1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Вибори до Думи: відносини з Україною в центрі уваги партій

Ілля Коваль, Дмитро Губенко8 вересня 2016 р.

DW вивчила передвиборчі програми сімох партій, які претендують на місця у російській Державній думі, та з'ясувала плани політичних сил щодо відносин з Україною, а також внутрішньої та зовнішньої політики РФ.

https://p.dw.com/p/1JxFn
Вибори до Думи пройдуть 18 вересня
Фото: Imago/Russian Look

У Росії триває передвиборча кампанія. 18 вересня у країні відбудуться вибори до нижньої палати парламенту - Державної думи. Партії, які беруть участь у виборах, відповідно до вимог російського законодавства вже опублікували свої передвиборчі програми у державних ЗМІ. Політичні сили по-різному підійшли до написання цього документа. "Єдина Росія" (ЄР) та "Яблуко", наприклад, підготували багатосторінкові програми, які охоплюють всі сфери державної діяльності. А от ПАРНАС та "Справедлива Росія" (СР) обмежилися окресленням загальних напрямів своїх майбутніх дій. Значну частину партійних програм присвячено зовнішній політиці, зокрема, відносинам з Україною.

Зовнішня політика та Україна

У зовнішній політиці правляча "Єдина Росія", відповідно до передвиборчої програми, обіцяє не допускати ескалації конфліктів, гонки озброєнь та конфронтації Росії з будь-ким, а також працювати над вибудовуванням "дружніх, насичених позитивним політичним та економічним порядком денним" відносин із США та ЄС. Щодо останнього партія влади, однак, застерігає, що партнерство має будуватися на принципах рівноправності та невтручання у внутрішні справи одне одного. З приводу врегулювання конфлікту на Донбасі у ЄР будуть "наполягати на безумовному виконанні Києвом зобов'язань щодо мінських домовленостей". Гарантій виконання Мінська-2 з боку Москви у програмі єдиноросів немає.

ЛДПР Володимира Жириновського демонструє у передвиборчій програмі імперські та ревізіоністські зовнішньополітичні амбіції. Партія хоче "запросити" та "приєднати за результатами референдуму" всі "південно-східні" регіони України, а також застосувати "найжорсткіші заходи впливу" на Київ, щоб змінити його "антиросійський курс". Сподвижники Жириновського проголошують наміри отримати гарантії, що Україна не вступить до НАТО, інакше вони почнуть відновлювати зарубіжні військові бази РФ. Однією з цілей ЛДПР є "інтеграція колишніх республік СРСР у єдину унітарну державу за прикладом Російської імперії". КПРФ Геннадія Зюганова також за зближення "братських народів СРСР", але конкретних заходів у програмі не озвучує.

Позиції російських партій щодо Криму кардинально різняться
Позиції російських партій щодо Криму кардинально різнятьсяФото: Reuters/P. Rebrov

В опозиційній партії ПАРНАС Михайла Касьянова зазначають, що за їх правління Росія буде суворо виконувати міжнародні зобов'язання та договори, поважати міжнародне право.

"Яблуко" хоче повернути Росію до Великої вісімки та увійти до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), а також нормалізувати відносини з Україною та Грузією. Партія Явлінського має намір вести Росію до "європейської політики та способу життя". У політсилі наголошують на приналежності Криму Украні та незаконності анексії півострова. Для вирішення цього питання пропонують скликати міжнародну конференцію, після чого провести міжнародно визнаний референдум під контролем ООН і ОБСЄ. Стосовно Донбасу "яблучники" говорять про необхідність виконання мінських домовленостей та виведення з території України "незаконних збройних формувань, військової техніки, бойовиків та найманців".

Економічно-ліберальна "Партія зростання" Бориса Тітова заявляє про необхідність "перезавантаження" відносин із Заходом.

Внутрішня політика

У ЄР, звісно, задоволені нинішньою системою та планують лише невеликі дороблення на кшталт оптимізації надання держпослуг (менший час очікування у чергах, більше електронних послуг) і регулярного проведення місцевих референдумів та опитувань. Плани інших партій передбачають більше змін, часом досить радикальних.

ЛДПР, наприклад, пропонує замість суб'єктів федерації створити 30-40 губерній, повернути імперський прапор та гімн "Боже, царя храни". У партії Жириновського хочуть дати більше повноважень Думі (контроль над виконавчою владою та Центробанком) і опозиції: її представникам мають дістатися посади голови рахункової палати, генерального прокурора та голови Держдуми. Термін перебування на будь-якій керівній посаді у ЛДПР обіцяють обмежити п'ятьма роками.

ЛДПР Володимира Жириновського пропонує фактично приєднати до Росії колишні республіки СРСР
ЛДПР Володимира Жириновського пропонує фактично приєднати до Росії колишні республіки СРСРФото: picture-alliance/dpa

"Яблуко" теж має намір дати Думі більше повноважень: зокрема, парламент буде пропонувати президенту кандидатуру прем'єра (зараз навпаки) та затверджувати склад уряду. "Яблучники" мають намір запровадити прямі вибори до верхньої палати російського парламенту - Ради Федерації, скасувати збір підписів для висунення кандидатів до Думи, а також знизити прохідний бар'єр на виборах до неї з п'яти до трьох відсотків. Президента та депутатів партія Явлінського пропонує обирати на чотири роки, глава держави не зможе обіймати свою посаду більше двох термінів загалом.

"Справедлива Росія" хоче повернути прямі вибори мерів та зробити виборною посаду "дільничного уповноваженого муніципальної міліції".

ПАРНАС збирається скасувати обмеження на висунення кандидатів у губернатори та обирати сенаторів на прямих виборах (зараз їх призначають губернатори та регіональні парламенти). КПРФ та "Партія зростання" конкретних планів щодо реформування політичної системи у своїх передвиборчих програмах не подають.

Що ще?

ЛДПР наполягає на відмові від єдиного державного екзамену (аналогу українського ЗНО), СР має намір зробити його складання добровільним, а "Яблуко" - гуманізувати процес складання іспиту та запобігти "демонстрації неповаги та недовіри до школярів".

Крім того, ЛДПР пропонує на п'ять років закрити кордон для трудових мігрантів, а на півдні країни створити буферну зону з режимом "контртерористичної операції", запровадити вторинну переробку сміття, збільшити частку відновлюваних джерел енергії та розвивати "найчистішу енергетику у світі - атомну".

Опозиційні ПАРНАС та "Яблуко" хочуть скасувати антиконституційні закони, які ухвалив попередній склад Думи. Ще "яблучники" хочуть відправити у відставку керівництво міністерства культури, відкрити архіви НКВС, КДБ та інших охоронних або таємних служб з радянсько-російської історії, обмежити військові витрати трьома відсотками ВВП, перейти до роздільного збору сміття та скасувати призов до армії. За відмову від загального військового обов'язку виступає і "Партія зростання".

Маніпуляції перед виборами в Росії (26.08.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою