1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Криве Озеро і реформа поліції

Анастасія Магазова26 серпня 2016 р.

Поліцейських з Кривого Озера, яких звинувачують у жорстокому вбивстві місцевого жителя, взяли під варту, а райвідділок повністю розформували. Після гучного злочину селище чекає на покарання винних.

https://p.dw.com/p/1JqHX
Поліцейський відділок у Кривому Озері розформували
Поліцейський відділок у Кривому Озері розформувалиФото: DW/A. Magazova

Дістатися до Кривого Озера з Києва можна за п’ять годин. У селищі міського типу на півночі Миколаївської області проживає близько восьми тисяч людей, більшість з яких займається підприємницькою діяльністю. Свавілля місцевої поліції, що призвело до смерті одного з селян, викликало хвилі обурення у населення, що ледве не закінчилося самосудом над правоохоронцями. Арешт підозрюваних поліцейських у четвер, 25 серпня вгамував ситуацію у населеному пункті, проте не вирішив проблеми.

"Напевно реформа поліції пройшла повз нас, або не торкнулася того, кого мала б", - знервовано реагує місцева жителька Тамара, коли чує питання про поліцію. Жінка каже, що це вже не перший випадок на Миколаївщині, й одразу ж згадує події у Врадіївці трирічної давнини. "Така системність наштовхує на певні думки", - пояснює пенсіонерка та додає: "Ми хочемо, щоб країна змінилася, і хоча б наші діти були впевнені у своїй безпеці. Окрім зовнішньої загрози ми, виходить, маємо ще й внутрішю".

Що сталося?

У Кривому Озері проживає близько восьми тисяч людей. Якби не трагічний випадок, селище, можливо, ніколи не потрапило би у загальнонаціональні новини
У Кривому Озері проживає близько восьми тисяч людей. Якби не трагічний випадок, селище, можливо, ніколи не потрапило би у загальнонаціональні новиниФото: DW/A. Magazova

У ніч на 24 серпня у Кривому Озері правоохоронці, які прибули за викликом, намагалися вгамувати 31-річного місцевого жителя Олександра Цукермана. Вони закували його в кайданки та, за словами матері потерпілого, почали жорстоко бити на очах у неї, його дружини та малолітнього сина. Один з поліцейських декілька разів вистрелив у Цукермана, що призвело до його смерті. Зрозумівши, що людину вбито, поліцейські почали тікати, викинувши зброю у найближчу водойму.

Офіційна заява місцевої поліції відрізнялася від описаного очевидцями. У заяві сказано, що, коли правоохоронці прибули за викликом, чоловік почав на них нападати, тому вони були змушені застосувати спецзаходи. "У якийсь момент чоловікові стало зле, правоохоронці викликали швидку, але медики вже констатували смерть", - сказано у прес-релізі, який поліція оприлюднила до того, як випадок набув всеукраїнського розголосу.

Розпач та зневага

Така зухвала брехня та свавілля місцевих правоохоронців, за словами обурених жителів, не змусила чекати відповідної реакції у населення. Наступного дня близько 200 селян прийшли до районного відділку поліції та намагалися взяти штурмом будівлі. Люди у розпачі ледве не лінчували винуватців – вони плювали, били кулаками, кидали каміння та обливали водою поліцейських, яких підозрюють у вбивстві їхнього односельчанина. Навіть через посилені заходи захисту не вдалося уникнути сутичок між натовпом та конвоїрами. "Це нелюди та вбивці! Ніхто не має права вбивати іншу людину. Вони б краще злочинців так ловили, ніж знущалися над беззахисною людиною", - розповідає Ольга, що у четвер, 25 серпня брала участь у мітингу під стінами місцевого відділку поліції, звідки вивозили під конвоєм затриманих поліцейських.

На сьогоднішній день шістьох підозрюваних затримано та доставлено до слідчого ізолятора Миколаєва. Трьом з них вже обрано запобіжних захід у вигляді тримання під вартою на час слідства. Голова Нацполіції Хатія Деканоідзе розпустила повністю районний відділок у Кривому Озері та звільнила очільника поліції області. "Негідники, які до цих пір працюють у поліції та забули що таке честь мундира – будуть покарані разом з їх керівниками", - прокоментувала Деканоідзе своє рішення та запевнила, що винних покривати ніхто не буде.

Провал реформи чи проблема області?

Місцеві мешканці не готові миритися зі свавіллям поліції, але до рішення суду нових акцій протесту не планують
Місцеві мешканці не готові миритися зі свавіллям поліції, але до рішення суду нових акцій протесту не плануютьФото: DW/A. Magazova

"Як були ті рожі, так і залишилися", - так коментує 40-річний Михайло своє ставлення до реформи поліції у їхньому районі. Чоловік вважає, що поліція залишилася такою ж корумпованою та злочинною, якою і була до реформи. Саме у цьому місцевий житель вбачає причину того, що сталося у селі. "Всіх-всіх треба звільнити та набрати заново", - вважає чоловік. За словами Деканоідзе, під час переатестації у Миколаївській області 25 відсотків поліцейських було звільнено.

Четверо з шести затриманих поліцейських пройшли переатестацію під час реформи поліції, а ще двоє були новими співробітниками. Тобто один з них, проваливши атестацію, поновився на посаді через суд, а інший – головний підозрюваний – атестацію не проходив, бо офіційна його посада – водій, яка не підпадає під умови переатестації.

На сьогоднійшній день Криве Озеро вже отримало нового очільника поліції, який формує собі команду. На території райвідділку чергують додаткові два автобуси з поліцією, проте місцеві жителі вже не виходять на мітинги, а йдуть на прийом до нового голови районної поліції. "Ну який сенс вже мітингувати? Ну поб’ємо ще вікна, зламаємо ще одні ворота, але хіба від цього зараз щось зміниться? Нехай наведуть лад, як нам пообіцяли, а там подивимось", - пояснив Василь позицію громади.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою