більшу роль у США, тож ми спостерігатимемо також за інформацією у мережі, де важливі передача інформації та її тон", - додає представник ОБСЄ.

Про це йдеться і в звіті інспекційної місії. Згідно з ним, деякі американські співрозмовники були стурбовані негативним зображенням жінок та збільшення кількості коментарів, які містять мову ненависті щодо меншин.

Утім, Раймер не вірить, що гаряча передвиборча боротьба та побоювання республіканського кандидата Дональда Трампа щодо маніпуляцій результатами голосування можуть вплинути на роботу спостерігачів або ускладнити її. "У нас є метод, який ми використовуємо на всіх виборах, за якими спостерігаємо. Деякі з цих виборів є більш суперечливими та більш запеклими, ніж інші. Ми не є виборчими поліцейськими, ми просто спостерігаємо та аналізуємо роботу тих, хто власне є виборчими поліцейськими", - каже він.

Американці побачили голого Трампа (19.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій